Felietony

Mozilla prezentuje nowe zrzuty ekranowe i filmik z Firefox OS. Niestety szału (jeszcze!) nie ma

Michał Szabłowski
Mozilla prezentuje nowe zrzuty ekranowe i filmik z Firefox OS. Niestety szału (jeszcze!) nie ma
12

Ci z Was, którzy woleli nie testować symulatora Firefoxa i nie do końca wiedzą, czym jest ten Firefox OS i dlaczego warto zwrócić uwagę, powinni rzucić okiem na podesłane przez Mozillę zrzuty ekranu. Nie wprowadzają one rewolucji, pokazują za to, czego można się spodziewać po "przeglądarkowym oesie"...

Ci z Was, którzy woleli nie testować symulatora Firefoxa i nie do końca wiedzą, czym jest ten Firefox OS i dlaczego warto zwrócić uwagę, powinni rzucić okiem na podesłane przez Mozillę zrzuty ekranu. Nie wprowadzają one rewolucji, pokazują za to, czego można się spodziewać po "przeglądarkowym oesie".

Twórcy mobilnego systemu operacyjnego Firefox OS zbudowali go na bazie projektu „Boot to Gecko”, dzięki czemu możliwe stało się zniesienie obecnych ograniczeń, z którymi spotykają się deweloperzy tworzący aplikacje na smartfony i tablety. Aplikacje bazujące na HTML5 są w stanie korzystać z podstawowych funkcji telefonu, które do tej pory były dostępne tylko dla aplikacji natywnych. Jak to będzie wyglądać w praktyce? Mam nadzieję, że nieco lepiej niż to widać na załączonym filmie:

Co ciekawego widać na zaprezentowanych zrzutach ekranowych i krótkim filmie? Jest tutaj Marketplace, czyli sklep z aplikacjami dla systemu operacyjnego Firefox. Z czasem może pojawią się filmy, muzyka i książki. Dopatrzyłem się również aplikacji służącej do kontrolowania kosztów, związanych zapewne z korzystaniem z telefonu. Najwięcej czasu poświęcono przeglądarce internetowej. Zdaje się być ona identyczna z tą dostępną w sklepie Google Play, tyle że działać odrobinę szybciej niż w moim telefonie.

Przy okazji dowiedziałem się, kiedy pojawi się w sprzedaży pierwszy smartfon z systemem operacyjnym Firefox. Nie stanie się to w Polsce, ani nawet na Starym Kontynencie, lecz na początku przyszłego roku w Brazylii. Partnerami wspierającymi rozpowszechnienie FirefoX OS będą operatorzy: Deutsche Telekom, Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia, Telefonica oraz Telenor.

Czy te kafelki czegoś Wam nie przypominają?

Fundacja Mozilla twierdzi, że w związku z optymalizacją Firefox OS na smartfony klasy podstawowej i pozbyciu się niepotrzebnego oprogramowania pośredniczącego operatorzy będą w stanie zaoferować użytkownikom wyższą jakość użytkowania na każdym poziomie cenowym, włącznie ze smartfonami z najniższej półki cenowej. Oznaczać to może w praktyce zalanie rynku biedastmartfonami dla najmniej wymagających użytkowników. Czy to dobrze? Oczywiście! Większa konkurencja i, co za tym idzie, wybór na rynku w najgorszym wypadku nie zaszkodzą.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FirefoxMozillaMobileFirefox OS