Ciekawe strony

Microsoft uruchamia Photosynth - serwis do tworzenia zdjęć 3D

Grzegorz Marczak
Microsoft uruchamia Photosynth - serwis do tworzenia zdjęć 3D
7

Photosynth to narzędzie (połączenie serwisu internetowego i aplikacji desktopowej) dzięki któremu jesteśmy w stanie stworzyć obrazy 3D na podstawie naszych zdjęć. W internecie do tej pory można było spotkać dość sporo prezentacji na temat tego jakie są możliwości takiego rozwiązania. Do niedawna jed...

Photosynth to narzędzie (połączenie serwisu internetowego i aplikacji desktopowej) dzięki któremu jesteśmy w stanie stworzyć obrazy 3D na podstawie naszych zdjęć. W internecie do tej pory można było spotkać dość sporo prezentacji na temat tego jakie są możliwości takiego rozwiązania. Do niedawna jednak aby osiągnąć efekt poruszania się w trzech wymiarach po zgrupowanych wcześniej obrazach potrzeba było tygodni i specjalistycznych serwerów. To co osiągnął microsoft ze swoim Photosynth to redukcja tego czasu do mniej więcej takiego jaki zabiera upload potrzebnych zdjęć.

W Photosynth dostajemy 20 GB onlinowej przestrzeni dyskowej na nasze kolekcje, według MS powinno to wystarczyć na stworzenie około 60 obrazów 3D. Aby stworzyć obraz 3D z naszych zdjęć będziemy potrzebować od kilkudziesięciu to kilkuset zdjęć danego obiektu.W celu skorzystania Photosynth i możliwości jakie daje musi zainstalować specjalną aplikację deskotopową, przez którą będziemy ładować nasze zdjęcia do serwisu. Oczywiście stworzenie obrazu 3D wymagać będzie odpowiednio zrobionych zdjęć, podobno jednak technologia którą wdrożył MS jest na tyle dobra, że wystarczy jeśli zdjęcia będą miały wspólne obiekty (czyli nie ma tak rygorystycznych wymagań jak w przypadku tworzenia zdjęć panoramicznych), a system sam dopasuje nam kolejność i układ zdjęć.

Niestety aby móc przeglądać nasze kolekcje (oraz aby inni mogli je przeglądać) potrzeba jest również instalacja aplikacji desktopowej, która na chwilę obecną dostępna jest tylko na komputery z systemie MS (w planach jest stworzenie aplikacji na Mac OS). Samo przeglądanie stworzonych wcześniej obrazów 3D pozwala nam na przybliżanie i oddalanie się od obiektu oraz poruszanie się po nim (oczywiście zależeć to będzie od jakości i ilości zdjęć).
Wydaje się, że Microsoft stworzył naprawdę ciekawy produkt który wsparty jest dobrą technologią. Czy Photosynth zrewolucjonizuje podejście do fotografii tego nie wiem, uważam natomiast że możliwości jakie daje ta technologia pozwalają na nieco inne spojrzenie na to czym są a właściwie mogą być zdjęcia w przyszłości.

Wprawdzie przygotowanie własnej kolekcji wymaga nieco pracy oraz nieco innego podejścia do robienia zdjęć to jednak nie będzie to stanowić moim zdaniem zbyt dużego utrudnienia i nie zniechęci użytkowników jeśli otrzymają naprawdę ciekawy obraz 3D stworzony na podstawie ich zdjęć.

Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem niektórych onlinowych produktów Microsoftu - pomysły jakie wdrażają są ciekawe i innowacyjne, a ich produkty końcowe wyglądają na kompletne i dobrze przemyślane. Nie wiem tylko czy wszystko to idzie w parze z jakością i bezawaryjnością - o tym będę mógł powiedzieć więcej jak sprawdzę ten i kolejne realizacje pochodzące od MS.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Microsoftfotografia