Bank

Lista wszystkich zmian z opisem i zrzutami, jakie czekają klientów mBanku od 14 września

Grzegorz Ułan
Lista wszystkich zmian z opisem i zrzutami, jakie czekają klientów mBanku od 14 września
21

Wprawdzie informowaliśmy już Was na początku lipca o zmianach, jakie czekają klientów banków od 14 września tego roku, w związku z wejściem w życie przepisów dyrektywy PSD2, jednak mBank postanowił jeszcze bardziej je przybliżyć i zobrazować. Oto lista 9 najważniejszych zmian.

Dotyczą one klientów mBanku, ale w większości zapewne pokryją się z listą zmian w innych bankach, z prostego względu - wynikają i są wymuszone przez te same przepisy, które wchodzą w życie 14 września 2019 roku. Z ogólnym zarysem zmian możecie zapoznać się w naszym wpisie PSD2 w pigułce, spójrzmy teraz na ich szczegóły.

Zmiana logowania do bankowości elektronicznej

Od 14 września podczas logowania do naszej bankowości elektronicznej konieczne będzie potwierdzenie tego dodatkowym uwierzytelnieniem - tzw. silne uwierzytelnienie. Będzie to, albo hasło z SMS-a albo potwierdzenie w aplikacji mobilnej poprzez mobilną autoryzację.

mBank Token - nowa aplikacja mBanku do uwierzytelniania

mBank zdecydował się dodatkowo na udostępnienie od 14 września osobnej aplikacji mobilnej do uwierzytelniania o nazwie mBank Token, to będzie jedyna jej funkcja.

Dodawanie urządzeń, na których się logujemy do banku do listy zaufanych

Podobnie jak dziś dodajemy urządzenia do zaufanych podczas logowania w niektórych serwisach udostępniających dwuskładnikowe uwierzytelnianie, dzięki czemu nie musimy się logować w ten sposób za każdym razem, tak samo banki umożliwią nam dodanie komputera, smartfona czy tabletu do listy zaufanych. Dzięki temu nie będzie trzeba przy każdym logowaniu do bankowości elektronicznej wpisywać hasła SMS czy potwierdzać mobilną autoryzacją.

Podczas dodawania danego urządzenia do listy zaufanych, będziemy musieli to dodatkowo potwierdzić albo hasłem z SMS-a, albo mobilną autoryzacją, podobnie co jakiś czas takie logowanie, nawet na zaufanym urządzeniu dla bezpieczeństwa będzie musiało być potwierdzane.

Zmiany w pozwiązywaniu aplikacji mobilnej z naszym kontem w banku

W przypadku, gdy zmieniamy urządzenie mobilne i instalujemy na czysto aplikację mobilną mBanku, będziemy musieli takie parowanie z kontem dodatkowo potwierdzać na różne sposoby.

Instalujesz aplikację pierwszy raz? A może chcesz korzystać z aplikacji na innym urządzeniu? W każdym z tych przypadków aktywacja i łączenie aplikacji z kontem, będzie wyglądać nieco inaczej. Może wymagać np. kodu PIN do ostatnio zainstalowanej aplikacji mobilnej, lub hasła do serwisu transakcyjnego oraz wybranych cyfr z numeru karty płatniczej. Jedno się nie zmieni – w każdym przypadku przeprowadzimy Cię przez aktywację krok po kroku!

Mobilna autoryzacja na więcej niż jednym urządzeniu

Jeśli korzystamy z kilku urządzeń mobilnych, możliwe będzie aktywowanie mobilnej autoryzacji na wszystkich urządzeniach, co może być przydatne w przypadku, gdy zapomnimy jednego z nich, zgubienia czy kradzieży - nadal będziemy mogli potwierdzić lub anulować transakcje na urządzeniu, które nam pozostało.

Koniec z listą haseł jednorazowych

Od 14 września nie będzie już możliwości potwierdzania transakcji hasłami z listy jednorazowych, ten sposób logowania przestanie w tym dniu działać.

Jeśli korzystasz z listy haseł jednorazowych, to zrezygnuj z nich jak najszybciej – jeśli zrobisz to do 14 września, zwrócimy ci opłatę za listę haseł, której nie zdążyłeś wykorzystać. Dlaczego to takie ważne? Jeśli korzystasz z listy haseł jednorazowych, od 14 września 2019 r.: nie zalogujesz się do serwisu transakcyjnego, nie zlecisz żadnego przelewu ani operacji.

Koniec z lekką wersją serwisu transakcyjnego mBanku

14 września mBank wycofa również z użycia swój lekki serwis transakcyjny, z którego mogliście korzystać na urządzeniach mobilnych pod adresem www.m.mbank.pl, tego dnia zostanie on wyłączony.

Koniec z hasłami i odezwami dla klientów private banking

14 września przestaną też działać hasła i odezwy dla klientów private banking, którzy zlecają telefonicznie swojemu doradcy rożne dyspozycje. Do tego dnia będą musieli je zmienić na mobilną autoryzację, w przeciwnym wypadku nie będą mogli w ten sposób zlecać większości dyspozycji włącznie z przelewami.

Wraca konieczność potwierdzania PIN-em transakcji, nawet tych do 50,00 zł

Ostatnia z nowości to to, o czym już pisaliśmy wcześniej - znowu będzie trzeba wpisywać PIN, nawet przy transakcjach poniżej 50,00 zł.

Nowa dyrektywa to również większe bezpieczeństwo transakcji płatniczych, w tym płatności kartą. Dla Twojego bezpieczeństwa możemy poprosić, abyś potwierdził kodem PIN także transakcję poniżej 50 zł. To bardzo przydatne, jeśli np. zgubisz kartę i dostanie się ona w niepowołane ręce. Zasady dla płatności powyżej 50 zł nie zmieniają się.

Źródło: mBank.
Photo: rsedlacek/Depositphotos

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu