3

MSNBC zakupiło serwis Newsvine.

MSNBC dokonało pierwszego w historii firmy zakupu (MSNBC to joint venture Microsoftu i NBC) a zakupem tym stał się serwis Newsvine (newsy społecznościowe lub jak ktoś woli dziennikarstwo obywatelskie). Kwota transakcji nie została podana natomiast wiadomo, że została wypłacona w tak zwanej gotówce. Twórcy Newsvine informują, że serwis nadal będzie działał niezależnie – integracja nastąpi […]

MSNBC dokonało pierwszego w historii firmy zakupu (MSNBC to joint venture Microsoftu i NBC) a zakupem tym stał się serwis Newsvine (newsy społecznościowe lub jak ktoś woli dziennikarstwo obywatelskie).

Kwota transakcji nie została podana natomiast wiadomo, że została wypłacona w tak zwanej gotówce. Twórcy Newsvine informują, że serwis nadal będzie działał niezależnie – integracja nastąpi w warstwie technicznej.

Newsivne zostało założone w roku 2006 i od tamtej pory serwis rozwijał się bardzo dobrze (1,2 miliona unikalnych użytkowników, 80 tysięcy komentarzy miesięcznie oraz kwartalny wzrost popularności na poziomie 46%). Ważną informacją jest również to, że Newsivne płaci swoim użytkownikom za dostarczane materiały (co moim zdaniem jest jednym z elementów sukcesu tej witryny)


Newsivne graficznie stoi na wysokim poziomie

Co zyska MSNBC kupując serwis z newsami obywatelskimi ? – moim zdaniem bardzo wiele, przede wszystkim można pokazać nieco inne spojrzenie na niektóre wydarzenia opisywane przez zawodowych dziennikarzy. Fakty podawane przez MSNBC mogą być opatrzone komentarzami w postaci news-ów od społeczności itp.

Czy taki sam los czeka polskie serwisy dziennikarstwa obywatleskiego (wiadomości24.pl, ithink.pl i podobne)? Niestety na to bym nie liczył – gracze którzy mogli by dokonać takiego zakupu (gazeta.pl lub interia.pl) uruchomili swoje własne obywatelskie dziennikarstwo (interia – Interia360, gazeta – alert24.pl). Oczywiście nikt nie twierdzi, że serwisy dziennikarstwa obywatelskiego w Polsce chciały by się „sprzedać” – jest to czysto teoretyczne rozważanie.