Google

Dobra zmiana w Mapach Google - czyli pożegnajcie "hamburgera"

JS
Jakub Szczęsny
7

Co ten Szczęsny? Niespełna rozumu? Macie rację, ale uwierzcie mi, właśnie żegnamy się z "hamburgerem" w Mapach Google. Menu po lewej stronie nazywane pieszczotliwie "hamburgerem" zostało w najnowszej odsłonie map zlikwidowane i zastąpione pięcioprzyciskowym rzędem na dole - dla uproszczenia interfejsu programu.

Dzisiaj pewna grupa użytkowników Map Google mogła zauważyć, że sporo zmieniło się w dotychczas używanej przez nich aplikacji: prawdopodobnie wybrani posiadacze programu są w stanie zaznajomić się z najnowszymi zmianami - jak wspomnieliśmy wyżej, zamiast hamburgerowego menu po lewej stronie (lewy górny róg), większość funkcji przeniesiono "na dół" do poszczególnych sekcji. Z punktu widzenia użyteczności jest to istotna i pożądana zmiana - wielokrotnie użytkownicy skarżyli się, że hamburgerowe menu jest niekoniecznie wygodnie osadzone na ekranie. A w ogóle, to kto ma tak długie kciuki, aby korzystać z niego tylko za pomocą jednej ręki?

Czytaj więcej: Mapy Google pokrywają już 98% zamieszkałej powierzchni Ziemi

Jedynie nieliczni byli w stanie wygodnie obsługiwać Mapy Google jedną ręką. Google zdecydowało się odpowiedzieć na ten problem i zamieniło przy okazji trzy sekcje dolne na aż pięć. Obszar wyszukiwania nie będzie już służył do wysunięcia z boki poręcznego menu - wszystko wylądowało na górze i jest w zasięgu palców każdego użytkownika: nie tylko takiego, który ma ponadprzeciętnie długie kończyny.

Zmiana w aplikacji Mapy Google - kiedy dostanę zmiany?

Nie jest powiedziane, że mając najnowszą wersję programu, uzyskasz od razu zmiany, o których mówimy. Wygląda na to, że użytkownicy wersji od 10.31.1 wzwyż są uprawnieni do otrzymania aktualizacji, jednak warto wspomnieć o tym, że w tej grupie nie wszyscy w tym samym momencie korzystają z odświeżonego wyglądu programu. Jest to zmiana wdrażana po stronie serwera i zwyczajnie trzeba się załapać na "falę", którą Google co jakiś czas wypuszcza i obejmuje ona coraz większe grono użytkowników. Można jednak być pewnym tego, że nowy wygląd aplikacji powinien pojawić się u wszystkich już naprawdę niebawem.

Zrezygnowanie z hamburgerowego menu jest dobrą decyzją Google - dotychczasowe rozwiązanie nie sprawdzało się zbytnio na dużych ekranach, gdzie korzystanie ze sprzętu za pomocą tylko jednej ręki owocowało niemożnością komfortowego wciśnięcia przycisku reprezentującego "menu hamburgerowe". Użytkownicy od dłuższego czasu narzekali na tego typu "kwiatki' w aplikacjach na Androida, nie tylko od Google. Wiele z nich nie zostało zoptymalizowanych pod duże ekrany oraz pod krótkie palce niektórych użytkowników. Sądząc po tym, jakie standardy pasują na rynku smartfonowym, mało kto ma tak długie palce, aby obsługiwać komfortowo każdy wydawany sprzęt mobilny.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu