Felietony

MetroOne - polski portal dedykowany deweloperom aplikacji pod Windows 8

Jan Rybczyński
MetroOne - polski portal dedykowany deweloperom aplikacji pod Windows 8
11

Bez wątpienie dobrym ruchem ze strony Microsoftu jest koncepcja połączenia komputerów osobistych, tabletów i telefonów w jeden ekosystem. Zyskają na tym użytkownicy Windows, zyska na tym sam Microsoft. Wciąż jednak pozostała jedna zaległość do nadrobienia. Chodzi o aplikacje. Windows Metro to nowy i...

Bez wątpienie dobrym ruchem ze strony Microsoftu jest koncepcja połączenia komputerów osobistych, tabletów i telefonów w jeden ekosystem. Zyskają na tym użytkownicy Windows, zyska na tym sam Microsoft. Wciąż jednak pozostała jedna zaległość do nadrobienia. Chodzi o aplikacje. Windows Metro to nowy interfejs, który będzie całkowicie martwy i niepraktyczny bez odpowiedniej ilości aplikacji z niego korzystających. Stworzyć bogatą bazę takich programów nie jest łatwo, dlatego pod skrzydłami polskiego oddziału Microsoft powstał portal, który ma przyspieszyć i ułatwić rozwój w tym kierunku - MetroOne.

Początki są trudne. Użytkownicy nie korzystają z danej platformy, bo nie ma aplikacji, deweloperzy nie palą się do tworzenia aplikacji, bo nie ma odpowiedniej bazy użytkowników. Koło się zamyka i trzeba coś zrobić aby przerwać ten impas. Impulsem może być MetroOne, platforma pozwalająca łączyć programistów, designerów i inwestorów w sprawnie działające zespoły. Nawet nie będąc żadnym z wymienionych, możemy dorzucić swoje trzy grosze. Jeśli chcemy zobaczyć konkretną aplikację w Windows 8, możemy na stronie portalu dodać własny pomysł. Potrzebujesz aplikacji dla alergików, albo łatwego wyszukiwania spływów kajakowych? Dodaj swój pomysł na stronie, a być może taki właśnie program zostanie stworzony. Nawiasem mówiąc, przykłady są autentyczne.

Rozmaite propozycje na aplikacje można przeglądać w dziale "Znajdź inspiracje". Na portalu można również znaleźć odpowiednie informacje. Designerzy mogą poczytać o projektowaniu z myślą o interfejsie Metro, programiści mogą zapoznać się z podstawami programowania w C#,Visual Basic lub JavaScript.

Ułatwienie, czy wręcz umożliwienie tworzenia zespołów składających się z programistów, designerów i inwestorów uważam za ciekawy pomysł. Nie mam wątpliwości, że najlepsze projekty poradziłby sobie bez pomocy MetroOne, ale nie o to przecież chodzi. Im więcej aplikacji na Windows 8 się pojawi tym lepiej, dlatego wszelkie ułatwienia mają jak najbardziej sens. Portal jest we wczesnej fazie i wciąż jest aktywnie rozwijany. Według zapowiedzi na blogu Mariusza Kędziory, w najbliższym czasie (ok. półtora miesiąca) powinny pojawić się jeszcze rozmaite niespodzianki, dlatego warto MetroOne zaglądać.

Na koniec dodam, że z tworzeniem aplikacji nie trzeba czekać do premiery Windows 8 i można działać już teraz, przed pojawieniem się systemu na rynku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AplikacjeMicrosoftWindows 8