Facebook

Mityczny smartfon od Facebooka "opóźniony", lecz prawdziwy

Konrad Kozłowski
Mityczny smartfon od Facebooka "opóźniony", lecz prawdziwy
17

Temat telefonu komórkowego sygnowanego logiem portalu społecznościowego Marka Zuckerberga był wielokrotnie przywoływany i ucichał, aż do momentu pojawienia się kolejnych związanych z nim faktów. Tym razem jest podobnie - "wiarygodne źródło" potwierdziło informacje o powstającym telefonie Facebooka p...

Temat telefonu komórkowego sygnowanego logiem portalu społecznościowego Marka Zuckerberga był wielokrotnie przywoływany i ucichał, aż do momentu pojawienia się kolejnych związanych z nim faktów. Tym razem jest podobnie - "wiarygodne źródło" potwierdziło informacje o powstającym telefonie Facebooka pod nazwą "HTC Opera UL".

Przeglądając kolejne newsy z przeróżnych stron poświęconych nowym technologiom ten temat zawsze przykuwa moją uwagę. Już tłumaczę dlaczego - oficjalne przedstawienie i wprowadzenie na rynek takiego urządzenia byłoby nie lada wydarzeniem. To "tylko" albo "aż" portal społecznościowy! "Tylko", gdyż jest to tak naprawdę jeden z wielu, lecz po prostu najpopularniejszy portal tego typu na świecie; "aż", bo o takich możliwościach i świadomości marki wiele firm mogłoby jedynie pomarzyć.

W obydwu przypadkach sądzę, że pojawienie się takiego smartfonu mogłoby zakończyć się na znane wszystkim sposoby: sukces albo totalna klapa. Nie zmieni to jednak faktu, że byłby to chyba jedyny (jeżeli tak, proszę o poprawkę) w swoim rodzaju precedens, gdzie tego typu marka internetowa - nie mająca do tej pory żadnego doświadczenia i historii w segmencie sprzętowym, zdecydowała się na wprowadzenia własnego urządzenia na rynek, nawet jeżeli miałoby ono powstać we współpracy z inną firmą.

Jakiego urządzenia zapytacie - serwis Pocket-lint donosi, że smartfon zbudowany dla Facebooka byłby dziełem HTC. W środku mielibyśmy znaleźć ekran o rozdzielczości 1280 na 720 pikseli, procesor o taktowaniu 1.4GHz "nieznanego pochodzenia" oraz układ Qualcomm Adreno 305. Najciekawszą jednak ze wszystkich tych informacji jest system operacyjny jaki miałby się tam znaleźć - Android 4.1.1 (Jelly Bean). Czyżby Facebook planował podążyć ścieżką sklepu Amazon, który tak skrzętnie zamaskował obecność Androida na swoich urządzeniach, że nawet nie wymienił nazwy systemu podczas prezentacji któregokolwiek z tabletów Kindle Fire.

Opinia redaktorów Pocket-lint, oparta na "wiarygodnym źródle" jest jednoznaczna - idea tak zwanego "Facebook-phone" jest prawdziwa, urządzenie powstaje, a jego premiera jest tylko kwestią czasu. Nie zobaczyliśmy go do tej pory ponieważ wszystkiemu winne są "opóźnienia".

Źródło: Pocket-lint (via Neowin). Źródła grafik: Concept-phones.com, Androidos.in.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookSmartfonfacebook phone