Motoryzacja

Mazda Skyactive-X oficjalnie wchodzi do oferty, znamy już cenę w Polsce

Kamil Pieczonka
Mazda Skyactive-X oficjalnie wchodzi do oferty, znamy już cenę w Polsce
30

Mazda wprowadza oficjalnie do sprzedaży swój wysokoprężny, benzynowy silnik Skyactive-X. To nowatorskie rozwiązanie nie tylko zapewnia lepsze osiągi, ale przede wszystkim niższe spalanie. Średnie zużycie paliwa w przypadku Mazdy 3 hatchback ma oscylować w okolicach 5,5l/100 km według normy WLTP.

Mazda Skyactive-X 2.0 - 180 KM, 224 Nm

Na temat silników Skyactive-X napisano już całkiem sporo, ale do tej pory Mazda nie chwaliła się specyfikacją tego motoru oficjalnie. Aż do teraz, bo dwulitrowy silnik można już zamawiać na wybranych rynkach kupując Mazdę 3, również w Polsce. Dzięki temu ujawniona została również pełna specyfikacja, według której silnik będzie oferował moc 180 KM i 224 Nm momentu obrotowego. W pakiecie jest też tzw. miękka hybryda, czyli instalacja elektryczna o napięciu 24V, która pozwala na odzyskiwanie energii podczas hamowania. Współpracujący z nią silnik elektryczny używany jest również podczas przyśpieszania, zmniejszając zużycie paliwa.

Silnik Skyactive-X o pojemności 1998 cm^3 charakteryzuje współczynnikiem kompresji 16,3:1 co pozwala mu spalać benzynę w pewnym zakresie obrotów bez udziału świecy zapłonowej. Technologia nazwana SCCI - Spark Controlled Compression Ignition wykorzystuje iskrę świecy tylko pod dużym obciążeniem. Przy mniejszym, mieszanka spalana jest samoczynnie, co owocuje większą sprawnością, a co za tym idzie mniejszym zużyciem benzyny.

Mazda 3 Skyactive-X 2.0 - ceny są wysokie

W pierwszej kolejności silnik Skyactive-X trafi do modelu Mazda 3 w wersji hatchback oraz sedan i będzie współpracować zarówno z manualną jak i automatyczną skrzynią biegów (w obu przypadkach sześciostopniową). Hatchback będzie dostępny również w wersji z napędem na wszystkie koła. Niestety ceny nie należą do najniższych. Już podstawowa wersja Mazdy 3 z najsłabszym silnikiem (2.0, 122 KM) kosztuje 94 900 PLN. Najtańszy model z silnikiem Skyactive-X i ręczną skrzynią biegów będzie kosztował 112 900 PLN. Za automatyczną skrzynię biegów trzeba dopłacić 8000 PLN, a za napęd na wszystkie koła 10 000 PLN.

Wszystkie wymienione ceny dotyczą najtańszej wersji wyposażenia - Kai, która oferuje między innymi manualną klimatyzację, 18 calowe felgi, matrycowe reflektory LED i przyciemniane tylne szyby. Za Kanjo trzeba dopłacić kolejne 5000 PLN, za do najwyższej - Hikari jeszcze 10 000 PLN. Oznacza to, że Mazda 3 z silnikiem Skyactive-X z automatyczną skrzynią biegów, napędem na wszystkie koła i w najwyższej wersji wyposażenia będzie kosztować nawet 145 900 PLN.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu