Gry

Nie wszystkie gry ładują się szybciej na PlayStation 5 niż Xbox Series X. I co z tego?

Kamil Świtalski
Nie wszystkie gry ładują się szybciej na PlayStation 5 niż Xbox Series X. I co z tego?
32

Obie konsole nowej generacji są znacznie szybsze niż ich poprzedniczki. PlayStation 5 w wielu porównaniach wysuwa się na prowadzenie, ale nie zawsze. Pytanie tylko: co z tego? Zwłaszcza, że przedmiot badań jest... wątpliwy?

Benchmarkiem nowej generacji konsol wydają się być przede wszystkim czasy ładowania gier. To temat któremu poświęcono tak wiele czasu przed premierą nowych sprzętów, że wszyscy spodziewają się cudów. I faktycznie: są gry, w których ekrany ładowania właściwie nie istnieją. Paweł dość mocno akcentował to przy okazji swojej recenzji Marvel's Spider-Man Miles Morales na PlayStation 5. Na Xboksie są gry w których wszystko idzie gładko, ale są też takie, przy których pierwszy loading mnie zaskoczył swoją... długością (patrz: Gears 5). Oczywiście jest spora szansa na to, że wyniki te zostaną poprawione wraz z kolejnymi aktualizacjami, dlatego czepianie się na jest raczej nie na miejscu — zwłaszcza, że to i tak lata świetlne przed tym, co było na PlayStation 4 i Xbox One. Niemniej po pierwszych recenzjach i porównaniach PS5 wydawało się nie do prześcignięcia, ale Greg Miller zdecydował się wzniecić pożar. I nagrał porównanie Marvel's Avengers w wersji dla PlayStation 5, Xbox Series X oraz PlayStation 4 Pro. To że ostatnia z konsol była na szarym końcu nikogo raczej nie dziwi (3:34:25), ale dominacja Xbox Series X dla wielu okazała się zaskoczeniem. Gra załadowała się tam w 1:46:42, kiedy na PlayStation 5 przyszło mu poczekać 2:28:48. Zobaczcie sami:

Problem polega jednak na tym, że takie porównania są... no dość fikcyjne. Owszem, wszyscy wiemy, że PlayStation 5 ma niezwykle szybki dysk SSD. Wiemy też, że PlayStation 4 Pro jest pod tym względem daleko w tyle. Nie jest tajemnicą, że nowe konsole pozwalają gry uruchomić szybciej niż miało to miejsce na przemijającej generacji, ale teraz takich porównań pewnie będzie więcej — a są one kompletnie bez znaczenia. Przynajmniej w takiej formie, gdzie mowa o grach niezoptymalizowanych do nowych sprzętów. Takie porównania poprosimy dla nowych gier, najlepiej tworzonych od początku do końca z myślą o dziewiątej generacji konsol.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu