Od dawna fascynujemy się złożonymi oczami owadów. Komisja Europejska wydała dwa miliony euro na międzynarodowy projekt stworzenia sztucznego organu wz...
Od dawna fascynujemy się złożonymi oczami owadów. Komisja Europejska wydała dwa miliony euro na międzynarodowy projekt stworzenia sztucznego organu wzrokowego. Jednym z modeli stał się wyjątkowo uciążliwy owad - muszka owocówka!
CURVACE (curved artificial compound eye) to projekt naukowców ze Szwajcarii, Niemiec i Francji mający na celu stworzenie sztucznego oka o szerokim polu widzenia.
Natura dostarcza nam wielu niezwykle wyrafinowanych rozwiązań naszych codziennych problemów. Programy badawcze finansowane przez KE dają nam możliwość zainspirowania się, zrozumienia, naśladowania i odtwarzania na skalę przemysłową niektórych cudów Natury, abyśmy mogli poprawić jakość życia naszych obywateli (Neelie Kroes, Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej).
Projekt ma jak najbardziej praktyczne zastosowanie. Planowane jest wykorzystanie go w stworzeniu zaawansowanej nawigacji samochodowej czy inteligentnej pomocy dla niewidomych, ostrzegającej o zbliżających się przeszkodach.
W przyszłości sztuczne oko złożone będzie wykorzystywane w dziedzinach, w których zasadnicze znaczenie ma wykrywanie ruchu panoramicznego. Przykładowo ruchome sztuczne oczy złożone mogą zostać zamontowane wokół samochodu w celu skutecznego wykrywania przeszkód (np. podczas wykonywania manewrów parkowania, automatycznego prowadzenia samochodu lub w celu wykrywania pojazdów lub pieszych znajdujących się za blisko) czy też wkomponowane w konstrukcję MAVów (Micro Air Vehicles), tak by zapewnić bezkolizyjną nawigację opartą na obrazie (np. podczas lądowania lub przy omijaniu przeszkód, tak jak ma to miejsce w akcjach ratowniczych).
Na wzorzec wybrano oko muszki owocowej, choć wdzięcznymi modelami były również i inne stawonogi. Sztuczny organ ma 12,8 mm średnicy i waży 1,75 grama. Składa się w sumie z aż 630 "oczu podstawowych", zwanych fasetkami, a ułożonych w 42 kolumny po 15 receptorów każda.
Poszczególne fasetki składają się z soczewki (172 mikrony), połączonej z elektronicznym pikselem (30 mikronów). Czujniki te dysponują zaawansowanymi właściwościami optycznymi, takimi jak niezniekształcone panoramiczne pole widzenia 180°x60° oraz duża głębia ostrości, potrafią się również dostosować do wielu różnorodnych warunków oświetlenia.
Elastyczne sztuczne oczy to ewidentnie praktyczny wynalazek, który nie tylko może zmienić techniki automatycznej nawigacji, ale z czasem trafi pod strzechy również w systemach telewizji dozorowej czy rodzicielskiej kontroli nad dziećmi. Dla zwolenników spiskowej teorii dziejów jest to natomiast kolejny krok w inwigilacji prowadzonej przez Wielkiego Brata...
PS. Drobna uwaga do polskich dziennikarzy portalowych. CURVACE to projekt naukowy, nie firma...
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu