8

Modulo House: urzekający prostotą dom, na który nie potrzeba pozwolenia na budowę

Temat gotowego domu jest dość... nietypowy jak na standardy AntyWeb, prawda? Ale na łamach serwisu regularnie chwalimy nietypowe pomysły, które może i nie zawsze są idealne — ale ich twórcy często wykazują się wyjątkową kreatywnością. Co więcej: one naprawdę działają. Jak Modulo House — z założenia niewielki, tani, dom o wielkich możliwościach.

Modulo House: modułowy dom stawiający na minimalizm

Jeżeli od dawna macie zaprojektowany dom marzeń, z fantazyjnym dachem i skomplikowanym rozkładem pomieszczeń — to Modulo House nie jest rozwiązaniem dla Was. Ale jeżeli marzy Wam się skromny domek i jesteście gotowi pójść na kompromisy w myśl zasady, że mniej znaczy więcej — to kto wie. Może ten projekt przypadnie Wam do gustu i zamiast budowy wszystkiego od zera, zdecydujecie się na takie właśnie rozwiązanie.

MODULO House to mały i tani w budowie oraz eksploatacji dom o wymiarach 7,1 m na 4,9 m (35m2 zabudowy) o wysokości kalenicy 7,5 m. Powierzchnia użytkowa parteru z antresolą wynosi 42,8 m2, z czego 4,4 m2 to łazienka, 22,8 m2 to salon z aneksem kuchennym i 2,3 m2 to hol. Wysokość sufitu wynosi 2,65 m. Powierzchnia użytkowa może się zwiększyć nawet do 56 m2 po zabudowie całego poddasza. Przy rozbudowie domu do wersji v_3 powierzchnia użytkowa może zwiększyć się aż dwukrotnie.

Jak to wygląda w praktyce można podejrzeć na poniższym obrazku:

To, oczywiście, wersja podstawowa. Dostępne są jeszcze warianty z poddaszem (Modulo House v_2) oraz wersja podwójna — dłuższa, o większej powierzchni, znana jako Modulo House v_3. Jak skonstruowane są te domy? Twórcy na stronie internetowej projektu opowiadają o zastosowanej technologii szkieletowej, która wykonana jest z drewna. Ściany konstrukcyjne mają grubość 20 cm i zostały wzmocnione płytą OSB. Ocieplone zostały watą mineralną, a całość jest dodatkowo pokryta folią ochronną. Elewacja została zaś wykończona blachą i drewnem.

Często ludzie decydują się na dom ze względu na wiekszą przestrzeń z porównaniem do mieszkań w większości bloków. Tutaj założenie jest takie, że na szaleństwa nie ma co liczyć — niewielkie wnętrze zmusza wiec do kompromisów. Ale całość została zaprojektowana z dbałością o najdrobniejsze szczegóły:

We wnętrzu dominuje ciepłe, jasne drewno oraz jasne sufity i fronty szaf w tym samym kolorze. Ściany wewnętrzne wykończone są płytami ze sklejki. Zabudowa kuchni, szaf i szafek wykonana jest z płyt osb, sklejki i mdf. Kontrast stanowią grafitowe ramy okien oraz meble i dodatki w tym samym lub szarym kolorze.

Modulo House – dane techniczne

Powierzchnia użytkowa Modulo: parter 29,5 m2 z antresolą 42,8 m2 (nawet do 56 m2 po zabudowie poddasza – wariant MODULO HOUSE v_2)
Antresola: 13,3 m2 (14,4 po podłodze)
Możliwość zabudowy poddasza, wtedy powierzchnia poddasza: 26,5 m2 (28 po podłodze) – sprawdź wariant MODULO HOUSE v_2
Powierzchnia zabudowy: 35 m2
Minimalne wymiary działki: 13,1 x 13 m (170,3 m2)
Wymiary budynku: 7,1 x 4,9 m
Wysokość budynku: 7,5 m
Kąt nachylenia dachu: 40°
Powierzchnia dachu: 46,1 m2
Ogrzewanie: Pompa ciepła
Wentylacja: Mechaniczna

Twórcy projektu na każdym kroku informują, że ich dom można postawić bez pozwolenia na budowę, ponadto szczycą się prostą bryłą, uniwersalną konstrukcją oraz… ceną. Ta jednak nigdzie nie pada — więc jeżeli bylibyście zainteresowani tym niezwykłym domem — będziecie musieli skontaktować się z twórcami na własną rękę. Wszystkie niezbędne dane znajdziecie na oficjalnej stronie internetowej.