Smartfony

MediaTek prześcignął Qualcomma

Paweł Winiarski
MediaTek prześcignął Qualcomma
8

Jeśli zastanawialiście się kto jest teraz największym dostawcą procesorów do smartfonów, to już nie musicie. Zaraz Wam powiem.

351,8 miliona dostarczonych procesorów w 2020 roku

Takim wynikiem może się pochwalić MediaTek, tym samym tajwańska firma prześcignęła amerykańskiego potentata. Tak przynajmniej wynika z raportu Omdia. Mniejsza ilość sprzedanych chipów Qualcomma może mieć związek z amerykańskim banem dla Huawei, któremu firma nie mogła sprzedawać podzespołów. Z podobnymi problemami nie musiał natomiast zmagać się MediaTek, który jak widać to zamieszanie wykorzystał. Możliwe, że sytuacja Qualcomma się nie poprawi, bowiem w grudniu pojawiły się informacje jakoby Apple pracowało nad własnym modemem, w przyszłości może więc nie potrzebować podzespołów od Qualcomma. Byłby to zapewne duży cios dla amerykańskiej firmy i przypieczętowanie pierwszego miejsca MediaTeka.

Dodatkowo MediaTek cały czas staje się coraz bardziej popularny na średniej półce cenowej smartfonów, z jego podzespołów korzystają w niektórych swoich modelach takie firmy, jak Samsung, Nokia, Oppo, Xiaomi, ZTE, Realme i Motorola. Xiaomi było w 2020 roku największym klientem MediaTeka, składając aż 63,7 miliona zamówień, Oppo 55,3 miliona, Samsung natomiast 43,3 miliona - koreańska firma kupuje od MediaTeka coraz więcej (wzrost o 254,5%).

Na pewno sami zauważyliście, że i odbiór procesorów MediaTek bardzo się w ostatnich latach zmienił. Powiedziałbym nawet, że drastycznie - aż sam byłem jakiś czas temu zaskoczony kiedy czytałem w Waszych komentarzach "dobrze, że zdecydowano się na MediaTeka, a nie Snapdragona". Jestem bardzo ciekawy czy ten trend będzie się utrzymywał, a może niedługo Qualcomm odzyska koronę.

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu