Podczas tworzenia firmowego systemu wideokonferencyjnego, kluczowe jest zarówno zapewnienie jej uczestnikom najwyższej jakości obrazu i dźwięku jak i zadbanie o to, by system ten był prosty w obsłudze i konfiguracji. Firma Logitech wypuściła na początku 2021 r. zestaw urządzeń, które idealnie sprawdzą się jako podstawa firmowego systemu wideokonferencji i uczynią pracę zdalną znacznie wygodniejszą.
Przygotowujesz pokój do wideokonferencji? Logitech ma wszystko, czego potrzebujesz
Od początku wprowadzania w naszym kraju obostrzeń minął już ponad rok. Nastawienie do nich oraz długofalowe plany firm zmieniły się w tym czasie diametralnie. Z „chwilowych obostrzeń”, podczas których dużo podmiotów postawiło na tymczasowe rozwiązania, przeszliśmy do momentu, w którym pandemia potrwa dłużej. Co więcej, rok 2020 pokazał, że praca zdalna jest możliwa, a dla wielu osób – także wygodniejsza. Wielu pracowników zapowiedziało, że nawet po zakończeniu pandemii będzie chciało pracować zdalnie. Dla firm takie rozwiązania również wiążą się z pewnymi zyskami, chociażby w łatwiejszym rozwiązywaniu problemów kadrowych, ponieważ specjalistów w danej dziedzinie nie trzeba już szukać w okolicach biura. Nawet więc kiedy już wszystko wróci do normy, wciąż posiadanie systemu umożliwiającego pracownikom operowanie z każdego miejsca w kraju będzie kluczowym aspektem dla funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Jednym z najważniejszych elementów takiego systemu jest w pełni wyposażone centrum wideokonferencyjne, pozwalające w prosty sposób skontaktować się ze wszystkimi osobami przebywającymi w różnych miejscach na świecie, przekazać im niezbędne informacje i pliki oraz monitorować postępy ich pracy. Na szczęście dla osób, które dziś chcą skompletować wszystkie elementy takiego centrum wideokonferencyjnego, rynek dostosował się do potrzeb konsumentów. Topowej jakości rozwiązania, które sprostają wymaganiom profesjonalistów, są obecnie na wyciągnięcie ręki. Tymi, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę, są propozycje od Logitecha. Firma od lat ma reputację twórcy produktów wyróżniających się możliwościami i jakością wykonania, więc i w tym przypadku sprzęt, który oferują, ma naprawdę wiele do zaoferowania.
Logitech Rally Bar – dla tych, którzy chcą uchwycić każdy szczegół
Logitech Rally Bar to przedstawiciel dosyć świeżej na rynku kategorii produktów „all-in-one” zwanej wideobarami. Urządzenia te zawierają w sobie wszystkie elementy niezbędne do rozpoczęcia i prowadzenia wideokonferencji, a więc – mikrofon, kamerę, głośnik oraz komputer z preinstalowanym oprogramowaniem (Zoom Rooms/Microsoft Teams/Pexip/GoToRoom), dzięki czemu wystarczy podłączyć je do monitora/telewizora i można rozpoczynać pracę. To, co jednak jest najbardziej imponujące, to jakość poszczególnych elementów składowych. Zaczynając od kamery – Rally Bar został skonstruowany w taki sposób, by uczestnicy spotkania odbierali najbardziej szczegółowy obraz z możliwych. Urządzenie posiada dwa obiektywy. Pierwszy z nich nagrywa i transmituje obraz w 4K oraz, dzięki możliwości poruszania się, posiada imponujący zakres widzenia - 130 stopni w poziomie oraz ponad 80 stopni w pionie. Co więcej, kamera wyposażona jest w 5-krotny optyczny zoom (i 15-krotny zoom HD), dzięki czemu możliwe jest zrobienie nawet dużego przybliżenia (np. na jakiś szczegółowy wykres bądź dokument na tablicy).
Możliwość poruszania się obiektywu i przybliżania widoku jest szczególnie ważna w tym urządzeniu, ponieważ 100 proc. jej potencjału jest wykorzystywane przy pomocy drugiej kamery. Drugi obiektyw wyposażony jest w sztuczną inteligencję, dzięki czemu Logitech Rally Bar pozwala m.in. śledzić gości przemieszczających się po sali by upewnić się, że wszyscy są ujęci w kadrze i dostosowuje przybliżenie do aktualnej sytuacji (jest to autorska technologia Logitech RightSight). Oprócz kamery zdecydowanie warto przyjrzeć się też mikrofonom. Tych w Logitech Rally Bar jest aż sześć i wspólnie tworzą dynamiczną strefę wysokiej czułości. Dzięki technologii dynamicznego beamformingu (zmienna charakterystyka kierunkowości mikrofonów) są one w stanie wychwycić, która osoba akurat mówi i skupić się na niej, cyfrowo eliminując jakiekolwiek inne zakłócenia, w tym niepożądane odbicia dźwięku od ścian, sufitu i podłogi odpowiedzialne za tzw. „efekt studni”.
Logitech Rally Bar Mini – dla tych, którzy cenią sobie kameralność
Prowadząc biznes, nie zawsze trzeba poświęcać dużo miejsca na salę wideokonferencyjną. Co, jeżeli w firmie większość pracowników pracuje zdalnie, bądź też nie ma potrzeby organizowania dużych spotkań w siedzibie firmy? Jak się okazuje, nie trzeba wtedy rezygnować z topowej jakości wideo i audio, ponieważ do takich zastosowań Logitech przygotował swój Rally Bar Mini. Urządzenie to także posiada kamerę 4K z jeszcze bardziej imponującym polem widzenia - 163 stopni w poziomie oraz 110 stopni w pionie. Dzięki temu może objąć swoim okiem wszystkie osoby siedzące bliżej kamery, np. w mniejszym pomieszczeniu. Tak samo jak w przypadku dużego Rally Bara mamy tu też wspomagającą kamerę z system AI oraz sześć mikrofonów z technologią beamformingu oraz trzy głośniki o maksymalnej głośności 99 dB/1m (dzięki czemu z powodzeniem można nagłośnić nawet większe pomieszczenie). Za dźwiękiem z Rally Bar Mini (tak samo z resztą jak w przypadku dużego Rally Bar) stoi inteligentny system wyrównywania głośności osób siedzących bliżej lub dalej od kamery i redukcji pogłosu pomieszczenia w zarejestrowanym dźwięku. W sytuacji, w której większość pracowników działa zdalnie i nie ma potrzeby posiadania dużej sali konferencyjnej, Logitech Rally Bar Mini sprawdzi się więc znakomicie przy organizacji spotkań z zespołem rozrzuconym po całym mieście, kraju czy nawet świecie.
Logitech RoomMate – dla tych, którzy chcą zrobić to po swojemu
Często zdarza się, że standardowe rozwiązania, nawet te najlepsze, mogą nie być idealne do naszej sytuacji. Ponadto, jeżeli ktoś posiada już pewne elementy systemu, jak wysokiej jakości kamerę bądź głośniki, może nie chcieć kupować rozwiązania typu „all-in-one”. Dla osób, które chcą zbudować własny system, Logitech także przygotował odpowiedni produkt, a jest nim RoomMate. RoomMate to małe urządzenie w pełni skonfigurowane pod obsługę wideokonferencji na Zoomie czy MS Teams. Bez problemu można wpiąć do niego monitory, mikrofony, kamery, głośniki czy kontrolera dotykowego. Dzięki temu każdy może zbudować taki system do wideokonferencji jaki mu się podoba.
Tutaj też warto wspomnieć o zabezpieczeniach – prywatność to w końcu w dzisiejszych czasach rosnący problem, a włamanie się na systemy widokonferencyjne pozwoliłoby atakującym na dostęp do bardzo ważnych firmowych danych. Dlatego też Logitech zadbał także o ten aspekt. We wszystkich trzech urządzeniach zastosowano szyfrowanie AES 128. Nie zapomniano także o bezpieczeństwie fizycznym urządzenia, o które dba blokada Kensington, która służy do mocowania laptopa i zabezpieczenia go przed kradzieżą. Są tą więc urządzenia w pełni bezpieczne, dzięki czemu do obsługi swoich systemów wideokonferencyjnych stosują je największe światowe korporacje.
Ostatnią kwestią, na którą zwrócą uwagę wszyscy klienci biznesowi, to łatwość instalacji każdego wyżej wymienionego urządzenia. W przypadku Rally Bar i Rally bar Mini podłączyć je do zewnętrznego terminala (np. Logitech Tap), doprowadzić do kamery zasilanie i internet. Nie trzeba więc przemodelowywać całej sali konferencyjnej, a całość procesu instalacji zajmuje dosłownie kilka minut.
-
Materiał powstał przy współpracy z Logitech
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu