Microsoft

Microsoft Surface Mobile - to dlatego Windows 10 Mobile nie może umrzeć

Jakub Szczęsny
Microsoft Surface Mobile - to dlatego Windows 10 Mobile nie może umrzeć
102

Niektórzy bardzo chętnie uśmierciliby już Windows 10 Mobile, ale przynajmniej na razie to się nie stanie. Do świata mobilnej platformy Microsoftu ma dołączyć CShell (o czym pisaliśmy dla Was nieco wcześniej), to zaś z punktu widzenia najnowszych doniesień jest bardzo zrozumiałe. W Chinach doszło do wycieku dotyczącego... Microsoft Surface Mobile, który miałby zastąpić markę Lumia.

W przeciekach można znaleźć całkiem sporo informacji na temat możliwych planów Microsoftu. Urządzenia Surface Mobile mają być napędzane Snapdragonami (najprawdopodobniej będą to modele 835) od Qualcomma. Taki wybór w kontekście nowych telefonów giganta jest nawet bardziej niż pewny - ulepszone ma bowiem zostać Continuum, które (jak obstawiamy) dałoby możliwość instalowania oraz uruchamiania aplikacji Win32 po uprzednim ich przetłumaczeniu na instrukcje ARM. Podobnie jak komputery, telefony Surface Mobile mają charakteryzować się podstawką, a także możliwością wykorzystania możliwości... rysika. Czyli coś, co mogło zostać dodane do ostatnich, topowych Lumii, ale... Microsoft z tego całkowicie zrezygnował.

Bardzo ciekawie wygląda funkcja "Onto Table" w Microsoft Surface Mobile

O co chodzi? Możliwości są dwie - dopóki nie mamy szerszych informacji na ten temat, musimy brodzić wśród domysłów. Pierwszy wariant zakłada zaimplementowanie w sprzęcie projektora, który pozwoli na wyświetlanie ekranu trybu Continuum na ścianie lub tablicy. Drugi natomiast mówi o bezprzewodowym przesyłaniu obrazu do innego ekranu. Cokolwiek to nie oznacza, w trybie "Onto Table", sprzęt ma wytrzymać jedną pełną godzinę bez konieczności podłączania go do źródła zasilania.

Mówi się również o projekcie "Andromeda", który miałby być kolejnym krokiem milowym w rozwoju Windows 10 Mobile. O tej idei pisaliśmy już dla Was dużo wcześniej, porównując owe plany z dążeniami Google. Andromeda to prawdopodobnie większe przedsięwzięcie, w ramach którego zostanie wprowadzony m. in. CShell do Windows 10 Mobile obdarowujący systemy Microsoftu mechanizmem adaptowalnej powłoki. Jeżeli plany Microsoftu zostałyby potwierdzone, mielibyśmy do czynienia z potężną ofensywą Redmond na rynku smartfonowym, ale w dalszym ciągu ograniczonej głównie do klientów biznesowych, dla których Windows jest główną platformą do pracy. Nie ma mowy o tym, żeby Microsoft swoimi telefonami mógł zaatakować typowy rynek konsumencki - w kwestii duopolu Androida oraz iOS nie powinno się już nic zmienić.

Dodając do tego wcześniejsze wypowiedzi Nadelli, który zarzekał się, iż Microsoft nie pokpił sobie rynku smartfonowego (ani Windows 10 Mobile), można mieć niemal pewność, że Surface Phone, wyczekiwany przez fanów mobilnej platformy giganta pojawi się, ale na pewno nie osiągnie takiego sukcesu rynkowego, jakiego by od niego oczekiwano. A szkoda, bo gdyby taki właśnie telefon pojawił się 2, 3 lata temu, na rynku mogłoby się zrobić bardzo gorąco. Teraz jest już na to stanowczo za późno.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu