Artykuł sponsorowany

True crime podbija świat! To jedne z najpopularniejszych podcastów w aplikacji Empik Go

Konrad Kozłowski
True crime podbija świat! To jedne z najpopularniejszych podcastów w aplikacji Empik Go
4

Co takiego sprawia, że z własnej woli decydujemy się na słuchanie historii o zbrodniach? Dlaczego wracamy do niezwykle okrutnych morderstw albo niewyjaśnionych zaginięć? Ciężko stwierdzić, na deficyt takich historii nie możemy jednak narzekać.

Od wielu lat powstaje mnóstwo słuchowisk, programów oraz podcastów, które opowiadają o prawdziwych zbrodniach i zaginięciach. True crime to kategoria, która staje się coraz bardziej popularna, a jej fani mogą wyczekiwać kolejnych premier w aplikacji Empik Go. Znajdą w niej oryginalne produkcje współtworzone z najlepszymi podcasterami true crime w Polsce.

Podcasty true crime - jak to się zaczęło i jakie tytuły warto znać?

Gdy spróbujecie dotrzeć do pierwszego podcastu true crime na świecie, to okaże się, że sprawa nie jest taka łatwa. Do niedawna podcasty były przede wszystkim produkcjami amatorskimi lub pół-amatorskimi, realizowanymi przez pasjonatów danej tematyki przy użyciu słabej jakości sprzętu i publikowanymi w rozproszony sposób (na prywatnych blogach i kanałach w serwisach streamingowych). Z czasem audycje true crime stały się bardziej sformalizowane, budżety za nimi stojące były coraz większe, dzięki czemu możliwości twórców - nie tylko realizacyjne - rosły. Mówię o tym, ponieważ dopiero dzięki odpowiedniemu zapleczu  techniczno-finansowemu niektóre sprawy mają szansę zostać należycie opowiedziane. Większe zasoby umożliwiają przeprowadzenie rozmów i zbieranie materiałów w terenie, a także organizację dłuższych wyjazdów, by nie polegać tylko na treściach dostępnych online. Nie bez wpływu na popularność podcastów true crime miało upowszechnienie się aplikacji streamingowych, które oferują łatwy dostęp do tego typu treści. Jednym z pierwszych, a na pewno o największym znaczeniu, podcastem true crime jest „Serial”, który był dużym impulsem dla całego rynku. Wśród najgłośniejszych  podcastów są też „Generation Why”, „True Murder with Dan Zupansky”, a o tym jak głęboko zakorzeniony jest ten gatunek, świadczy nawet audycja z lat 80. pod tytułem „Murder After Midnight”.

Kryminały i true crime rządzą na Empik Go

W Polsce również nie brakuje produkcji true crime, za którymi stoją nasi lokalni twórcy. W 2020 r. abonenci Empik Go najchętniej słuchali audiobooków i słuchowisk z kategorii: kryminał i horror. W top 3 znalazły się spin-off Wojciecha Chmielarza „Wyrwa. Historia Ułana”, „Kwestia ceny” Zygmunta Miłoszewskiego i „Ostatnia noc Olivii” Christiny McDonald. Wśród najpopularniejszych podcastów w 2020 roku na dwóch pierwszych miejscach znajdują się serie ekskluzywne true crime Empik Go: „Piąte: Nie zabijaj. Droga po kres” Justyny Mazur oraz „Kryminatorium. Historie, które wstrząsnęły światem” Marcina Myszki.

Od 30 marca wyłącznie w Empik Go posłuchacie nowości, czyli podcastu „Zagadki kryminalne” Karoliny Anny, którą - jeśli jesteście fanami gatunku - na pewno znacie z jej autorskiego kanału na YouTube. O tym, jakie nowe możliwości pojawiły się przy realizacji podcastu dla Empik Go oraz jak rysuje się jego przyszłość, zapytaliśmy u źródła:

Jak wyglądał proces doboru historii, które pojawią się w podcaście? Co to będą za historie?

Karolina Anna: Zależało mi na tym, żeby podcasty pojawiające się w serii „Zagadki Kryminalne Empik Go” różniły się od treści, które zwykle publikuję na swoim kanale, ale też były tym, czego moi stali widzowie chcą słuchać. Wybrałam więc bardzo interesujące, choć drastyczne sprawy, w których nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji. W niektórych jest to poznanie tożsamości zabójcy po wielu latach, czasem dekadach, w innych udowodnienie niewinności oskarżonemu, który zdążył spędzić w więzieniu kilka lat, a w jeszcze kolejnych - odkrycie, że sprawcą była osoba najmniej podejrzana. Znajdzie się tam także sprawa dziewczyny, która pokonała przeznaczenie - mimo brutalnego okaleczenia udało jej się o własnych siłach uratować sobie życie. Myślę, że wszystkie te historie to wyjątkowy miks okrutnych, ale wyjątkowo ciekawych historii, które zaskoczą nawet największych fanów prawdziwych zagadek kryminalnych.

Czy są takie sprawy, które pozostawiła Pani na następne sezony lub które wymagają pogłębienia zanim będziemy mogli je usłyszeć?

Karolina Anna: Zdecydowanie nie brakuje pomysłów na tematy, które będą mogły pojawić się w następnych sezonach serii. To jedna z  przerażających cech tematyki true crime - liczba historii jest praktycznie nieograniczona. W mediach wciąż pojawiają się doniesienia o nowych szokujących wydarzeniach. Z kilkuletniego doświadczenia na Youtube wiem, że jest wiele kategorii w ramach tematyki kryminalnej, które cieszą się wśród widzów szczególnym zainteresowaniem - są to np. zjawiska paranormalne, sprawy dotyczące okresu II wojny światowej, masowe zabójstwa, polskie sprawy kryminalne i zabójstwa dokonywane przez młodocianych przestępców.  Teraz jednak skupiam się na sprawach dotyczących drastycznych zbrodni na kobietach. Natomiast pozostaje wiele tematów, które będę mogła podjąć w kolejnych sezonach.

Jakie możliwości daje produkcja podcastu dla Empik Go? Do tej pory głównie słuchano (i oglądano) Pani serie na YouTube.

Karolina Anna: Tak, do tej pory moja działalność ograniczała się do Youtube oraz platform podcastowych. Jestem przekonana, że poszerzenie działalności o publikacje w aplikacji Empik Go pozwoli nie tylko na dotarcie do nowych odbiorców, ale także pokazanie moim stałym widzom nowych opcji w zakresie podcastów i audiobooków do słuchania w wolnym czasie. Współpraca z Empik Go daje także ogromną swobodę w kwestii doboru tematów. Nie jest tajemnicą, że dla słuchaczy najbardziej fascynujące są krwawe i brutalne zbrodnie, a na Youtube możliwości w tym zakresie są ograniczone - obowiązują wytyczne dotyczące treści, przez co zarówno tematy, jak i stosowane słownictwo nierzadko musi być cenzurowane. 

Podcasty na Empik Go od kulis

Czekać nas będzie więc nie lada gratka. Dotychczas Karolina Anna z różnych powodów nie mogła opowiedzieć wszystkich historii, które uznała za interesujące. Teraz nareszcie będzie mogła podzielić się nimi w  formie podcastu na Empik Go. Przed nami także inna, niezwykle ciekawa premiera, której możecie się spodziewać już na przełomie kwietnia i maja.. Właśnie wtedy na Empik Go zadebiutuje podcast „Historie kryminalne”. Skąd to zamiłowanie słuchaczy do kryminalnych historii i jaką szansę tworzy to dla podcastów Empik Go - zapytaliśmy Pawła Hebę, Dyrektora Kreatywnego Empik Go.

Na czym polega i skąd wziął się fenomen historii true crime?

Paweł Heba: Chcielibyśmy znać odpowiedź na to pytanie. Masowa fascynacja opowieściami o zbrodni to temat wręcz akademicki, zajmują się nim psycholodzy i medioznawcy na całym świecie. Dokumentacja zbrodni jest tak stara jak cywilizacja: zapisy takie pojawiają się w historycznych dokumentach, literaturze, pieśniach i podaniach. Od połowy XX wieku żyjemy w erze informacji, co jeszcze nasiliło się w dobie rozwoju internetu. Opowieści o zbrodniach, zarówno te współczesne, jak i historyczne nie przestają fascynować.  

Dlaczego lubimy sprawy morderstw? Dlaczego lubimy się bać i słuchamy takich podcastów?

Paweł Heba: Możemy tu stawiać tylko hipotezy. W grę wchodzi odwieczna fascynacja złem czy karmienie się emocjami podobnymi do tych, które przeżywają fani horrorów. Nie bez znaczenia jest na pewno fakt, iż true crime to bardzo często po prostu dobre historie - pełne zwrotów akcji, mocnych scen i budzących skrajne emocje finałów.

Jakie możliwości i narzędzia oferuje Empik twórcom podcastów?

Paweł Heba: Empik Go współpracuje z podcasterami przy produkcjach oryginalnych, a także inicjuje nowe tytuły. Wśród osób, z którymi pracowaliśmy znaleźli się mi.n. Marcin Myszka z „Kryminatorium”, Justyna Mazur z „Piąte: Nie zabijaj” czy Magdą Mołek i Joanna Keszka, autorki „Rozważnej i Erotycznej”. W 2021 roku nie zwalniamy i zapraszamy do Empik Go kilkanaście nowych nazwisk. Pierwszym owocem tych działań będzie premiera „Zagadek Kryminalnych” Karoliny Anny, która opowie mrożące krew w żyłach historie w dedykowanej serii Empik Go.

Jednocześnie Empik Go jest dystrybutorem podcastów, działającym na takiej samej zasadzie jak Spotify czy Apple Podcasts.Zachęcamy do dołączenia podcastów do naszej platformy i poszerzenie grupy odbiorców o użytkowników Empik Go i programów Empik Premium i Premium Free oraz innych klientów Empiku. To znaczący wzrost bazy osób, do których treści docierają.

Czy po oryginalnym podcaście Empik Go 'Zagadki kryminalne Karoliny Anny' możemy spodziewać się czegoś wyjątkowego?

Paweł Heba: Jesteśmy bardzo podekscytowani tą współpracą, bo Karolina Anna przyciągnęła nasza uwagę już dawno temu. To młoda dziewczyna, ale też profesjonalna twórczyni, która doskonale wie, czym jest dobra historia true crime i umiejętnie podaje takie treści swoim odbiorcom w podcaście i na kanale Youtube. W serii dedykowanej Empik Go znajdą się zupełnie nowe sprawy. Podcast „Zagadki Kryminalne Empik Go” cechuje to, że sprawy nie są tak filtrowane pod względem języka. jak odcinki na Youtube, gdzie autorka musi pilnować, jakich słów używa, a nawet unikać niektórych określeń. Seria dedykowana naszej aplikacji będzie opisywała brutalniejsze sprawy.

A to wszystko w aplikacjach mobilnych Empik Go

Możemy więc spodziewać się nie tylko kontynuacji istniejących, znanych podcastów, ale także liczyć na zupełnie nowe tytuły true crime, które tak wielu słuchaczy uwielbia. Po fascynujące treści warto więc zajrzeć do Empik Go - aplikacji dostępnej na Androida i iOS - gdzie poza podcastami znajdziecie też e-booki, audiobooki i seriale, również o tematyce kryminalnej.

--

Materiał powstał we współpracy z Empik Go

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu