Felietony

Microsoft pracuje nad Skype'em w wersji web, wykorzystującym HTML 5 i WebRTC. Czekam z niecierpliwością

Jan Rybczyński
Microsoft pracuje nad Skype'em w wersji web, wykorzystującym HTML 5 i WebRTC. Czekam z niecierpliwością
12

Skype to jeden z najpopularniejszych programów do komunikacji głosowej i wideokonferencji. Dzięki swojej popularności stał się niejako standardem. Są oczywiście inne rozwiązania, ale gdy chcemy zobaczyć na ekranie monitorów naszą rodzinę, a nie kolegów geeków, trudno o lepsze rozwiązanie. Komunikato...

Skype to jeden z najpopularniejszych programów do komunikacji głosowej i wideokonferencji. Dzięki swojej popularności stał się niejako standardem. Są oczywiście inne rozwiązania, ale gdy chcemy zobaczyć na ekranie monitorów naszą rodzinę, a nie kolegów geeków, trudno o lepsze rozwiązanie. Komunikator dość dobrze spisuje się na urządzeniach mobilnych. Ja korzystam ze Skype głównie z iPada. Brakuje jedynie możliwości korzystania ze Skype za pomocą przeglądarki, bez instalowania czegokolwiek. Wygląda na to, że i tutaj sytuacja ulegnie znacznej poprawie i komunikator Microsoftu zacznie konkurować z takimi rozwiązaniami, jak Google Talk.

Trudno sobie dziś wyobrazić komunikator, który nie posiada wersji webowej. Problem w tym, że Skype jest komunikatorem przede wszystkim głosowym i wideo, a funkcja czatu jest tylko uzupełnieniem. Mam wrażenie, że wygląda to zupełnie odwrotnie niż w przypadku Google Talk, GG czy im podobnych, gdzie najczęściej korzystamy z nich by coś napisać, a rozmowa głosowa jest w tym wypadku właśnie dodatkiem. Problem polega na tym, że przesyłanie tekstu za pomocą przeglądarki jest stosunkowo proste, jednak przesyłanie obrazu i dźwięku, bez stosowania dodatkowych pluginów już takie proste nie jest. A skoro mam zainstalować plugin, to czemu nie zainstalować pełnego klienta na komputerze? I tak oto komunikacja głosowa i wideo w przeglądarce bierze w łeb chyba, że...

No właśnie chyba, że zastosujemy standard, który będzie powszechnie wspierany przez przeglądarki internetowe. Takim standardem jest WebRTC. O jego włączeniu do swojej przeglądarki pierwszy poinformował Google. Mozilla i Opera również poparły inicjatywę. Co prawda projekt jest jeszcze w fazie intensywnego rozwoju, a jego specyfikacja nie została w pełni ustalona i zamknięta, to już pojawiają się pierwsze implementacje w przeglądarkach. Dzięki temu, już niedługo będziemy mogli zadzwonić do znajomych z (niemal) każdej przeglądarki, stosując wiele różnych komunikatorów w wersji webowej.

Jak podał serwis The Verge, Microsoft zamieścił informację, że poszukuje osoby na stanowisko "Software Development Engineer, Senior, WebRTC", który miałby pracować w siedzibach Skype, w Londynie i Palo Alto. Ogłoszenie, które zostało już zdjęte, miało następująca treść:

"You will help create an architecture that allows WebRTC enabled endpoints to directly interoperate with other endpoints on the Skype network, without the need of gateways.

Poprzednie ogłoszenia o pracę zawierały również oferty dla osób znających się na HTML 5 w kontekście Skype'a dla przeglądarki. Oczywiście droga od ogłoszenia, do realizacji projektu jest daleka, jednak wygląda na to, że Microsoft poważnie myśli o wypuszczeniu wersji Skype działającej całkowicie w przeglądarce przy wykorzystaniu HTML 5 i WebRTC. Dzięki temu będziemy w stanie Skype'ować bez instalowania czegokolwiek.

Cieszy mnie ten ruch Microsoftu. Z czasem przekonałem się, że Google Talk i Hangouts są nie dla każdego. Gdy chcę przeprowadzić wideokonferencję z Babcią, Skype jest jedynym sposobem, który się sprawdził. Mimo wszystko ze Skype nie korzystam na co dzień i niechętnie instaluje go na komputerach przy których pracuję. Zwykle sięgam po urządzenie mobilne obsługujące Skype, jeśli chcę przy jego pomocy gdzieś zadzwonić. Korzystanie z komunikatora Microsoftu przez przeglądarkę będzie rozwiązaniem optymalnym i w moim wypadku zdecydowanie najwygodniejszym. Myślę, że zapewni Skype'owi również przyszłość i możliwość konkurowania z rozwiązaniami Google i nie tylko. Nic, tylko czekać na wprowadzenie projektu w życie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu