Google

To nie rewolucja, a dalsza ewolucja. Material Design 2 można już podejrzeć w najnowszym Chrome

Kamil Świtalski
To nie rewolucja, a dalsza ewolucja. Material Design 2 można już podejrzeć w najnowszym Chrome
23

Od przedstawienia światu Material Design minęły już blisko cztery lata. Od tego czasu Android zmienił się nie do poznania — i trzeba przyznać, że obecnie wygląda dużo lepiej, niż przed tą rewolucją. Ale mówiąc o Material Design warto pamiętać, że design utrzymany w tej estetyce to nie tylko mobile, ale także platformy stacjonarne. Te również zmieniają się na naszych oczach — i wszystko wskazuje na to, że wielkie wejście w świat "Material Design 2" zaserwuje nam przeglądarka Google Chrome.

Od jakiegoś czasu mówiło się o tym, że w 2018 roku Google zapewni solidną zmianę wyglądu całemu pakietowi swoich produktów. W świetle tego, że Kalendarz Google materialowej wersji doczekał się dopiero w październiku zeszłego roku — śmiem wątpić. Podobno więcej na ten temat mielibyśmy usłyszeć na zbliżającej się wielkimi krokami konferencji Google I/O 2018. A póki co pozostaje nam podglądanie tego, co prawdopodobnie czeka nas w najbliższych miesiącach w... Chrome Canary!

Serwis ArsTechnica zadbał o solidne porównanie obecnie dostępnej wersji Chrome z testowym Canary, który to prawdopodobnie daje nam podgląd tego, jak będzie wyglądał nowy Material Design. Interfejs będzie nieco różnił się od tego, z którego korzystamy obecnie. Wiele elementów będzie dużo bardziej obłych, a obrysy pójdą w zapomnienie. Całość będzie dużo bardziej spójna kolorystyczna — i, co istotne, zrezygnuje ze zbyt dużego nagromadzenia odcieni szarości, które obecnie są standardem. Nieaktywne karty będą wtapiały się w tło, a pasek zakładek będzie mógł poszczycić się bardziej zaokrąglonymi przyciskami. Zmienić miałaby się także nazwa czcionki znana obecnie jako Product Sans — w nowej odsłonie będzie to po prostu Google Sans.

Najwyraźniej nie będzie to jakiś ogromny przewrót w całej filozofii i zmianie wyglądu — raczej kosmetyczne zmiany. Mimo wszystko fajnie widzieć, że Google nie staje ze swoją estetyką w miejscu i cały czas ją dopieszcza. To tak na dobrą sprawę to dopiero jeden z pierwszych przykładów nowego Material Designu — z niecierpliwością czekam na więcej!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu