83

Microsoft Lumia, czy Nokia Lumia? Klientom chyba jest wszystko jedno…

smartfon microsoft
Historia Windows Phone to także wspólne drogi Microsoftu i Nokii – firm, które najpierw zawiązały mobilny sojusz, a następnie gigant wchłonął dział mobilny wcześniejszej legendy telefonii komórkowej. Kiedy doszło do transakcji, rozmyślano nad tym, jaka przyszłość czeka markę Nokia, co się stanie z Lumią i jaki wpływ będzie mieć ewentualne zmienienie logo na smartfonach z […]

Historia Windows Phone to także wspólne drogi Microsoftu i Nokii – firm, które najpierw zawiązały mobilny sojusz, a następnie gigant wchłonął dział mobilny wcześniejszej legendy telefonii komórkowej. Kiedy doszło do transakcji, rozmyślano nad tym, jaka przyszłość czeka markę Nokia, co się stanie z Lumią i jaki wpływ będzie mieć ewentualne zmienienie logo na smartfonach z Windows Phone. Scenariuszów było wiele – wygląda na to, że rynek zaczyna nam wyjaśniać, co z tego będzie.

Marka Lumia dzięki Nokii stała się ikoną dla Windows Phone. Microsoft dobrze o tym wiedział i sygnując prawdziwie kafelkowe telefony swoją marką, postanowił użyć właśnie Lumii. Microsoft Lumia nie brzmi źle – nieźle wygląda i wygląda na to, że równie dobrze przyjmuje się na rynku. Wiele zrobiło tutaj zachowanie podobnej identyfikacji wizualnej marki Lumia – pewne modyfikacje oczywiście wdrożono, jednak mimo wszystko w reklamach, czy materiałach promocyjnych od razu wiadomo było, o jakie urządzenie chodzi.

Lumia 535 pojawiwszy się w ostatnim kwartale ubiegłego roku jako pierwsza zamiast logo Nokii przywdziała pełne szaty Microsoftu i przy okazji naprawiła błędy podstawowego modelu, z którego się wywodzi nie tylko z nazwy. O ile 530 została przyjęta dosyć chłodno – podobnie jak i 630, tak już 535 stała się synonimem dobrze wyważonego – i cenowo i w specyfikacji low-enda. Raport AdDuplexa wskazuje także na to, że Lumia 535 jest też tym smartfonem, który ma potencjał ku temu, by po pewnym czasie wykopać 520-kę z miejsca „najlepiej sprzedającego się Windows Phone’a”.

Feb-AdDuplex-Phones-Global

Zestawienie najpopularniejszych telefonów z Windows Phone na pokładzie jasno pokazuje – ów system stoi przede wszystkim budżetowymi propozycjami. Niekwestionowanym liderem jest jak na razie Lumia 520, która dzierży aż 23,2% rynku. Całkiem nieźle radzi sobie Lumia 920, która nawet dzisiaj jest świetną propozycją dla osób, które nie zamierzają wydawać kroci na smartfon, lecz zależy im na dobrych podzespołach. Ta gości w 4,7% smartfonów i wyprzedza m. in. 620, 720 oraz 925 – czyli nieco bardziej elegancką i odrobinę podrasowaną wersję 920. 535 – jedyna Lumia z logo Microsoftu w krótkim czasie zgarnęła 3,1% stojąc na równi ze wspomnianą wyżej Lumią 720.

Feb-India-AdDuplex

Sytuacja w Indiach jasno pokazuje, że ogromną szansą dla Windows Phone są rynki wschodzące. W Indiach na przykład Microsoft Lumia 535 zanotowała wzrost na poziomie 5,9% w stosunku do poprzedniego miesiąca i wygląda na to, że w niedługim czasie może tam zamienić się miejscami z ciągle popularną Lumią 520. Patrząc na podział sił nie sposób nie zauważyć, że Indie szczególnie upodobały sobie budżetowe modele Windows Phone’ów.

Feb-AdDuplex-OS-global

Wyraźnie widać także, że Windows Phone 7 umiera. To akurat nie dziwi – obecnie sprzedawane są głównie urządzenia pod kontrolą „ósemki”. Pierwsza edycja Windows Phone 8 traci na rzecz wersji 8.1, a „siódemka” po prostu znika. Naturalna kolej rzeczy. Do zestawienia załapał się także Windows 10 dla telefonów, który gości na 0,2% urządzeń.

Feb-new-Lumias-AdDuplex

AdDuplex także dostrzegł dwa niezapowiedziane dotychczas modele telefonów – chodzi tutaj oczywiście o Lumię 1330 i 640 – urządzenia, które zobaczymy zapewne już niedługo, bowiem podczas MWC w Barcelonie.

Grafika: 1, 2, 3, 4, 5

Źródło: Windows Central / AdDuplex