Moje przemyślenia

Microsoft ma już naprawdę dosyć IE 6.0, uruchamia ie6countdown.com

Grzegorz Marczak
30

Microsoft jest tak zdeterminowany żeby zabić wreszcie IE 6.0, że uruchomił stronę ie6countdown.com, na której wszyscy możemy śledzić agonię tej przeglądarki. Według informacji podawanych przez ten serwis IE 6.0 nadal jest używany przez 12% internautów, z czego najwięcej użytkowników ma w Chinach....


Microsoft jest tak zdeterminowany żeby zabić wreszcie IE 6.0, że uruchomił stronę ie6countdown.com, na której wszyscy możemy śledzić agonię tej przeglądarki. Według informacji podawanych przez ten serwis IE 6.0 nadal jest używany przez 12% internautów, z czego najwięcej użytkowników ma w Chinach. Można też podejrzeć jak wygląda sytuacja w Polsce. Mamy tylko 1,4% internautów z IE 6.0 czyli nawet lepiej niż wynik US.

Internet Explorer 6.0 to zmora internetu, której nie udaje się od dłuższego czasu uśmiercić. Przeglądarka ta powstałą w połowie 2001 roku, osiągając po dwóch lata blisko 95% udział w rynku. Niestety Microsoft przespał następne klika lat po to aby wreszcie pod koniec 2007 roku wypuścić kolejną wersję czyli IE 7.0. Nie pomogło to jednak ponieważ konkurencja w postaci chociażby Firefoxa wykorzystała swoją szansę na rozwój.

Internet Explorer jest więc nie tylko problemem osób tworzących strony internetowe ale również samego Microsoftu. Produkt ten od bardzo dawna nie jest zgodny z standardami takimi jak chociażby CSS, XHTML czy HTML, jest symbolem "braku kompatybilności" i bezpieczeństwa. Wszystko to wpływało na bardzo negatywne postrzeganie Microsoftu nie tylko przez programistów ale również przez przeciętnych internautów.

Niestety zabić "koszmar" nie jest łatwo. Pomimo wielu akcji promujących nowe przeglądarki i namawiających do aktualizacji cały czas IE 6.0 trzyma się na dość wysokim poziomie jak na 10 letnią przeglądarkę. ie6countdown.com ma więc pomóc edukować internautów i namawiać do zainstalowania najnowszej wersji Internet Explorera.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

przeglądarki internetowe