Bezpieczeństwo w sieci

Media Markt i Saturn zhakowane. Żądanie okupu 240 mln dolarów

KK
Konrad Kozłowski
10

Serwery i sieć grupy Media Markt i Saturn zostały zaatakowane przez hakerów. Część danych miała zostać zaszyfrowana, a Media Markt miał otrzymać żądanie okupu na kwotę 240 mln dolarów.

Niebezpiecznik powołując się na informacje od swoich czytelników donosi, że problemem objęte są sklepy w całej Europie. Placówki funkcjonują, można dokonywać zakupów i je opłacać, ale część usług, których używają pracownicy nie jest dla nich dostępna. Sieć sklepów Media Markt miała otrzymać żądanie na kwotę 240 mln dolarów, ale zdaniem redakcji Niebezpiecznika to tylko początek negocjacji i realny okup może wynieść znacznie mniej i zmaleć do kilkudziesięciu milionów dolarów. Kluczowe jest oczywiście sprawdzenie, których danych brakuje na serwerach sieci, by zdecydować, czy i za ile należałoby je odkupić od hakerów.

Media Markt i Saturn zhakowane przez Hive. Żądają okupu

W kolejnej wiadomości czytelnika serwisu czytamy, że prawdopodobnie chodzi o atak ransomware o nazwie Hive. ESET wspominał o tej grupie w swoich publikacjach - działa ona od połowy roku, do tej pory zdołała zagrozić różnym placówkom, w tym szpitalom. Ofiar ich ataków było już kilkadziesiąt. Niebezpiecznik przypomina, by na wszelki wypadek zmienić hasło w serwisie internetowym Media Markt i Saturn.

Serwis bleepingcomputer.com opublikował oświadczenie grupy Media Markt:

MediaMarktSaturn Retail Group i jej krajowe oddziały stały się celem cyberataku. Firma natychmiast poinformowała odpowiednie władze i pracuje, aby zidentyfikować systemy, których dotyczy problem i jak najszybciej naprawić wszelkie powstałe szkody. W sklepach stacjonarnych dostęp do niektórych usług może być obecnie ograniczony. MediaMarktSaturn jest nadal dostępny dla swoich klientów za pośrednictwem wszystkich kanałów sprzedaży i intensywnie pracuje nad tym, aby wszystkie usługi były ponownie dostępne bez ograniczeń tak szybko, jak to możliwe. Firma przekaże informacje na temat dalszego rozwoju tego tematu.

Źródło: Niebezpiecznik, zdjęcie: Media Markt

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu