Polska

Jest już pierwsza ofiara blokady stron hazardowych - wyszukiwarka OPP

Grzegorz Ułan
10

1 kwietnia weszła w życie ustawa hazardowa, wprowadzająca monopol państwa na urządzanie gier hazardowych przez sieć Internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych. Wszystkie inne strony organizujące hazard w sieci będą blokowane. Tymczasem okazało się, że wczoraj takiej blokady doczekała się wyszukiwarka Organizacji Pożytku Publicznego.

O sprawie poinformował jeden z czytelników Niebezpiecznik.pl, który wypełniając PIT w e-Deklaracje kliknął w link do OPP, by wybrać organizacje do przekazania 1% podatku i jego oczom ukazała się taka strona:

Ministerstwo Finansów tłumaczy, w odpowiedzi na zapytanie Niebezpiecznika, że to archiwalny adres, a prawidłowy to www.finanse.mf.gov.pl/pp/wyszukiwarki/wyszukiwarka-opp.

Niemniej, podczas sprawdzania przez Niebezpiecznik odnośnika w e-Deklaracje do wyszukiwarki OPP, okazało się, że rzeczywiście przekierowywała ona do tego komunikatu.

Dziwne, że takie przekierowanie w bardzo popularnym programie do wypełniania PIT-ów się znalazło. Nawet jeśli to był archiwalny adres wyszukiwarki, po co przekierowywało na komunikat o blokadzie, zamiast do prawidłowego adresu?

To budzi słuszne obawy, co do prawidłowego wdrożenia blokad stron hazardowych, kiedy to może się okazać, że wiele innych stron, tak samo przypadkowo, zostanie zablokowanych w przyszłości. Dla przypomnienia, operatorzy będą mieli 2 dni na zablokowanie dostępu do stron umieszczonych w rejestrze zakazanych domen, bez dodatkowych postępowań sądowych.

Przynajmniej już wiemy, jaki komunikat nam się będzie wyświetlał, gdy do tego dojdzie.

Już jako ciekawostka, aktualnie tylko 7 firm ma pozwolenie na zakłady wzajemne w internecie: FORTUNA online zakłady bukmacherskie, Milenium Zakłady Bukmacherskie, Star - Typ Sport Zakłady Wzajemne, TOTOLOTEK S.A, E-TOTO Zakłady Bukmacherskie, Casino Games i LV BET Zakłady Bukmacherskie. Wszystkie inne, oferujące zakłady wzajemne w sieci, od lipca znajdą się w rejestr domen zakazanych, które będą blokowane przez operatorów.

Photo: maxxyustas/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Ministerstwo Finansów