Apple

Niektóre programy dla macOS przestaną działać. Już teraz przygotuj się na tę zmianę

Jakub Szczęsny
34

Poważne zmiany czekają użytkowników systemu macOS, którzy korzystają z aplikacji 32-bitowych. Zgodnie z informacjami z zeszłorocznej konferencji WWDC, Apple trzyma się obietnicy kompletnego porzucenia wsparcia dla tego typu programów. Od macOS High Sierra 10.13.4 Beta, pojawiają się komunikaty o rychłej zmianie.

Gdy tylko użytkownik uruchomi aplikację 32-bitową w systemie macOS High Sierra 10.13.4 Beta, pojawi się komunikat zapowiadający brak wsparcia dla aplikacji 32-bitowych w kolejnych wersjach systemu:

To prepare for a future release of macOS in which 32-bit software will no longer run without compromise, starting in macOS High Sierra 10.13.4, a user is notified on the launch of an app that depends on 32-bit software.

A zatem, w przyszłości, po aktualizacji do wyższych wersji macOS, programy 32-bitowe nie będą już funkcjonować z powodu braku podsystemu zapewniającego zgodność z poprzednim standardem. Warto przy tej okazji nadmienić, że od 1 stycznia tego roku, Apple przestało akceptować nowe aplikacje 32-bitowe w Mac App Store. Co więcej, aktualizacje dla takich programów nie będą już możliwe do wprowadzenia od czerwca.

Apple już wcześniej rozprawiło się z 32-bitowymi programami w iOS: luty 2015 roku był momentem granicznym, po którym już nie akceptowano nowych programów tego typu. Ponadto, w czerwcu tego samego roku zaprzestano akceptowano dla nich aktualizacji.

Apple prosi deweloperów publikujących aplikacje poza Mac App Store o dostarczanie paczek instalacyjnych w wersjach 64-bitowych. To oznacza rychły koniec aplikacji 32-bitowych w macOS

Zgodnie z komunikatem Apple w tej sprawie:

If you distribute your apps outside the Mac App Store, we highly recommend distributing 64-bit binaries to make sure your users can continue to run your apps on future versions of macOS.

deweloperzy powinni już teraz pomyśleć o tym, by dostarczyć swoim użytkownikom zgodne z przyszłymi wersjami paczki instalacyjne - tylko w taki sposób zabezpieczą się przed tym, że ich propozycje będą niekompatybilne z nowymi wersjami systemu.

Jak sprawdzić, czy moje programy wymagają aktualizacji do wersji 64-bitowych?

Nie istnieje super-prosty sposób na szybkie sprawdzenie wszystkich aplikacji, jednak Apple radzi, aby w tym celu udać się do terminalu i wykonać polecenie:

sudo nvram boot-args="-no32exec"

Po tym należy wykonać restart systemu i sprawdzić, które programy albo się nie uruchomią, albo wyświetlą komunikaty o błędach. Warto wiedzieć, że niektóre nieoczekiwanie zakończą swoje działanie bez jakichkolwiek ostrzeżeń. Po sprawdzeniu aplikacji można wyłączyć tryb testowy w terminalu:

sudo nvram boot-args=“”

Ponownie należy wykonać restart maszyny i... przygotować się na całkowite porzucenie przez Apple programów 32-bitowych. W Windows byłoby to wręcz nie do pomyślenia: ani widu ani słychu ze strony Microsoftu obietnic rozprawienia się z WOW64, mechanizmem zapewniającym wsparcie dla programów 32-bitowych w 64-bitowych wersjach Windows. Ma to związek z tym, że jeszcze wiele przedsiębiorstw korzysta z aplikacji opartych na poprzednim standardzie, rozprawieni się z nimi spowodowałoby spore kłopoty w takich przypadkach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu