Google

Relacja z Google I/O 2013

Konrad Kozłowski
Relacja z Google I/O 2013
34

Coroczna konferencja Google ściąga do San Francisco tysiące deweloperów i dziennikarzy. I nic dziwnego, przecież właśnie podczas tego wydarzenia prezenentowane są najważniejsze nowości nad którymi "Googlersi" pracowali przez ostatnie 12 miesięcy, być może nawet dłużej. Zapraszamy do śledzenia Google...

Coroczna konferencja Google ściąga do San Francisco tysiące deweloperów i dziennikarzy. I nic dziwnego, przecież właśnie podczas tego wydarzenia prezenentowane są najważniejsze nowości nad którymi "Googlersi" pracowali przez ostatnie 12 miesięcy, być może nawet dłużej. Zapraszamy do śledzenia Google I/O 2013 razem z nami!

Odliczanie dobiegło końca, zaś wydarzenie rozpoczęło się od krótkiego wideo wprowadzającego. Przedstawione zostały najciekawsze projekty online, aplikacje mobilne, usługi i produkty Google. Wszystko przeplatane było linijkami kodu - ukłon w stronę deweloperów. Na scenie zawitał Vic Gundotra - Senior Vice President w Google. Przywitał 6000 tysięcy osób na sali i milion osób oglądających konferencję na żywo na YouTube.

Vic podziękował deweloperom za ich wkład w rozwój platform Google i zachęcił do dalszej współpracy. Na scenie pojawił się Sundar Pichai - lider zespołów pracujących nad projektami Chrome i Android. "Eksplozja urządzeń" - tak określił ostatnie lata rozwoju komputerów, laptopów, tabletów i smartfonów. Tę zmianę najlepiej prezentują zdjęcia z pogrzebu papieża Jana Pawła II i momentu wyboru nowego papieża kilka lat później.

Dla Google najważniejsze jest wspomagać ludzi w ich codziennych sprawach, i na szczęście dla Google firma ma swoim portfolio dwa systemy: Chrome i Android. Drugi z nich jest najpopularniejszą platformą mobilną na świecie, Chrome zaś jest najpopularniejszą przeglądarką na świecie. Wszystkie usługi które udostępnia Google popychają rozwój platform jak i całego rynku naprzód.

W 2013 roku aktywowanych zostało 900 milionów urządzeń z systemem Android na całym świecie.

Na scenie przywitany oklaskami został Hugo Barra kierujący zespołem pracującym nad system Android, który zaraz po wejściu przedstawił ogromną liczbę 48 miliardów instalacji programów z Google Play.

Hugo sporo czasu poświęca omówieniu możliwości jakie oferują API oferowane przez Google deweloperom - pozwalają one np. na umieszczenie map Google wewnątrz aplikacji. Przedstawiony zostały trzy zupełnie nowe API odnośnie geolokalizacji, z czego jeden jest naprawdę ciekawy: Fused Location Provider który w ciągu godziny ma pobierać jedynie 1% baterii.

Kolejną nowością jest opcja zalogowania do usług za pomocą konta Google+ - podobnie jak Facebook i Twitter, z tą różnicą że podczas autoryacji konta zostanie nam przedstawiona aplikacja usługi, byśmy mogli ją zainstalować na urządzeniu.

Google cloud messaging doczekał się kilku nowości - najważniejszą z nich jest opcja synchronizacji powiadomień pomiędzy urządzeniami - nareszcie!

Zgodnie z oczekiwaniami - Google zaprezentowało Google Play games services czyli zestaw API przygotowanych specjalnie dla gier. Pozwalają one na zapisywanie save'ów w chmurze, tworzenie osiągnięć, tablic najlepszych graczy. Usługa jest wieloplatformowa, więc dostępna jest także dla urządzeń z systemem iOS, a także w oknie przeglądarki. Google zdecydowało się także na wsparcie deweloperów w tworzeniu trybu multiplayer.

Po, niestety, nieudanym demo multiplayera prezentowany jest nowy program Android Studio do tworzenia aplikacji pozwalający między innymi na podgląd tego jak aplikacja bedzie wyglądała na różnych urządzeniach oraz w różnych językach. Coś fantastycznego!

Ellie Powers zaprezentowała masę nowości dla deweloperów - usługę App Translation Service pozwalającą na szybkie zlecenie przetłumaczenie aplikacji, podpowiedzi i porady sugerujące stworzenie wersji aplikacji na tablety oraz śledzenie skuteczności reklam.

Udostępniono także opcję testów beta dla określonych użytkowników, którzy mogą pochodzić na przykład ze społeczności Google+. Apliakcja może mieć trzy etapy: testy alfa, testy beta oraz produkcja.

Na scenie pojawił się Chris Yerga i przedstawił nowości w Google Play. Omówił dział rekomendacji, gdzie prezentowane są aplikacje, filmy i albumy muzyczne odpowiadające gustom użytkownika (lecz, na pewno nie polskiego użytkownika, prawda?). Pojawiła się także kategoria "designed for tablets", gdzie znajdziemy wszystkie aplikacje przygotowane z myślą o tabletach. Już niedługo wersja webowa sklepu Google Play również doczeka się odświeżenia.

Nareszcie! Chris przeszedł do prezentacji usługi muzycznej.

Google Play Music All Access

Pierwszą zakładką jest zakładka "Explore", gdzie wyświetlane są albumy posegregowane w kategorie: najpopularniejsze, najnowsze czy gatunki. Po wybraniu utworu odtwarzanie rozpocznie się na nowym ekranie, a użytkownik może rozpocząć playlistę radiową na podstawie tego utworu. Playlistą możemy zarządzać sami - usuwać utwory, których nie chcemu usłyszeć czy zmieniać kolejność tych, które będą odtwarzane jako następne.

Funckja Listen Now wykorzysta wiedzę zebraną na nasz temat przez Google i rozpocznie odtwarzanie bez naszego większego udziału. Usługa startuje już dzisiaj w Stanach Zjednoczonych, nastepne kraje wkrótce. Cena - $9,99 miesięcznie.

Samsung Galaxy SIV z "czystym" Androidem


Samsung GSIV dostępny będzie w sklepie Google w cenie 649 dolarów, ze wsparcie sieci LTE, 16GB pamięci oraz tą samą wersją systemu Android co urządzenia Nexus.

Wracamy do tematu Chrome - na scenie znów pojawił się Sundar Pichai. Google tworząc Chromebooka Pixel chciało stworzyć najlepszy komputer dostępny na rynku z ekranem o najwyższej rozdzielczości i obsługą dotyku. Z przeglądarką Chrome celem Google jest stworzenie możliwości użytkownikom na przeglądanie sieci na przeróżnych urządzeniach, lecz korzystając cały czas ze "swojej" przeglądarki. Zaprezentowane zostały możliwości webGL na Chromebooku Pixel i tablecie Nexus 10 - wrażenia te same.

Google planuje zastąpić dobrze znane wszystkim JPEG-i plikami WebP, które nie tracąc na jakości, ważą mniej. Podobnie z plikami wideo - H.264 już pod koniec roku będzie zastąpiony przez VP9 w serwisie YouTube.

Chrome dostępny jest na każdej platformie, dlatego Google postanowiło pochwalić się jak dobrze on na nich działa. Na scenie pojawiły się Nexus 4, iPhone 5, iPad mini, Nexus 10 i SGSIV - gra Racer działa doskonale na każdym z nich dzięki przeglądarce Chrome i technologii web socket.

Każdy z uczestników konferencji otrzyma Chromebook Pixel.

Konferencja skierowała się na edukację - sporo czasu poświęcono omówieniu dostępności Chromebooków i tabletów Nexus w szkołąch i na uczelniach. Zdaniem Google Chromebooki stają się "mainstreamowe" w edukacji. Zaprezentowano film przedstawiający jak Chromebooki pozwalają uczyć się dzieciom w Malezji.

Nowości w Google+


Google+ doczekało się odświeżonego strumienia nowości - wielokolumnowy widok zawitał na wszystkie urządzenia i do okien przeglądarek. Jest pełno animacji, obracanych kart, wyskakujących okienek i wysuwanych menu - Google+ pokazuje Facebookowi miejsce w kącie!

Wprowadzone zostają hashtagi, również w zdjęciach - Google samo rozpozna zawartość zdjęcia np. Wieżę Eiffla i odpowiednio otaguje zdjęcie.

Hangouty - nowy komunikator


Google pragnie, by to osoby z którymi się kontaktujemy były najważniejsze, dlatego właśnie powstały Hangouty. Zaprezentowana została aplikacja dla systemu Android, która pozwala na konwersacje również z grupami osób. Hangouts dostępne będą na komputerze, urządzeniach Android i iOS.

Hangouts są już w Chrome Web Store

Aplikacja Hangouts dla iOS

Zdjęcia


Google pragnie stać się "ciemnią" dla każdego użytkownika Google+ - bardzo ważnym elementem są kopie zapasowe, dlatego Google+ umożliwia na automatyczne przesłanie zdjęć w pełnej rozdzielczości. Google+ będzie umożliwiało ponadto automatyczne wybranie najlepszych zdjęć, którymi się będziemy dzielić; automatycznie poprawić zdjęcia, które nam nie wyszły.

Google zbierze w grupę zdjęcia podobne do siebie i stworzy z nich animowane ujęcie. Jeżeli grupa osób nie śmieje się wspólnie na jednym zdjęciu, a mamy ich kilka - Google utworzy zdjęcie, na którym wszyscy będą uśmiechnięci.

Wyszukiwarka


Google pracuje nad wyszukiwaniem na trzech płaszczyznach: odpowiedziach, konwersacji i przewidywaniu. W kwestii "odpowiedzi" Google będzie w stanie odpowiedzieć na zapytanie: "populacja Indii" bez przeglądania innych stron czy porównać z innym krajem. Język polski również będzie wspierany w Knowledge Gaph, więc wkrótce te nowości będą dostępne także dla naszego kraju!

"OK, Google"


Wzorem sterowania okularami wyszukiwarka Google będzie również mogła być obsługiwana głosem, wystarczy powiedzieć "OK, Google" i wypowiedzieć pytanie. Na podstawie Knowledge Graph odpowiedź będzie przedstawiona za pomocą map, obrazków i linków.

Google Now


Google Now wspierać będzie także wiele nowych kart jak przypomnienia, książki, filmy, gry czy transport publiczny. Przypomnienia oparte będą na dacie lub lokalizacji.

Mapy


Google z coraz większą uwagą rozbudowuje możliwości map, Google przenosi "piękną" aplikację z iOS'a do Androida - to na co czekali użytkownicy. Wprowadzony zostaje gwiazdkowy system oceniania miejsc - wspólny dla wszystkich usług Google. Nawigacja doczekała się wielu usprawnień - między innymi zmiany trasy na podstawie wydarzeń, które dzieją się na wyznaczonej wcześniej drodze. Aplikacja map została także przygotowana dla tabletów - podczas prezentacji korzystano z iPada. Większość nowości pojawi się dopiero... w lecie.

Google, tak jak się spodziewaliśmy, pokazało zupełnie nowy wygląd map Google w wersji webowej opartej o webGL. Dzięki temu wszystkie animacje są niezwykle płynne. Mapy Google pozwalają na odnajdywanie ciekawych miejsc na podstawie rekomendacji znajomych, dzięki prostym oznaczeniom. Niewielkie, mało znaczące drogi będą oznaczane gdy tylko wybierzemy lokalizację niedaleko nich - bez powiększania i przybliżania. Coś świetnego.

Każdy może dodawać zdjęcia 360 z urządzeń z Androidem, by te poszerzały Street View dostępny w przeglądarkach internetowych i nie tylko. Nowe Mapy Google będzie można przetestować już dziś!

Na scenie pojawił się Larry Page - jeden z założycieli firmy Google! Nie widzieliśmy i nie słyszeliśmy go od dłuższego czasu.

Relację na żywo możecie oglądać tutaj.
(wpis aktualizowany)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroidChromeNexus