Antyapps

Piękne lasy Polski i ich oficjalna aplikacja mBDL

Antyapps
Piękne lasy Polski i ich oficjalna aplikacja mBDL
0

Mapy Google są niezastąpione w przestrzeniach miejskich lub okolicach, które nie korzystają ze specjalistycznych rozwiązań. Jednak, gdy trafimy do lasu, możemy napotkać pewien problem — klasyczne mapy nie zdadzą w nich egzaminu, a o zgubienie się nie jest trudno. W takim przypadku potrzebujemy s...

Mapy Google są niezastąpione w przestrzeniach miejskich lub okolicach, które nie korzystają ze specjalistycznych rozwiązań. Jednak, gdy trafimy do lasu, możemy napotkać pewien problem — klasyczne mapy nie zdadzą w nich egzaminu, a o zgubienie się nie jest trudno. W takim przypadku potrzebujemy sięgnąć po bardziej profesjonalne mapy. Aplikacja mBDL stworzona na zlecenie Lasów Państwowych oferuje szereg funkcji, które przydadzą się każdemu miłośnikowi lasów w Polsce. Oczywiście mapy oferowane w mBDL przydadzą się także w innych sytuacjach

mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) to przygotowana na zlecenie Lasów Państwowych przez Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej aplikacja zawierającą leśne mapy tematyczne. Znajdziemy w niej między innymi mapy podstawowe, drzewostanowe, mapy form właśności, siedlisk leśnych, zbiorowisk roślinnych, czy łowiectwa. Dodatkowo jej użytkownicy mają dostęp do mapy topograficznej, lotniczo-satelitarnej i tych, pochodzących z zewnętrznych serwisów WMS (Web Map Service). Dla osób, które nie wiedzą jak poradzić sobie z mBDL, odsyłam do rozbudowanej instrukcji znajdującej się w zakładce Pomoc.

mBDL to oficjalna aplikacja Lasów Państwowych z mapami polskich lasów

Z poziomu aplikacji mBDL użytkownik ma dostęp w trybie online do pełnego opisu taksacyjnego dla lasów wszystkich form własności. Opis taki zawiera m.in. gatunki drzew i krzewów występujące w danym miejscu, ich szczegółowy opis, adres leśny, wskazania gospodarcze i wiele innych informacji. Aplikacja wyposażona jest dodatkowo w szereg przydatnych w terenie funkcjonalności: zapis punktu z lokalizacji GPS lub ze wskazania na mapie, zapis trasy oraz prostą nawigację do wskazanego punktu. Zapisane punkty i trasy można wyeksportować w postaci pliku KML, przesłać na inne urządzenie  lub zaimportować na inne urządzenie, na którym też jest zainstalowana aplikacja mBDL.

Trzeba przyznać, że pomysł ciekawy, jednak wykonanie jest fatalne. Pominę już nazwę, która absolutnie nie mówi z czym mamy do czynienia, chyba, że fani leśnictwa bez problemu potrafią rozszyfrować skrót mBDL. Aplikacja zarówno w wersji na iOS, jak i na Androida swoim wyglądem nie zachwyca. Wykorzystane w niej ikony są bardzo niskiej jakości — co rzuca się w oczy niemal od pierwszego uruchomienia. Jej działanie i wysuwane paski menu nie wpływają pozytywnie na jej użytkowanie.Plusem jest za to mnogość opcji i możliwość pobrania danych w celu używania map offline — to akurat przyda się np. w lasach, gdzie nie ma zasięgu, a potrzebujemy zorientować się, gdzie jesteśmy.

Aplikacja jest dostępna w App Store i Google Play w wersji uniwersalnej.

Źródło: Informacje Prasowe

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu