Polska

Mapa koronawirusa w Polsce - aktualizowany na żywo stan rozprzestrzeniania się wirusa w kraju

Grzegorz Ułan
Mapa koronawirusa w Polsce - aktualizowany na żywo stan rozprzestrzeniania się wirusa w kraju
11

Tempo, w którym koronawirusa rozprzestrzenia się w Polsce może wzbudzać niepokój, co widać zresztą w polskich sklepach spożywczych. To jeszcze nie powód do paniki, ale powoli zaczynamy jej ulegać. Aby uspokoić trochę nastroje, warto skorzystać z polskiej mapy koronawirusa w Polsce, gdzie będziecie mogli sprawdzić nie tylko aktualną liczbę osób zakażonych, ale i listę szpitali zakaźnych w Waszej okolicy.

Dostępne są już mapy koronawirusa w sieci, na przykład ta opracowana przez WHO, ale nie jest tak dokładna i aktualna (pokazuje 49 przypadków zarażenia wirusem COVID-19w Polsce, a jest już 61). Polski oddział firmy Esri postanowił więc stworzyć mapę skoncentrowaną na sytuacji w Polsce.

Piotr Walenko z Esri Polska:

- Mapowanie epidemii i pandemii to praktyka stosowana przez „kartografów” od kilku wieków, a jej początki sięgają czasów, gdy ludzkość walczyła z takimi chorobami jak cholera, żółta febra czy dżuma. Obecnie dzięki wykorzystaniu odpowiedniego oprogramowania (GIS) i możliwości szybkiego przesyłania danych za pomocą internetu, organizacje zajmujące się ochroną zdrowia mogą z dużą dokładnością przewidzieć, gdzie w następnej kolejności dojdzie do rozprzestrzenienia się epidemii. Budowanie modeli predykcyjnych jest o tyle prostsze, że wśród łatwo dostępnych informacji znajdują się dane spisowe, trasy samolotów i statków, a nawet treści z mediów społecznościowych.

Na mapie koronawirusa w Polsce można sprawdzić najbardziej dotknięte rejony, aktualnie jest to Dolny Śląsk z 8 przypadkami zakażenia i województwo śląskie z 11 przypadkami. Dodatkowo w menu mapy możemy wybrać, jakie dane mają się nam wyświetlać na mapie, między innymi możemy zaznaczyć lokalizację szpitali zakaźnych w polskich miastach, jednostki Panstwowej Inspekcji Sanitarnej czy szpitale wojskowe.

Z kolei obok samej mapy wyświetla się na wykresie lista wszystkich województw w Polsce z liczbą potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, wraz z tekstową listą oddziałów zakaźnych w Polsce, z dokładnymi ich adresami, co może być pomocne w przypadku podejrzenia zarażeniem się wirusem.

Mapa koronawirusa w Polsce dostępna jest na stronach Esri.

Źródło: Esri.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu