Temat może nie jest fascynujący i napewno nikt nie powie, że jest „sexy”, ale bez wątpienia jest ważny. Elektrośmieci to poważne zagadnienie, nad którym coraz mocniej musimy się pochylić.
Jak Polska radzi sobie z elektrośmieciami na tle europejskich krajów? Nie jest dobrze, ale tragedii też nie ma
clearitwaste.co.uk opracowało raport, który pokazuje, jak poszczególne europejskie państwa radzą sobie z elektrośmieciami. W tym celu przeanalizowali dane udostępniane przez Global E-Waste Statistics Partnership oraz informacje o ludności zebrane przez ONZ. Raport zawiera podsumowanie na temat 39 krajów, które odpowiadają za największą produkcję elektrośmieci w Europie. Z wyniku raczej dumni nie możemy być, ALE równocześnie wypadamy całkiem nieźle na tle „konkurencji”.
Zdziwienie razy 3
Pierwsze zdziwienie dotyczy naszej wysokiej, a raczej stosunkowo niskiej pozycji (im niżej, tym lepiej). W zestawieniu zajmujemy 24* miejsce, co oznacza, że radzimy sobie przyzwoicie. NIe zrozumcie mnie źle, ale patrząc na problemy, jakie nasz naród ma z segregacją śmieci, nie sądziłem, że umiemy sobie radzić z ich elektroniczną wersją.
Nie zmienia to jednak tego, że nasz uśredniony wynik to 32.8 kg na domostwo. Nic Ci to nie mówi? To weź przeciętny 24-calowy monitor komputerowy. Następnie ustaw 12 sztuk obok siebie. To mniej więcej tyle elektrośmieci. Tak dochodzimy do zdziwienia numer 2.
To naprawdę masa elektroniki!. Jak to się dzieje, że tak dużo sprzętu ląduje w śmietniku?
Zdziwienie numer 3 to kraj, który zajmuje pierwsze miejsce. Norwegowie generują rocznie aż 57 kg! No po prostu masakra. Mówimy przecież tylko o jednej rodzinie, teraz to pomnóżcie przez ilość domostw i otrzymuje wyniki, które są wręcz absurdalne. Dodatkowo Norwegów zawsze uważałem za bardziej „oświeconych” w kwestiach ekologii.
Na koniec tego zestawienia podam Ci jeszcze jedną ciekawostkę. Produkujemy 32.8 kg na dom. W Polsce znajduje się ok. 13 652 000 domostw, co przekłada się na 447 782 600 kg! Trochę tego jest, prawda?
Co wiemy o elektrośmieciach?
Przy okazji pracy nad raportem, clearitwaste.co.uk przeprowadziło również sondę, w której zadali mieszkańcom każdego z państw kilka pytań na temat elektrośmieci. W przypadku Polski było to 1332 osób. Oto co ustalili:
- Aż 46% Polaków nie wie, czym są elektrośmieci.
- Wśród tych 54%, którzy mają świadomość czym elektrośmieci są, jedynie 26% rozumie jak negatywny wpływ na środowisko wywierają.
- 71% Polaków uważa, że rząd powinien działać aktywniej i zadbać o lepsze budowanie świadomości na temat tego, czym są elektrośmieci i jak sobie z nimi radzić.
- Tylko 25% Polaków wie jak radzić sobie z elektrośmieciami.
Te liczby są dość smutne. Elektronika towarzyszy nam na każdym kroku, a wielu z nas stosunkowo często zmienia swoje smartfony czy laptopy. Dlatego uważam, że tak ważne jest, aby świadomość na temat czym są elektrośmieci i jak sobie z nimi radzić była na dużo wyższym poziomie.
* Zaznaczam, że zajmujemy 24 miejsce na 39 w rankingu. Jednak w rzeczywistości jest to 24 na 46, bo tyle jest Państw w Europie. Raport przedstawia jedynie TOP 39.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu