Felietony

Ile można zaoszczędzić w parze na tanim abonamencie?

GU
Grzegorz Ułan
44

Jeśli czytacie moje wpisy poświęcone naszym telekomom, z pewnością zdążyliście zauważyć, że od kilku lat jestem orędownikiem opcji nie wiązania się z operatorami na dwuletnie kontrakty, a w ich w miejsce wybieranie umów krótkoterminowych bądź oferty na kartę, a w nowe telefony zaopatrywanie się w sklepie za gotówkę bądź na raty. Dziś Orange zmienił swoją ofertę dla łączących plany abonamentowe w pary i więcej numerów, to dobra okazja, by się przyjrzeć temu z bliska.

Prawie trzy lata już tak działam (wcześniej kilkanaście lat abonamentów w Orange), osobiście wybrałem ofertę nju mobile z rachunkiem za 29 zł, do tego numer dodatkowy za 9 zł i włączona opcja im dłużej tym lepiej. W rezultacie miesięcznie płacę 38 zł za dwa numery, gdzie korzystam z nielimitowanych rozmów na stacjonarne i komórkowe, nielimitowanych SMS-ów i MMS-ów oraz 30 GB transferu danych do podziału na dwa numery.

Porównując ten zestaw z ofertami na abonament naszych telekomów z „wielkiej czwórki” wybiorę pakiety na dwa numery (już wszyscy operatorzy infrastrukturalni mają w swoich ofertach propozycje dla duetów) oraz z zawartością zbliżoną do mojej. Przy czym liczbę GB ustalmy mniej więcej na 10 GB na osobę, bo tak naprawdę rzadko wykorzystuję więcej niż 10 GB w miesiącu, jeśli nie mam żadnej awarii internetu domowego. Wysokość abonamentów nie jest powiązana z ewentualną opcją zakupu telefonu w korzystniejszej cenie.

W rozliczeniu dwuletnim wychodzi mi więc wydatek 912,00 zł na dwie osoby, co daje 456 zł na osobę.

Sprawdź aktualną ofertę NJU Mobile. Kliknij!

Oferta dla pary w Orange

Zacznijmy od firmy matki nju mobile, czyli Orange. Od dzisiaj Orange ma nową propozycję dla łączących abonamenty. Wcześniej do dowolnego planu na numerze głównym można było dobrać dowolną liczbę kart, za 19,99 zł każda, ale tylko w Planie Standardowym. Teraz każdy dodatkowy numer korzysta z takiego samego planu, co numer główny z 20 zł rabatem.

Tak było:

Tak jest:

Sumując wydatki za dwa lata, zapłacimy w Orange łącznie 1919,52 zł za dwie osoby, czyli 959,76 zł na osobę.

Oferta dla pary w Play

W Play już gołym okiem widać, że będzie podobnie kwotowo. Po 24 miesiącach mamy wydatek rzędu 1920,00 zł, czyli 960,00 zł na osobę.

Oferta dla pary w Plus

W Plusie mamy trochę więcej gigabajtów, bo 24, 12 GB na numer, ale i tak wychodzi najtaniej wśród operatorów, bo 75 zł miesięcznych kosztów.

A po dwóch latach łącznie zapłacimy 1800,00 zł, czyli 900 zł na numer.

Oferta dla pary w T-Mobile

T-Mobile ma kalkę oferty od Play, pary, co miesiąc mają do zapłaty po 80 zł.

Po 24 miesiącach zapłacimy więc łącznie 1920,00 zł, a w przeliczeniu na osobę 960,00 zł.

Podsumowanie

Początkowo chciałem te wyliczenia wrzucać w tabelkę, ale widać jak dłoni, że w umowach dwuletnich dopłacamy jeszcze raz tyle, nawet po uwzględnieniu rabatów za drugi numer. Mamy więc 1 tys. zł w kieszeni, który możemy przeznaczyć na nowy smartfon do tysiąca złotych lub na dwa smartfony do 500 zł. Pamiętajmy przy tym, że decydując się na abonament dwuletni również potrzebujemy telefonu, co jakiś czas, a więc dochodzi kolejny tysiąc do wyłożenia.

Photo: belchonock/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu