Dzisiejszy świat, opiera się na budowie, wprowadzaniu i maksymalizacji korzyści płynących z nowych technologii. A kiedy technologia i innowacja spotka się z nauką, mogą z tego wyjść rzeczy wielkie. Impulsem wzrostu gospodarczego w krajach rozwiniętych są innowacje oparte na mocnych fundamentach, tworzone na bazie wiedzy, edukacji oraz działalności badawczo-rozwojowej.
Innowacje często powstają jako wypadkowa szukania najprostszych rozwiązań ułatwiających nam życie. I tak zarówno koło w starożytności, jak i rozwój robotyki w przyszłości wpłynęły i będą wpływać na wzrost rozwoju gospodarczego. Wszystko czego do tego potrzeba to ludzie, wiedza, odpowiednie narzędzia i właściwe miejsce. Mnóstwo innowacji na styku nauki i nowych technologii powstaje w Dolinie Krzemowej. Ale spokojnie! Nie trzeba wyprowadzać się aż do Kalifornii, żeby być tam gdzie tworzy się technologia. Na naszym rodzimym podwórku również nie brakuje możliwości, bo choćby w Małopolsce powstają projekty, którymi śmiało możemy sie chwalić w Sillicon Valley.
Małopolska jest ze wszechmiar miejscem o klimacie międzynarodowym, o każdej porze roku możemy spotkać tutaj mnóstwo turystów z różnych zakątków świata. Gdy dołożymy do tego mnogość wyższych uczelni, ogromną ilość młodych ludzi oraz obecność biznesu, otrzymamy idealne miejsce, którego klimat będzie sprzyjał rozwojowi innowacyjności. A skoro mamy już miejsce, mamy obecny w nim biznes i ludzi, to by nauka i innowacja mogły swobodnie wejść w ten obszar, by osiągnąć wspólny, spektakularny sukces, potrzebna była już tylko platforma komunikacji. Powstało bardzo wiele oddolnych inicjatyw, które miały na celu wspieranie komunikacji oraz innowacji w biznesie.
Taką inicjatywą jest też Małopolski Festiwal Innowacji, który promując nowe technologie pozwala im wypłynąć na szersze wody. To jedyne w swoim rodzaju wydrzenie w regionie, które wspiera innowacyjność poprzez komercjalizację technologii oraz nauki i łączenie ich z biznesem. Organizatorom, siódmej już edycji, imprezy zależy na zaszczepieniu dobrych praktyk wśród młodych ludzi, promowaniu pomysłów wśród potencjalnych inwestorów, ale przede wszystkim na pokazaniu, że innowacyjne podejście do biznesu to droga, która poprawia jakość życia.
Małopolska to region, który czerpie z siedmiu inteligentnych specjalizacji, do których należą: chemia, produkcja metali, elektrotechnika, life science, energia zrównoważona, technologie informacyjne i komunikacyjne, przemysły kreatywne i czasu wolnego. To mocne strony tego regionu i gospodarcza marka Małopolski, która ma przyczynić się do transformacji gospodarki krajowej.
To niezwykle ważne, by w dzisiejszych czasach stawiać na ten kierunek rozwoju. Dużo mówi się ostatnio o sztucznej inteligencji, która ułatwia nam nie tylko codzienne życie, ale także coraz częściej wdrażana jest w biznesie. Dlatego też właśnie ten temat stanie się motywem przewodnim konferencji otwarcia festiwalu, na której w roli prelegentów wystąpią m.in. Natalia Hatalska, Artur Kurasiński, Tomasz Wesołowski, Piotr Kościelniak a także dr hab. inż. Grzegorz J. Nalepa - prezes Polskiego Stowarzyszenia Sztucznej Inteligencji. Zaproszeni eksperci ze świata nauki i biznesu przedsykutują korzyści związane z wdrażaniem sztucznej inteligencji w firmach i przedstawią stan rozwoju i możliwości, które dostępne są dla przedsiębiorców. To czas, by zastanowić się nad tym jaką rolę będzie odgrywał temat AI w nowoczesnym biznesie, co za sobą niesie i czy jesteśmy na to gotowi. Podczas festiwalu odbędzie się także cykl spotkań „Przy kawie o innowacjach”. Tym razem głównym tematem rozmów będzie komunikacja marketingowa i jej rola w działalności biznesowej.
Zaplanowane wydarzenia będą skierowane m.in. do startupów oraz osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Będzie mowa o tym, jak założyć start’up, jak uniknąć błędów, jakie wyzwania czekają na osoby chcące rozpocząć przygodę z własną działalnością. Na osoby zainteresowane czekają także wydarzenia związane z tematyką life-science.
Ponadto Małopolski Festiwal Innowacji to możliwość uczestniczenia w spotkaniach organizowanych przez Partnerów wydarzenia. Będzie można odwiedzić nowoczesne laboratoria, uczestniczyć w kreatywnych warsztatach, zobaczyć pokazy technologii. W Programie MFI nie zabraknie także tematyki gier i multimediów. Zainteresowane osoby będą mogły przyjrzeć się z bliskia jak z użyciem animacji poklatkowej, greenscreenu i wizualizacji komputerowej można w nowoczesny sposób prezentować produkty. W kolejnym miejscu natomiast Partnerzy festiwalu pokażą jak tworzy się nowoczesną muzykę elektroniczną oraz zaprezentują tajniki wykonywania hologramów i mappingu.
Festiwal odbędzie się w terminie 15-21 maja. Szczegółowy plan Festiwalu znajduje się na stronie, po więcej informacji zapraszamy również na fanpage.
Za koordynację i promocję Małopolskiego Festiwalu Innowacji odpowiada Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Wydarzenie jest realizowane w ramach projektu Małopolski Festiwal Innowacji, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
-
Materiał powstał we współpracy z Małopolskim Festiwalem Innowacji.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu