Ciekawostki technologiczne

Marvel pracuje nad narzędziem, które każdemu pozwoli stworzyć komiks. Ale to on przejmie do niego prawa

Kamil Świtalski
Marvel pracuje nad narzędziem, które każdemu pozwoli stworzyć komiks. Ale to on przejmie do niego prawa
4

Kreatory internetowe raczej nie kojarzą się z czymś, co można traktować serio. Moją pierwszą myślą zawsze są te narzędzia, które kilka minut pozwolą stworzyć awatar na naszą podobiznę. Gdy ich popularność rośnie w siłę, nagle media społecznościowe zalewa fala identycznych kreacji i nici z bycia oryginalnym. W sieci można znaleźć co najmniej kilka kreatorów, za pomocą których stworzymy wymarzony komiks, ale większość z nich to tak naprawdę pokazowe zabawki, z których wynika niewiele. Teraz do tej gry dołącza Marvel ze swoim narzędziem Create Your Own, które szczęściarze mieli szansę przetestować w fazie Beta. I wygląda na to, że będzie to najciekawsza z propozycji tego typu, jakie dotychczas dostaliśmy.

Marvel: Create Your Own — narzędzie które pozwoli stworzyć własny komiks

Nie miałem jeszcze szansy sprawdzić jak to działa na własnej skórze, ale projektowi bacznie przyglądam się od czasów jego pierwszych zapowiedzi. I przedwczoraj na łamach Gizmodo pojawiły się pierwsze testy i dokładniejszy opis, jak korzystanie z Marvel: Create Your Own wypada w praktyce. No i co tu dużo mówić — wygląda na to, że po oficjalnym starcie tego narzędzia sieć zaleją fanowskie komiksy z bohaterami firmy. Można spodziewać się tego, że lwia część będzie zrobiona po łebkach i nie da się tego czytać. Ale wierzę że, podobnie jak w świecie fanowskich opowiadań, objawią się tam również twórcy dla których to będzie początek wielkiej przygody ze światem komiksu. Do ideału jej daleko, ale to wciąż jedna z najciekawszych propozycji w tym zakresie.

Marvel: Create Your Own bowiem pozwala na dużo więcej, niż stworzenie jednej prostej klatki z podobizną Hulka czy Wolverine'a. Narzędzie to oddaje w nasze ręce cały pakiet paneli, które możemy dowolnie układać. Następnie nanosimy na nie nie tylko postaci (które dowolnie obracamy i skalujemy), ale też chmurki z rozmowami (i, naturalnie, tekst), a także efekty dźwiękowe. Nie ma specjalnie przygotowanych teł, ale są specjalnie przygotowane fotografie, które mają się idealnie zlewać z komiksowymi postaciami.

Zobacz też: jak oglądać filmy Marvela? Przewodnik

Jeżeli jednak liczycie że prace z Create Your Own będą mogły konkurować z komiksami od Marvela, to nie mam dla was najlepszych wiadomości. Postacie to trójwymiarowe modele, którym zdecydowanie bliżej do tych znanych z gier wideo, niż kart komiksów. Trzeba też liczyć się z tym, że za darmo korzystać będziemy mogli tylko z kilkorga. Za resztę będziemy musieli zapłacić — po 3 dolary od głowy ;-). Podobno dość problematyczną pozostaje też kwestia zarządzania warstwami, co potrafi napsuć sporo nerwów. Pierwsze testy wypadają też niespecjalnie pomyślnie dla stron, na których umieszczono wiele elementów. Podobno przy eksporcie narzędzie się gubi i je nieco rozsypuje.

Warto też zaznaczyć, że tamtejszy regulamin wyklucza też cały zestaw motywów (polityka, obsceniczność, wulgaryzmy, rzeczy które mogą przestraszyć młodszych odbiorców), a także wszystkie kreacje stworzone na platformie stają się automatycznie własnością jej obsługi.

I mimo tych wszystkich problemów o których czytam w związku z narzędziem Marvel: Create Your Own — i tak nie mogę się już doczekać, aż będę mógł samodzielnie przekonać się jak to działa. No i po cichu też liczę, że Marvel dość szybko zorganizuje jakąś galerię, gdzie będzie można obejrzeć najlepsze — ich okiem — prace, które tam powstały.

Marvel: Create Your Own dostępne będzie pod adresem https://marvelcreateyourown.taptapcomics.com/. Na tę chwilę można tam podać swój adres e-mail, by dostać wiadomość tak szybko, jak platforma będzie dostępna już dla wszystkich.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu