Felietony

Mozilla zmienia wygląd Firefoksa dla Androida i wreszcie bierze się za przyśpieszenie aplikacji

Michał Majchrzycki
Mozilla zmienia wygląd Firefoksa dla Androida i wreszcie bierze się za przyśpieszenie aplikacji
8

Mam wrażenie, że dużo jeszcze upłynie wody w Wiśle, zanim zobaczymy porządnego Firefoksa dla Androida. Na razie Mozilla próbuje dopracować przeglądarkę i zastanawia się, w jaki sposób wyróżnić ją na tle innych rozwiązań dostępnych dla urządzeń mobilnych. Fundacja zaprezentowała właśnie mockupy, czyl...

Mam wrażenie, że dużo jeszcze upłynie wody w Wiśle, zanim zobaczymy porządnego Firefoksa dla Androida. Na razie Mozilla próbuje dopracować przeglądarkę i zastanawia się, w jaki sposób wyróżnić ją na tle innych rozwiązań dostępnych dla urządzeń mobilnych. Fundacja zaprezentowała właśnie mockupy, czyli projekty zmian, jakie chciałaby wprowadzić w kolejnych wersjach Firefoksa dla Androida.

Obecna 8 wersja Firefoksa dla Androida wygląda i sprawuje się, mówiąc łagodnie, tak sobie. Niestety, można odnieść wrażenie, że Mozilla cały czas po macoszemu traktuje rynek urządzeń mobilnych. Wydana w listopadzie wersja przeglądarki dla Androida jest po prostu słaba, ma problemy ze zbyt dużym zużyciem pamięci, nie oferuje też wygodnego dla użytkownika podejścia do przeglądania stron internetowych.

Wszystko to nie oznacza jednak, że Firefoksa na Androida trzeba spisać na straty. Mozilla cały czas ma szansę poprawić aplikację, a marka - mimo że nadszarpnięta niepochlebnymi opiniami - nadal robi swoje. Gdyby fundacji udało się wypuścić ciekawy produkt, z pewnością zdobyłby on duże zainteresowanie wśród użytkowników. Na razie Mozilla pracuje i co jakiś czas powiadamia nas o swoich planach.

O tym, że Mozilla dostrzega potrzebę zmian w Firefoksie świadczą niezbicie udostępnione mockupy. Przemianie ulegnie przede wszystkim działanie przeglądarki. Mozilla chce zastąpić obecny język XML User Interface (XUL) natywnym kodem Androida. Oby zrobiła to jak najszybciej. Taki ruch pozwoli bowiem na znacznie szybsze działanie aplikacji, która niewątpliwie potrzebuje mocnego przyśpieszenia.

Przejście na natywny kod Androida będzie jednak miało swoje koszta. Mozilla będzie musiała przepisać obecne dodatki, a także Firefox Sync, aby dopasować je do zmian. Chociaż, z drugiej strony, w obecnej wersji, działają one na tyle słabo, że zmiany powinny wyjść im tylko na dobre. Odświeżony zostanie również menadżer dodatków, który ma oferować bardziej przejrzysty i prostszy w obsłudze wygląd.


Zmianom ulegnie również sposób zarządzania otwartymi kartami. Obecnie wyświetlane są one w wysuwanym pasku po lewej stronie. Według planów po zmianach miniaturki otwartych kart wyświetlane będą w oknie zajmującym pełen ekran. Dzięki temu użytkownik będzie mógł łatwiej nimi zarządzać. Na zaprezentowanych grafikach ciekawiej wygląda też strona startowa z funkcją Top Sites. Moim zdaniem prezentuje się bardziej przejrzyście.


Kiedy Mozilla zacznie wprowadzać nowy wygląd do Firefoksa? Dokładnych terminów nie podano, zainteresowanych odsyła się do testowych wersji przeglądarki w ramach Mozilla Nightly. W ramach nocnych wydań stopniowo mają pojawiać się zapowiedziane nowości. Obecnego wydania, które ściągałem dzisiaj, nie udało mi się zainstalować w smartfonie. Może ktoś z Was będzie miał więcej szczęścia?

Źródło grafik: Madhava

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu