Google

Masa nowości od Google - podsumowanie konferencji

Konrad Kozłowski
Masa nowości od Google - podsumowanie konferencji
12

Tegoroczny keynote pierwszego dnia konferencji rozwijał się z prezentacji na prezentację. Być może tak miało właśnie być - każda następna nowość przebijała poprzednie. Co zobaczyliśmy? Centrum gier dla Androida, usługę muzyczną, Samsunga GS4 z "czystym" Androidem, nowe Google+, komunikator Hangouts,...

Tegoroczny keynote pierwszego dnia konferencji rozwijał się z prezentacji na prezentację. Być może tak miało właśnie być - każda następna nowość przebijała poprzednie. Co zobaczyliśmy? Centrum gier dla Androida, usługę muzyczną, Samsunga GS4 z "czystym" Androidem, nowe Google+, komunikator Hangouts, nowe Mapy Google i wiele więcej!

Android


900 milionów aktywowanych urządzeń z Androidem w 2013 roku

Część poświęcona systemowi Android nie przyniosła wielu zmian, czy nowej wersji systemu lecz kilka zmian których się (nie) spodziewaliśmy. Centrum gier gdzie znajdziemy osiągnięcia i save'y gier w chmurze czy usługa muzyczna Google Play All Access dostępna jak na razie tylko w Stanach Zjednoczoncych nie zrobiły wielkiego wrażenia. O dziwo, najgorętszą nowością jest opcja synchronizacji powiadomień na urządzeniach z systemem Android, czyli coś na co czekaliśmy dosyć długo. Google zapowiedziało także sprzedaż Samsuna Galaxy SIV z fabryczną wersją Androida - dostępny on będzie w sklepie Google Play w cenie 649 dolarów. Ciekawe czy zawita do Polski?

Chrome

Tematyka wokół przeglądarki Chrome i systemu Chrome OS związana była przede wszystkim z edukacją i rolą jaką laptopy Chromebook odgrywają w "nowoczesnych" szkołach. Google planuje także zastąpić pliki graficzne i wideo własnymi typami plików i sposobami kompresji. Nacisk położono także na dostępność do przeglądarki niezależnie od platformy.

Google+, zdjęcia, komunikator Hangouts

Google+ będzie teraz pozwalać na przeglądanie strumienia w widoku wielokolumnowym. Nowe Google+ zawiera wiele animowanych elementów - obracanych kart z wpisami czy wysuwane menu. Wielką rolę w sieci społecznościowej odgrywają zdjęcia, dlatego Google postanowiło umożlwić użytkownikom nie tylko na tworzenie kopii zapasowej w chmurze, ale także na automatyczne poprawianie i wybieranie najlepszych zdjęć. Nowy komunikator Hangouts dostępny będzie na Androidzie, iOS'ie i w oknie przeglądarki.

Hangouts dostępny jest w Chrome Web Store, Google Play i App Store.

Wyszukiwarka, mapy


W kwestii "typowych" produktów Google jak wyszukiwarki czy map doczekaliśmy się wielu nowych rzeczy. Polska odsłona wyszukiwarki obsługuje teraz Knowledge Graph, więc możliwe będzie zadawanie konkretnych pytań jak "kto jest prezydentem Polski" i otrzymanie konkretnej odpowiedzi. Street View i Google Earth zostały zaimplementowane w Mapy Google, które doczekały się rewelacyjnego odświeżenia interfejsu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu