Polska

Kanał Metro startuje z hitem z Netfliksa, a WP1 z HBO Go

Konrad Kozłowski
Kanał Metro startuje z hitem z Netfliksa, a WP1 z HBO Go
18

Właśnie na dzisiaj zaplanowano start dwóch nowych kanałów telewizyjnych. Dlaczego o nich piszemy? A z bardzo prostego powodu - za obydwoma projektami stoją powiązane z siecią podmioty. Agora uruchamia telewizję Metro, a 16:50 wystartuje WP1 - kanał Wirtualnej Polski.

Co będziemy oglądać na wspomnianych programach? Ramówka Metro będzie oopierała się o produkcje filmowe oraz seriale, a także serie dokumentalne. Oferta będzie oparta o współpracę z BBC czy ITV, co powinno zagwarantować interesującą ramówkę. Jak to będzie wyglądało w praktyce?


Już dziś warto zwrócić uwagę na zaplanowaną emisję seriali oraz filmów - każdego dnia, wieczorem, obejrzymy nowy odcinek Pod Kopułą (Under the Dome), a zaraz po nim emitowany będzie jeden z filmów, którymi dysponuje stacja. Poza tym w ramówce znajdzie się polska seria Cztery poziomo produkcji Canal+. Co z filmami? Znacznie lepiej: Prawdziwe męstwo, Wróg u bram, Dziecko Rosemary, Juno.

WP 1, o profilu serialowo-publicystycznym nie zaserwuje nam głośnych filmów, ale za to oferta serialowa prezentuje się znacznie okazalej. Upadek (The Fall), Orphan Black, Prisoners of War (izraelski pierwowzór głośnego serialu stacji Showtime - Homeland). O programach publicystycznych WP1, w tym o prowadzonym przez Maciej Orłosia, pisaliśmy wcześniej.

"Największy ból głowy telewizji na dziś?" pytał Tomasz Grynkiewicz (Money.pl) Michała Brańskiego:

Zbyt duża liczba kanałów na platformach telewizji płatnej. Ich uruchamianie jest zbyt tanie, a jednocześnie rynek przestał rosnąć i jest to gra o sumie zerowej, marże muszą spadać. Największy ból głowy mają zapewne kanały sportowe oraz nadawcy telewizyjni środka, kanały mniejsze i bez wyraźnego charakteru, z małym odsetkiem produkcji lokalnych. Ci pierwsi mają problem, bo rośnie oferta transmisji sportowych dostępnych w internecie na abonament (Eurosport, Eleven Networks, Ipla). A młodsze pokolenia, bardziej indywidualistyczne, wykazują mniejsze przywiązanie do sportów masowych z ich plemiennością.

Ci drudzy mają problem, bo kanały bez właściwej temperatury, bez tętna, będą w sposób naturalny zastępowane konsumpcją treści w modelu AVOD.

Warto nadmienić, że oprócz dwóch powyżej opisanych wśród bezpłatnych kanałów telewizji naziemnej pojawiły się także dwa inne: Nowa TV i Zoom TV. Ten drugi pojawia się po raz kolejny na naszych łamach, bo to właśnie tam emitowane są produkcje z ramówki Onetu.

Gdzie można obejrzeć Metro oraz WP1? Metro znajdziemy na 38 kanale DVB-T, 157/115 w UPC, 13 w TOYA, 34 w Orange i 30 u Netii. WP1 także zobaczymy na popularnych platformach telewizyjnych, a od 5 grudnia będzie również dostępny online na WP.pl. Start już dzisiaj o 16:50, gdy rozpocznie się program Maciej Orłosia #dziejesię.

Źródło infografiki: Emitel.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu