Poradniki

Lokalizator kluczy - jak działa, jaki warto wybrać?

Kamil Świtalski
Lokalizator kluczy - jak działa, jaki warto wybrać?
Reklama

Myślę że wielu z nas zdarzyło się wielokrotnie zawieruszyć klucze. Nie, nie zgubić: zawieruszyć. Wypadły z płytkiej kieszeni gdy prowadziliśmy samochód, przy zdejmowaniu kurtki z wieszaka przypadkiem spadły za szafkę, w pośpiechu schowaliśmy je do jedynej przegródki plecaka z której nigdy nie korzystamy. Te i inne historie zdarzają się nam -- i wszystkim dookoła -- na co dzień. Na szczęście XXI wiek przynosi rozwiązanie, które pozwoli nam nie osiwieć i nie tracić zbyt dużo czasu na poszukiwaniach zagubionych przedmiotów. Niewielkie lokalizatory kluczy to zbawienie dla wszystkich, którzy nie lubią takich niespodzianek. Niewielkie urządzenia pozwolą nam zaoszczędzić nerwów -- i w mig upewnić się, że nie mamy powodów do zmartwień.

Czym jest lokalizator kluczy?

Lokalizator kluczy to niewielki, elektroniczny, gadżet (najczęściej w formie breloczka), który pozwoli nam odnaleźć zagubione przedmioty. Jego działanie polega na wywoływaniu sygnalizacji (najczęściej dźwiękowej - to najpopularniejsza i najtańsza z dostępnych na rynku opcji), mającej pomóc nam w odnalezieniu konkretnych przedmiotów. Z założenia lokalizator kluczy ma być urządzeniem niewielkim, łatwym do przypięcia i po prostu praktycznym.

Reklama

Jako że obecnie minimalizacja elektroniki postępuje niezwykle szybko, na rynku pojawia się coraz większy wybór lokalizatorów do kluczy (i nie tylko). Różnią się nie tylko ceną i wyglądem, ale także używanymi w nich technologiami. Dźwiękowy lokalizator to jedno -- ale na rynku jest już dużo więcej opcji do wyboru!


Sposoby działania lokalizatora kluczy (info o lokalizacji dźwiękowej, gps, aplikacją itp)

  • Lokalizator kluczy reagujący na sygnał dźwiękowy -- urządzenie znacznie mniej zaawansowane technologicznie od powyższych, zaś precyzja jego działania zależy już bezpośrednio od klasy samego przedmiotu. To sprzęt którego nie parujemy z zewnętrznym gadżetem. Nie będzie potrzebny smartfon, komputer czy tablet, bowiem wystarczy wydać sygnał dźwiękowy (gwizd), z wychwytujący go sygnalizator aktywuje swój głośnik i pozwoli nam odnaleźć poszukiwane urządzenie.
  • Lokalizator kluczy aktywowany dedykowanym pilotem -- to rozwiązanie równie proste, chociaż w mojej opinii odrobinę mniej kłopotliwe. Lokalizator kluczy połączony z pilotem również działa w oparciu o sygnały dźwiękowe, by je jednak wywołać nie trzeba będzie gwizdach czy krzyczeć -- wystarczy wciśnięcie przycisku na dedykowanym pilocie. W mojej opinii to znacznie wygodniejsze, ale trzeba mieć na uwadze jeden istotny aspekt: by nie zawieruszyć nigdzie kontrolera. Bez niego lokalizator na nic się nie zda.


Przeglądając oferty producentów podręcznych lokalizatorów już teraz można oferowane przez nich produkty podzielić na kilka rodzajów. Najpopularniejszymi, jak już wspomniałem, są lokalizatory do kluczy które oferują sygnał dźwiękowy. Poza nim należy wymienić jeszcze:

  • Lokalizator kluczy z GPS -- technologia lokalizacji GPS regularnie się rozwija i wielu z nas nie wyobraża już sobie bez niej życia. I, jak się można domyślić, wydaje się ona naturalnym wyborem także dla poszukiwania przedmiotów. Dzięki połączeniu lokalizatora z innym, zewnętrznym, urządzeniem elektronicznym możemy podejrzeć jego pozycję na mapie. Świetna sprawa -- chociaż w przypadku kluczy za szafką niespecjalnie przydatna, bo dokładność tego rozwiązania w pomieszczeniach i dla małych przedmiotów nie będzie tak precyzyjna, jak wielu by tego oczekiwało.
  • Lokalizator kluczy z Bluetooth -- to rozwiązanie w swoim działaniu podobne do powyższego, jednak tym razem mowa o bardziej lokalnym podejściu. Urządzenia muszą znajdować się blisko siebie.

Wybierając lokalizator do kluczy należy zwrócić uwagę na kilka elementów. Oczywiście w przypadku tych najtańszych, reagujących na sygnały dźwiękowe mamy znacznie mniej parametrów które należy wziąć pod uwagę. Jeżeli jednak decydujemy się na którąś z bardziej zaawansowanych opcji -- warto wziąć pod uwagę także inne parametry. Wśród najważniejszych wskazałbym: zasięg, zasilanie (i to jak często będziemy musieli dbać o nową baterię), a także rozmiar. Warto też porównać ze sobą kilka modeli na podobnej półce cenowej, by wybrać ten oferujący obiektywnie najwięcej.

Polecane lokalizatory kluczy

notiOne GO (źródło: https://notione.com/jak-to-dziala)
  • notiOne -- notiOne w swojej ofercie ma cały zestaw urządzeń skupiających się na lokalizacji. Wszystkie z nich od samego początku cieszą się doskonałą opinią, dlatego warto przyjrzeć się bliżej temu, co firma ma do zaproponowania użytkownikom. Znajdziemy tam zarówno niewielkie lokalizatory Bluetooth (notiOne Go!), lokalizatory GPS (notiOne GPS), lokalizatory GPS z funkcją antykradzieżową (notiOne GPS PLUS), a nawet własnego projektu portfel z wbudowanym lokalizatorem (notiOne portfel). Ich ceny rozpoczynają się od 99 złotych -- a pełną ofertę produktową znajdziecie w oficjalnym sklepie marki: https://notione.com/sklep
  • TrackR -- solidna propozycja dla wszystkich poszukujących wysokiej jakości, niewielkiego, lokalizatora. Podobnie jak notiOne -- nawet po zerwaniu połączenia zapisywana jest ostatnia pozycja gadżetu (działa także w oparciu o inne urządzenia z zainstalowaną aplikacją). Niewielki sprzęt o wielkich możliwościach.
  • Garett GPS Mini -- Solidnym wyborem spośród lokalizatorów GPS jest bez wątpienia zaawansowana propozycja od Garett. To urządzenie ze slotem na kartę SIM, która umożliwia kontakt w obie strony. Doskonałe zarówno do lokalizowania kluczy, jak i... wszystkiego innego -- zwłaszcza, że posiada on odporną na zachlapania obudowę!
  • Baseus Baseus T2 -- znacznie tańsza niż poprzednie propozycja, ale nie oznacza to, że gorsza. Baseus Baseus T2 to lokalizator który informuje nas dźwiękowo przy okazji utraty połączeni -- w zabudowaniach działa na dystansie do 10 metrów, na otwartej przestrzeni -- do 30. Banalnie prosty w konfiguracji i biorąc pod uwagę stosunek jakości do ceny -- dla wielu prawdopodobnie okaże się hitem!

Jeżeli zaś chodzi o lokalizatory reagujące na dźwięk -- tutaj wybór jest ogromny. To najtańsze urządzenia, z których wiele jest tzw. no-name'ami. Z doświadczenia wiem, że warto je sprawdzać osobiście -- i to każdą sztukę z osobna, bowiem nawet najtańsze sprzęty potrafią sprawować się naprawdę nieźle. Wszystko zależy od konkretnej sztuki, dlatego nawet najtańsze ze sprzętów warto odpowiednio skontrolować.

Reklama


Ile kosztuje dobry lokalizator kluczy

W kwestii cen lokalizatorów kluczy trudno mówić o cenie "dobrego" urządzenia. Przede wszystkim dlatego, że wszystko zależy od potrzeb użytkowników -- i w zależności od tego czego ci będą oczekiwać, będą występować różnice cenowe. Jak w przypadku wielu urządzeń -- im drożej, tym możemy oczekiwać wyższej jakości sprzętu. Lepszego wykonania, dłuższego czasu pracy na jednym ładowaniu i -- po prostu -- wyższej jakości. A w przypadku urządzeń na którym musimy polegać to bardzo ważne. Tutaj chodzi przecież o nasz spokój i bezpieczeństwo. Mowa o lokalizatorze kluczy, ale dzięki kompaktowym rozmiarom takie urządzenia mogą być także wykorzystywane do lokalizacji zwierząt, ludzi, a także dziesiątek innych przedmiotów.

Reklama

Jeśli nie lokalizator kluczy, to co?

Zamiast dedykowanych lokalizatorów kluczy można postawić na... recykling urządzeń -- i jako lokalizator użyć np. starego smartfona, w którym skorzystamy z opcji śledzenia telefonu. Te różnić się będą w zależności od systemu operacyjnego, ale przy instalacji odpowiednich aplikacji dadzą nam dużo większe pole do popisu. Warto jednak mieć na uwadze to, że raczej nie możemy liczyć na to, by były zamiennikiem do lokalizatora niewielkich przedmiotów. Przede wszystkim dlatego, że ich rozmiar jest... znacznie większy. Do tego dochodzi także kwestia ich znacznie częstszego ładowania.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama