Motoryzacja

MMI connect – aplikacja do zarządzania Twoim Audi niebawem dostępna dla polskich klientów

Tomasz Niechaj
MMI connect – aplikacja do zarządzania Twoim Audi niebawem dostępna dla polskich klientów
17

Integracja smartfonów z samochodami postępuje dwutorowo. Z jednej strony mamy rozwiązania pokroju Android Auto, które umożliwiają wygodne zarządzenia wybranymi funkcjami smartfona z poziomu interfejsu samochodu – tak by zapewnić maksimum wygody i bezpieczeństwa podczas jazdy. Z drugiej zaś strony mamy aplikacje na smartfony, które pozwalają zarządzać samochodem jako takim. Aplikacja Audi MMI connect należy do tej drugiej grupy. I właśnie w tym tygodniu ruszyła produkcja aut A4 i Q7 dla polskich klientów, które wyposażone są w pełną implementację MMI connect. Postanowiliśmy zasięgnąć informacji bezpośrednio u producenta jaką dodatkową funkcjonalność otrzymają właściciele nowych Audi.


Aplikacje pozwalające zdalnie zarządzać pewnymi funkcjami samochodu nie są oczywiście niczym nowym. Tego typu rozwiązania ma już kilku producentów, m.in. Volvo On Call, Opel OnStar, Mercedes me connect (zarządzanie przez stronę WWW), BMW ConnectedDrive. Audi dotychczas korzystało z webowego rozwiązania, które skupiało wszystkie funkcjonalności w ramach serwisu myAudi. Zdecydowano się jednak na rozbudowanie najbardziej zaawansowanych funkcji w ramach aplikacji Audi MMI connect. Co prawda jeszcze nie mieliśmy okazji przetestować jej na własnej skórze, ale mogliśmy poznać więcej szczegółów, które już teraz możemy zdradzić.

Usługi infotainment oraz te związane z samochodem (Audi connect safety & service)

Aplikacje służące do zarządzania samochodem bardzo często połączone są z usługami związanymi z bezpieczeństwem. Już dziś w nowych samochodach Audi możemy znaleźć przyciski służące wezwaniu pomocy w razie wypadku lub w przypadku awarii. Zawsze po aktywowaniu funkcji w głośnikach samochodu odzywa się osoba mówiąca po Polsku wyspecjalizowana w udzieleniu konkretnego typu pomocy. Jeśli dojdzie do poważnego wypadku, to samochód samodzielnie wyśle informacje do centrum obsługi, a osoba tam pracująca sama spróbuje skontaktować się poprzez interfejs samochodu z kierowcą i/lub pasażerami. Komputer pokładowy w takiej sytuacji wyśle też automatycznie podstawowe dane na temat stanu pojazdu (np. które poduszki się otworzyły, które obwody są sprawne, a które nie) i jego lokalizacji. Jeśli nie uzyska żadnej odpowiedzi rozpocznie procedurę udzielenia pomocy samodzielnie zgłaszając wypadek i podając wszystkie potrzebne dane.


Wymiana informacji między samochodem, a systemem dotyczy również kwestii planowanych wizyt serwisie. Jeśli właściciel samochodu na swoim koncie myAudi wskaże partnera serwisowego, z którym chciałby się kontaktować gdy zbliża się np. przebieg, przy którym mamy pojawić się w serwisie, przypisany do obsługi naszego auta pracownik stacji dealerskiej otrzyma stosowną informacje i zaproponuje dogodny termin, a także zapewni dostępność potrzebnych części.

Komunikacja działa również w drugą stronę. To kierowca (lub pasażer) mogą zadzwonić co centrum serwisowego w każdej sytuacji. Rozróżnienie na SOS oraz obsługę serwisową pomaga skierować sprawę do właściwej osoby.


Teraz dzięki MMI connect kierowca może również zdalnie wykonać kilka czynności: sprawdzić czy auto zostało zamknięte (może go też zdalnie otworzyć lub zamknąć), może włączyć ogrzewanie postojowe (np. zaprogramować), zlokalizować pojazd (np. na większym parkingu) lub zweryfikować parametry jak np. poziom paliwa w baku, czy stan naładowania baterii (dotyczy wersji e-tron) itp. Wszystko to z poziomu smartfona!

Dodatkowe funkcjonalności dotyczące rozrywki i multimediów umożliwiają zaplanować trasę jeszcze przed wejściem do samochodu z uwzględnieniem natężenia ruchu występującego w momencie, gdy będziemy jechali. Aplikacja MMI connect ułatwi też znalezienie wolnego parkingu wraz z cenami.


Aplikacja Audi MMI connect funkcjonuje na smartfonach z systemem Android i iOS. Można ją także uruchomić na zegarkach Apple Watch.

Niebawem pierwsze samochody z pełną obsługą Audi MMI connect pojawią się na polskich drogach, a wówczas sprawdzimy jak ta aplikacja działa w praktyce. Obiecujemy zdać pełną relację z tego testu!


Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu