Microsoft

Microsoft pozytywnie żegna się z Nokią X

Konrad Kozłowski
Microsoft pozytywnie żegna się z Nokią X
22

Postępowanie Microsoftu ciężko określić mianem zachowania z klasą, ale informacja dotycząca Nokii X która do mnie dotarła okazała się naprawdę pozytywną wiadomością. Naturalnie pewne aktualizacje dla platformy X były spodziewane, lecz niemalże jak na pożegnanie Nokia X otrzymała uaktualnienie wnoszą...

Postępowanie Microsoftu ciężko określić mianem zachowania z klasą, ale informacja dotycząca Nokii X która do mnie dotarła okazała się naprawdę pozytywną wiadomością. Naturalnie pewne aktualizacje dla platformy X były spodziewane, lecz niemalże jak na pożegnanie Nokia X otrzymała uaktualnienie wnoszące kilka istotnych zmian.

Najprawdpodobniej najważniejszą nowością jest App Switcher, czyli widok multitaskingu pozwalający na przełączanie się pomiędzy aplikacjami. Aż trudno uwierzyć w to, że Nokia opierając swoją platformę o system Android nie zdecydowała się (lub nie zdążyła) przygotować takowego widoku na dzień premiery systemu. Dotychczas, by wrócić do jednej z otwartych aplikacji niezbędny był powrót do ekranu głównego i wybór kafelka/ikony danego programu, bądź skorzystanie z funkcji Fastlane zawierającej pełną listę wykorzystywanych przez nas aplikacji. Sytuacja zmieniła się teraz diametralnie, co powinno ucieszyć posiadaczy jednego z trzech modeli serii Nokia X.

Pozostałe nowości pojedynczo znaczą być może niewiele, lecz jako całość z pewnością ułatwią współpracę z telefonem, a konkretnie z usługami firmy Microstosft jak OneNote i Outlook - obydwie te aplikacje znajdą się na telefonie jako część systemu; aplikacja pocztowa umożliwi synchronizację wielu kont, a mobilne wydanie OneNote'a pozwoli na dostęp do wszystkich naszych notatek utworzonych za pomocą aplikacji desktopowych, bądź wersji webowej usługi.

Warto również wspomnieć o odświeżonym sklepie Nokia Store. Co prawda jego zawartość nie będzie już tak dynamicznie rozwijana, lecz sam interfejs sklepu oraz mechanizmy wyszukiwania i pobierania aplikacji zostały odświeżone i poprawione. Pojawiła się w systemie także funkcja Spotlight, dzięki której będziemy otrzymywać powiadomienia na ekranie głównym o zupełnie nowych apliakcjach lub nowych wydaniach obecnych już w sklepie programów.

Z perspektywy innych użytkowników powyższe nowości mogą wydawać się mało atrakcyjne, lecz pamietając okres użytkowania Nokii X zdaję sobie sprawę, że na kilka z tych zmian niektórzy czekali z niecierpliwością (przede wszystkim na ekran multitaskingu). Nie jest to co prawda aktualizacja do drugiej odsłony platformy Nokii X, którą obecna jest na modelu X2, lecz wcale nie spodziewałem się, że Microsoft/Nokia zdecydują się na poprawienie pierwszej wersji.

I tak Microsoft rozpoczyna proces zamknięcia historii Nokii X - projektu, na który wszyscy czekaliśmy, a który to okazał się pewnego rodzaju rozczarowaniem. Druga generacja smartfonu - Nokia X2, zaprezentowana niedługo przed ogłoszeniem zakończenia linii X, mogła stać się światełkiem nadziei w długim i ciemnym tunelu, którym zdecydowali się podróżować Finowie. Wygląda na to, że choć posiadała potencjał, to jednak była to wyprawa zupełnie nieprzemyślana, słabo zaplanowana i makabrycznie wyegzekwowana.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu