Polska

Milion dolarów przychodu z jednej książki w Polsce. Szafrański bije rekordy

Grzegorz Marczak
Milion dolarów przychodu z jednej książki w Polsce. Szafrański bije rekordy
158

Michał Szafrański, autor bloga finansowego Jak Oszczędzać Pieniądze, właśnie przekroczył granicę 1 miliona dolarów przychodu ze sprzedaży swojej książki “Finansowy Ninja”. O sukcesach Szafrańskiego pisaliśmy już wcześniej, ale milion dolarów to naprawdę kwota, która nie tylko w modelu self-publishing, ale i w klasycznym, robi naprawdę olbrzymie wrażenie i pobudza wyobraźnię.

Przypomnę, że Michał zdecydował się na wydawanie samodzielnie książki po nieudanych rozmowach i negocjacjach z “klasycznymi” wydawcami “klasycznych” kanałów sprzedaży. Brak zrozumienia i jakichkolwiek gwarancji (poza kosztami, bo te były pewne) spowodowały, że wydał książkę własnymi siłami.

Dziś “Finansowy Ninja” i droga Szafrańskiego od autora do wydawcy są przykładem na to, jak “obcinając” pośredników (szczególnie tych niewiele wnoszących) można zarobić olbrzymie pieniądze. Michał dość skrupulatnie na swoim blogu opisywał cały proces - łącznie z kosztami - także wiedza ta dostępna jest dla wszystkich. Łącznie sprzedał już 40 000 egzemplarzy swojej książki.

Nie dla każdego

Nie jest to jednak droga dla każdego i tego trzeba być świadomym. Autor z liczną i wierną publiką, który latami pracował nad społecznością i swoją rozpoznawalnością, ma zupełnie inny start w self-publishingu niż nikomu nieznany, początkujący pisarz. Ten pierwszy dał już się wcześniej poznać swoim czytelnikom z praktycznie każdej strony, ten drugi może liczyć na sukces dopiero w momencie, kiedy pojawią się ciekawe i pozytywne recenzje. Choć nadal będzie musiał mocno pracować nad marketingiem i rozpoznawalnością.

Kotarski i jego banda z olbrzymim sukcesem na starcie

Sukcesy Szafrańskiego pobudziły wyobraźnię innych osób. Radek Kotarski (Polimaty) właśnie uruchomił przedsprzedaż swojej książki w takim samym modelu jak Michał. Przedsprzedaż, która ruszyła zdaje się wczoraj, okazała się olbrzymim sukcesem. Jak podał na Facebooku, ufundował już ponad 5 tysięcy obiadów dla Fundacji Pajacyk. Oznacza to, że sprzedał już ponad 5 tysięcy książek - w jeden dzień.

Kotarski wydał książkę przez własne wydawnictwo, które zajmuje się też wydaniem książki znanej na YouTube nauczycielki języka angielskiego, Arleny Witt, oraz znanej specjalistki od paznokci, Red Lipstick Monster. Arlena jeszcze nie dzieliła się swoimi wynikami sprzedaży, natomiast Ewa Grzelakowska-Kostoglu (RLM) podała, że w 2 godziny przedsprzedaży rozeszło się kilka tysięcy egzemplarzy. Takie liczby to marzenie każdego mniejszego autora, nawet sprzedającego swoje dzieła poprzez klasyczne kanały dystrybucji. To, co łączy wszystkie trzy książki, to ich poradnikowy charakter - nie mówimy więc tutaj o literackiej prozie, ale o rzeczach, którymi dane osoby zajmują się na co dzień.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

hot