Świat

Mozilla:My się Chrome nie boimy. Na pewno?

Grzegorz Marczak
Mozilla:My się Chrome nie boimy. Na pewno?
17

Start Chrome był chyba największym ciosem dla zespołu tworzącego przeglądarkę FireFox. Głównym źródłem dochodów dla fundacji Mozilla jest przecież umowa z Google. Wprawdzie została one ostatnio przedłużona i obie strony mówią o kontynuowaniu współpracy, ale wszyscy wiemy, że biznes to biznes. Pam...

Start Chrome był chyba największym ciosem dla zespołu tworzącego przeglądarkę FireFox. Głównym źródłem dochodów dla fundacji Mozilla jest przecież umowa z Google. Wprawdzie została one ostatnio przedłużona i obie strony mówią o kontynuowaniu współpracy, ale wszyscy wiemy, że biznes to biznes.

Pamiętam, jak podczas spotkania z przedstawicielami Mozilla w warszawie pytałem panią dyrektor marketingu na Europę co zrobią kiedy Google stworzy własną przeglądarkę. Pamiętam też, że zapadła wtedy krótka cisza której towarzyszyło wzruszenie ramionami i niejasna odpowiedz.

W każdym razie przedstawiciele FireFoxa (Opery zresztą też) w swoich komunikatach do prasy starali się w bardzo stonowany sposób przyjąć pojawienie się konkurencji od Google. Widać jednak, że informacje o prędkości Chrome bardzo ubodły ambicje twórców FX.


firefox na silniku TraceMokey kontra Chrome i jego V8

Dzisiaj przedstawiciele Mozilla, pokazali nowe porównania w których bierze udział Chrome i najnowsza (w trakcie developmentu) wersja przeglądarki Firefox 3.1. Firefox wraz z nowym enginem TraceMokey będzie podobno 28% szybszy od Chrome na systemie windows xp i 16 procent szybszy od Chrome na systemie windows Vista.

Szczerze mówiąc jestem trochę zaskoczony tym jak szybko od startu Chrome rozpoczęła się przepychanka między do tej pory współpracującymi stronami. A to przecież dopiero początek, od wypuszczenie przeglądarki Google minęło zaledwie kilka dni i należy pamiętać, że jest to wersja beta nie wyposażona prawdopodobnie w wiele planowanych rozwiązań.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu