Sztuczna Inteligencja

Miliardy na cyfryzację Polski. Znamy szczegóły

Błażej Wojciechowski
Miliardy na cyfryzację Polski. Znamy szczegóły
Reklama

NCBR ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów w ramach Funduszy Europejskich (program FENG). Budżet konkursu Ścieżka SMART wynosi 1,3 mld zł.

Zaprezentowana w październiku ubiegłego roku Strategia Cyfryzacji Polski ma być pierwszym w historii naszego kraju dokumentem, kompleksowo opisującym plan transformacji cyfrowej na najbliższe 10 lat. Jego głównym celem jest poprawa jakości życia obywateli poprzez cyfryzację. Dokument był już poddawany konsultacjom społecznym, do których zaproszeni byli obywatele, organizacje społeczne, przedsiębiorstwa czy izby gospodarcze. Na początku stycznia MC poinformowało o uzyskaniu stanowiska od 140 podmiotów tego rodzaju, które podzielono na 1381 uwag. Dodatkowo, do resortu wpłynęło ponad 300 uwag dotyczących cyfryzacji obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej – szczegóły i wszystkie uwagi zostały udostępnione na stronach MC.

Reklama

To jednak projekt na 10 lat, który będzie realizowany stopniowo – także w tym roku. Na dzisiejszej konferencji prasowej wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego poznaliśmy szczegóły związane ze wsparciem projektów związanych z cyfryzacją, a w tym z AI, rozwiązaniami w chmurze, czy sieciami 5G.

1,3 miliarda złotych na rozwój AI. Rusza konkurs Ścieżka SMART

Państwo musi wspierać rozwój nowych technologii, szczególnie sztucznej inteligencji. Dlatego rozpoczęliśmy koordynację programów temu poświęconych. Aby to właśnie polskie firmy, zatrudniające światowej klasy inżynierów i specjalistów, we współpracy z rodzimymi jednostkami naukowymi, opracowywały rozwiązania jutra. Wierzę, że Polska ma szanse osiągnąć bardzo wiele w tym globalnym wyścigu wykorzystania technologii przełomowych

– powiedział Krzysztof Gawkowski ogłaszając nabór wniosków w ramach konkursu Ścieżka SMART, organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Całkowity budżet konkursu wynosi 1,3 miliarda złotych. Projekty powinny być realizowane w konsorcjach, które mogą składać się z dużych przedsiębiorstw, MŚP oraz organizacji badawczych lub pozarządowych.Nabór wniosków trwa od 10 stycznia do 28 marca 2025 roku.

Połowa budżetu jest przeznaczona dla projektów z udziałem dużych przedsiębiorstw, a druga połowa dla konsorcjów wyłącznie z MŚP. W planach są również nowe inicjatywy związane z rozwiązaniami opartymi na sztucznej inteligencji i technologiach cyfryzacyjnych. Koordynacja działań będzie miała miejsce w ramach Funduszu Sztucznej Inteligencji, który został zainicjowany w listopadzie 2024 roku. Rada Funduszy będzie odpowiedzialna za formułowanie opinii dotyczących polityki sztucznej inteligencji w Polsce oraz rozwoju badań w tym zakresie.

Stock image from Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama