Microsoft

Dość zaskakująca forma reklamy aplikacji Microsoft na urządzeniach z Androidem

Piotr Kurek
Dość zaskakująca forma reklamy aplikacji Microsoft na urządzeniach z Androidem
9

Microsoft znalazł ciekawy sposób na promowanie swoich aplikacji w wersji na Androida. Jeśli posiadacie przynajmniej jedną aplikację tej firmy na swoim urządzeniu, to możecie się spodziewać reklam pozostałych produktów firmy.

Przycisk udostępnij do tej pory kojarzył mi się z wysyłaniem plików do konkretnych kontaktów lub otworzeniem ich we wskazanej przeze mnie aplikacji. Od dziś będzie mi się też kojarzył z tablicą ogłoszeń, na której twórcy oprogramowania mogą umieszczać reklamy do swoich produktów. Z tego dość zaskakującego sposobu skorzystał Microsoft, który w oknie udostępniania poleca swoje rozwiązania, których nie mamy zainstalowanych. I jak się okazuje, robi to od kilku miesięcy.

Zobacz też: Twój Telefon na Windowsie 10 z powiadomieniami. Świetna wiadomość

Wystarczy przynajmniej jedna aplikacja Microsoft, by okno udostępniania wyświetlało informacje o możliwości instalacji innych narzędzi. Na co dzień nie korzystam z rozwiązań tej firmy, a wszystkie dokumenty otwieram za pośrednictwem pakietu Dokumenty Google lub programów biurowych oferowanych przez Apple, ale z ciekawości sprawdziłem doniesienia AndroidPolice mówiące o tym, że nie trzeba pobierać z Google Play pakietu Office, by widzieć sugestie instalowania i uruchamiania wchodzących w jego skład produktów. Pierwsze informacje o tej formie reklamy pochodzą z kwietnia, kiedy do Google Play zawitał Pomocnik aplikacji Twój Telefon. To właśnie po jego pobraniu i uruchomieniu, w oknie udostępniania pojawiają się odniesienia do innych rozwiązań Microsoftu z adnotacją instaluj. Jednak by zaobserwować tego typu treści nie trzeba wcale instalować tej konkretnej pozycji. Wystarczy dowolne narzędzie od firmy z Redmond, by móc „cieszyć się” widokiem reklam innych aplikacji dostępnych  w sklepie.

Zobacz też: Nie jesteś skazany na Microsoft Office. Istnieją inne, dobre alternatywy

Taki bezpośredni sposób sugerowania instalacji dodatkowych produktów w pełni działa na urządzeniach z systemem Android Oreo lub Pie (i prawdopodobnie wcześniejszych) i z pewnością nie przypadnie nikomu do gustu. Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku Android Q. Tu, jak donosi AndroidPolice, zamiast reklamowanych aplikacji Microsoftu widnieje ikona konkretnego narzędzia, które sugeruje zainstalowanie oprogramowania do otworzenia pliku — na zrzucie udostępnionym przez serwis jest to Pomocnik aplikacji Twój Telefon, które służy do konfiguracji programu Twój Telefon na Windows 10.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu