Purism to startup, który postanowił stworzyć smartfon wyróżniający się nie tylko wysokim poziomem bezpieczeństwa, ale również zainstalowanym Linuxem na pokładzie. Po zakończonej sukcesem zbiórce crowdfundingowej, jego premiera jest coraz bliżej i producent podaje kolejne informacje na jego temat.
Sukces zbiórki
W minionym roku Purism zebrał ponad 2 miliony dolarów. Głównym celem stojącym za tą ideą był stworzenie urządzenia nie tylko bezpiecznego, ale również stawiającego na wolne oprogramowanie. Startup liczy, że pierwsze egzemplarze Librem 5 będą trafiać do klientów na początku 2019 roku.
Smartfon zostanie wyposażony w procesor NXP i.MX8M z czterema rdzeniami ARM Cortex A53 i grafiką Vivante GC z obsługą rozdzielczości 4K i wsparciem dla Vulkan API oraz OpenGL ES 3.1 oraz dodatkowym koprocesorem z jednym rdzeniem ARM Cortex M4 do mniej zasobożernych zadań. Do tego 3 GB RAM i 32 GB pamięci wbudowanej z możliwością rozbudowy za pomocą kart microSD. Nie zabraknie też złącza USB typu C oraz aparatów. Co ważniejsze, wyróżnia się dodatkowymi przełącznikami, które fizycznie wyłączają moduły łączności albo właśnie aparaty. Moim zdaniem genialna opcja.
Trzy wersje do wyboru
Telefon działa pod kontrolą systemu operacyjnego bazującego na Linuxie. Początkowo firma mówiła o PureOS, czyli autorskim rozwiązaniu oferującym ciągłe szyfrowanie, a jednocześnie będący open-sourcowy. Oczywiście każdy użytkownik będzie mógł zainstalować dowolną dystrybucję Linuxa. Tu jednak chodzi o coś więcej, bo wiele spośród tych dostępnych nie wspiera najlepiej smartfonów z dotykowymi wyświetlaczami.
Na start Librem 5 będzie wspierał co najmniej trzy opcje: PureOS, PureOS ze środowiskiem KDE Plasma Mobile oraz Ubuntu Touch. Warto dodać, że producent współpracuje z zespołem deweloperów, UBports, nad dostosowaniem ostatniego z wymienionych pod kątem nadchodzącego smartfona. Już teraz na liście wspieranych urządzenie przez ten system znajdziemy m.in. Google Nexus 5, Fairphone 2 czy OnePlus One.
Preinstalowany na Librem 5 będzie PureOS z GNOME. Potem już każdy użytkownik będzie mógł zdecydować we własnym zakresie, co chce mieć zainstalowanego i właśnie wtedy zacznie się najciekawszy etap posiadania tego telefonu.
Co myślicie o tej propozycji?
źródło: Liliputing
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu