Ciekawe strony

Mufin - muzyczny silnik rekomendacji

Aleksandra Biolik
Mufin - muzyczny silnik rekomendacji
3

Wprowadzony przez Digg silnik rekomendacji powiększył ruch na stronie serwisu o 40%. Oznacza to, że użytkownicy są bardziej skłonni używać serwisu, który podpowiada im rzeczy zgodnie z ich gustem. Dlatego też, wydaje mi się, że serwis, który został dziś uruchomiony może odnieść sukces (choć Last.fm...

Wprowadzony przez Digg silnik rekomendacji powiększył ruch na stronie serwisu o 40%. Oznacza to, że użytkownicy są bardziej skłonni używać serwisu, który podpowiada im rzeczy zgodnie z ich gustem. Dlatego też, wydaje mi się, że serwis, który został dziś uruchomiony może odnieść sukces (choć Last.fm pewnie nie pobije). Mam tu na myśli Mufin, czyli muzyczny silnik rekomendacji.

Mufin (music finder) umożliwia wyszukiwanie nowych piosenek, które brzmią podobnie do utworów, które już znamy. Jak to działa? W wyszukiwarce Mufin wystarczy wpisać tytuł piosenki i jeśli znajduje się ona w bibliotece utworów (obecnie prawie 4 mln) możemy skorzystać z rekomendacji. Jest to lista podobnych piosenek (z podobnym motywem muzycznym), które zostały rozpoznane na podstawie tempa, instrumentów, gęstości dźwięku i harmonii.

Nie zdążyłam jeszcze porządnie przetestować Mufina, ale z tego co widzę, to piosenki rzeczywiście brzmią podobnie. Jednak na tym podobieństwa się często kończą. Jak słusznie zauważa ReadWriteWeb, Mufin nie wpływa w żaden sposób na wyniki wyszukiwania poza analizą dźwięku. Oznacza to, że nie sortuje utworów wg rodzaju muzyki, czy języka. Dzięki temu poznajemy rzeczywiście nowe utwory, ale nie są one zawsze najwyższej jakości. W serwisach, które rekomendują muzykę na podstawie gustów użytkowników (Pandora, Last.fm) ten problem rozwiązują właśnie opinie użytkowników.

Warto byłoby zobaczyć wyniki wyszukiwania podobnych utworów, oparte o automatyczny algorytm Mufin oraz rekomendacje użytkowników np. Last.fm. W ten sposób moglibyśmy znaleźć dobre, podobnie brzmiące utwory.

Jeśli chcecie wypróbować Mufin, możecie spróbować wykorzystać zaproszenia z Techcrunch lub Download Squad.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

last.fm