7

13 czy 14-calowy MacBook Pro? Bez różnicy, ale pewnym jest, że nowa konfiguracja tania nie będzie

Nowy iPhone SE i iPad Pro, odświeżony MacBook Air i Mac mini. Do tego jesienna (lub zimowa) premiera iPhone'a 12 i kolejne odsłony oprogramowania systemowego iOS, iPadOS, tvOS, watchOS i macOS. Mimo obecnej sytuacji na świecie Apple nie zamierza rezygnować z nowych produktów. Ja wciąż czekam na nowego MacBooka Pro w wersji 14-calowej z nową klawiaturą i lepszymi podzespołami.

Nie ma chyba żadnych wątpliwości, że Apple pracuje nad nowym modelem MacBooka Pro. Zeszłoroczna premiera 16-calowego laptopa firmy spotkała się ze sporym entuzjazmem ze strony użytkowników. Przede wszystkim za sprawą nowego mechanizmu w klawiaturze, który ma rozprawiać się z problemem zacinających się klawiszy wykorzystywanych od kilku lat w komputerach firmy. Mechanizm motylkowy nie zdał egzaminu, o czym wie sama firma oferując 4-letni program wymiany klawiatur w Macbookach Pro, które sprawiają problemy.

macbook pro

Kilka miesięcy po MacBook Pro 16-cali do sklepów trafił odświeżony MacBook Air — ten także doczekał się nowych, usprawnionych klawiszy. Wielkim nieobecnym w tym zestawieniu jest 13-calowy model MacBooka Pro, który nadal sprzedawany jest z klawiaturą motylkową. I choć z każdym odświeżeniem otrzymywała modyfikacje mające wpływać pozytywnie na jej niezawodność, wciąż sprawia problemy nowym nabywcom i dotychczasowym użytkownikom, którzy oddają swoje sprzęty do serwisów.

Wiele się mówi, że Apple przygotowuje się na premierę nowego, odświeżonego 13-calowego MacBooka Pro. Jedną z największym zmian ma być zwiększenie jego ekranu — z 13 na 14 cali. Ten sam zabieg przeprowadzono w listopadzie ubiegłego roku przy okazji premiery 16-calowego MacBooka Pro, który zastąpił dotychczasowy, 15-calowy model. Do tego dochodzi nowa klawiatura i odświeżone podzespoły, w tym procesor Intel Core i7 10-generacji (Ice Lake-U). Zdradzały to m.in. przecieki i wyniki z testów 3DMark, które do sieci trafiły na początku roku. Najnowsze informacje sugerują, że Apple pozwoli na jeszcze mocniejszą konfigurację tegorocznego modelu.

14-calowy MacBook Pro coraz bliżej. Nowe informacje na temat konfiguracji laptopa

Najnowsze wpisy z 3DMark wskazują, że Apple testuje MacBooka Pro z procesorem Intel Core i7-1068NG7 o bazowym taktowaniu 2,3 GHz (4,1 GHz w trybie boost) z 32 GB pamięci RAM na pokładzie (LPDDR4x 373 3MHz) oraz pamięcią wewnętrzną o pojemności 4 TB. Obecnie firma w swoim konfiguratorze dla 13-calowego MacBooka oferuje maksymalnie 16 GB pamięci RAM i 2 TB pamięci wewnętrznej. A to oznacza, że możliwa premiera 14-calowego laptopa pozwoli na dostosowanie jej do swoich potrzeb i przy odpowiednim budżecie zdecydować się na mocniejszy jego wariant.

MacBook Pro

Wciąż niestety nie wiadomo kiedy nowy MacBook miały trafić do sprzedaży. Ostatnie plotki wskazują na to, że trafi do sklepów jeszcze w maju. Inne — że na jego prezentacje musimy zaczekać do czerwcowego WWDC.

Źródło: ZDnet