Świat

Murdoch - Usuniemy swoje strony z Google!

Grzegorz Marczak
Murdoch - Usuniemy swoje strony z Google!
20

Rupert Murdoch, szef News Corporation (posiadającej takie tytuły prasowej jak The Wall Street Journal, New York Post oraz brytyjskie The Times i tabloidy The Sun oraz News of The World) kontynuuje swoją walkę z agregatorami treści oraz internetem. Wszyscy chyba pamiętamy jak Murdoch zapowiedział kil...

Rupert Murdoch, szef News Corporation (posiadającej takie tytuły prasowej jak The Wall Street Journal, New York Post oraz brytyjskie The Times i tabloidy The Sun oraz News of The World) kontynuuje swoją walkę z agregatorami treści oraz internetem. Wszyscy chyba pamiętamy jak Murdoch zapowiedział kilka miesięcy temu, że od 2010 roku wszystkie jego tytuły prasowe będą dla internautów płatne.

Według szefa News Corporation w internecie za łatwo wykorzystuje się treści z profesjonalnych portali nie płacą za nie. Murdoch uważa też, że użytkownicy którzy trafiają do jego serwisów przypadkowo poprzez zajawkę artykułu znalezioną w Google są bardzo mało wartościowi dla reklamodawców.W poprzednich dyskusjach na temat opłat w internecie i podejścia News Corporation do Google News (którego chyba Murdoch wybrał sobie za kozła ofiarnego i najczęściej przytaczał w swoich krytycznych wypowiedziach o agregatorach) wiele osób zaczęło sugerować aby firma wycofała swoje treści z Google.

W wywiadzie dla Sky News (zamieszczonym poniżej) Mardoch odpowiadając na pytanie czy usunie swoje treści z Google odpowiedział "I think we will". Bardzo ciekawi mnie czy faktycznie News Corporation zrealizuje tego typu plany. Dla wielu ludzi będzie to zapewne wyglądało jak samobójstwo wydawnictwa.

Według firm analitycznych w przypadku gdy nasza ulubiona witryna z newsami wprowadzi opłaty to może ona się liczyć z spadkami oglądalności sięgającymi nawet 75%, a tylko 5% deklaruje że było by w stanie za dostęp do treści płacić.

Moim zdaniem jeśli dobra profesjonalna prasa ma przeżyć to w przyszłości powinna być opakowana w coś co daje wrażenie czegoś elitarnego czy też wręcz snobistycznego. Urządzenie do czytania prasy + mały abonament i mamy dostęp do informacji które nie są powszechne, do treści stojących na bardzo wysokim poziomie i do najlepszych dziennikarzy z danej branży. Oczywiście model ten nie jest dla wszystkich i nie wiem czy jest w ogóle realny. Zakładam jednak, że niektóre wydawnictwa bez wprowadzenia opłat za treści nie będą w stanie utrzymać się w internecie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

prasaMurdoch