Facebook

Bądź jak Zuckerberg! Messenger już pozwala na usuwanie wiadomości

Jakub Szczęsny
Bądź jak Zuckerberg! Messenger już pozwala na usuwanie wiadomości
10

Jakiś czas temu na głowę Marka Zuckerberga posypały się gromy w związku z usuwaniem wiadomości w platformie Messenger, które dla CEO Facebooka były co najmniej kompromitujące. Choć nie jest to rekompensata za tego typu praktyki, wreszcie doczekaliśmy się możliwości wymazania konkretnych wypowiedzi w komunikatorze. Jest jednak jeden zasadniczy haczyk o którym warto pamiętać.

Przede wszystkim, niemożliwe będzie usunięcie wybranej wiadomości przez cały czas. Użytkownik ma 10 minut na to, by naprawić swój błąd - cofnąć emocjonalny wylew skierowany do byłej, poprawić literówkę lub zwyczajnie zapobiec sytuacji, w której konkretna treść trafia do niewłaściwego odbiorcy. To wystarczający czas na to, aby się zreflektować i wprowadzić poprawkę.

Nie oznacza to jednak, że można komuś nieźle nawrzucać i jednocześnie zapobiec pozostawieniu po sobie wszelkich śladów nadużycia. Facebook będzie przechowywał również usunięte treści przez jakiś czas po to, aby w wypadku zgłoszenia naruszenia standardów społeczności mógł odnieść się do nich lub przekazać je służbom.

Kto już może skorzystać z opcji usuwania wiadomości dla wszystkich w aplikacji Messenger?

Co bardzo ciekawe, funkcja rozpoczyna swój przemarsz między innymi od Polski. Na pierwszy ogień idą także takie kraje jak Boliwia, Kolumbia oraz Litwa - Facebook obdarza tą możliwością zarówno Androida jak i iOS. Wystarczy, że po zaznaczeniu wiadomości i po wywołaniu jej usunięcia wybierzcie opcję "Usuń dla wszystkich" - wtedy możecie być pewni, że również odbiorca w konkretnej konwersacji nie będzie w stanie jej zobaczyć.

Jak podają różne źródła - Facebook może pracować nad pokrewnymi funkcjami dla "Unsend" - w planach jest oddanie użytkownikom możliwości ustawienia "czasu ważności" wiadomości. Oznacza to, że nadawca będzie w stanie ustalić okres, po którym treść ulegnie automatycznemu usunięciu, na przykład zabezpieczając się na wypadek wycieki informacji w późniejszym czasie. Z jednej strony można się sowicie ucieszyć - z drugiej jednak... dlaczego tak późno?

Więcej o Facebooku. Największy gigant społecznościowy na Antyweb:

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu