Uncategorized

Microsoft robi system do zarządzania treścią i to open source!

Grzegorz Marczak
Microsoft robi system do zarządzania treścią i to open source!
10

Oxite to właściwie system do zarządzania treścią ale mocno ukierunkowany na blogi czyli wyposażony w dużą ilość blogowych funkcjonalności. Microsoft z tego co możemy przeczytać stworzył Oxite (na razie w wczesnej becie) przy okazji tworzenia serwisu MIX.com, a dopiero później zdecydował się na udos...

Oxite to właściwie system do zarządzania treścią ale mocno ukierunkowany na blogi czyli wyposażony w dużą ilość blogowych funkcjonalności. Microsoft z tego co możemy przeczytać stworzył Oxite (na razie w wczesnej becie) przy okazji tworzenia serwisu MIX.com, a dopiero później zdecydował się na udostępnienie systemu do zarządzania treścią na jakim zbudowany był MIX. Ma to więc być próbka i zarazem pokaz tego co można stworzyć w oparciu o ASP.net

Oxite będzie produktem dedykowanym raczej developerom którzy będą chcieli wykorzystać tę platformę do budowania zaawansowanych serwisów internetowych czy też platform blogowych. Oxite nie będzie więc konkurencją dla skryptów blogowych w stylu wordpressa natomiast może atakować kategorię systemów CMS takich jak typo3 czy drupal.Najciekawszą informacją jest jednak to, że MS postanowił opublikować i udostępnić oxite na bazie Microsoft Public Licence (ich własna wersja open source).

Ciekawy jestem jakie są plany Microsoftu w stosunku do Oxite i czy na poważnie myśli o rozwijaniu produktów z tej kategorii? Z pewnością dużym wyzwaniem będzie rozpropagowanie ASP.net tak aby więcej firm hostingowych wspierało to środowisko programistyczne.

Z drugiej strony produkty takie jak Typo3, Wordpress, Drupal są na rynku już od ładnych paru lat, doczekały się setek lub w niektórych przypadkach tysięcy dodatków, mają silną społeczność i zaangażowanych programistów wspierających te skrypty.

Bardzo ciekawy jestem pierwszych opinii developerów na temat CMS-a od microsoftu (szczególnie jego jakości oraz wydajności).

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWordPressCMS