Smartfony

Tej modzie nikt nie ucieknie. Nokia też postawi na wcięcie i mnie to akurat cieszy

Albert Lewandowski
Tej modzie nikt nie ucieknie. Nokia też postawi na wcięcie i mnie to akurat cieszy
15

HMD Global sukcesywnie rozbudowuje portfolio smartfonów i stawia przede wszystkim na solidne wykonanie, czystego Androida i szybkie aktualizacje. Patrząc na ich wyniki, wydaje się to być rozsądna ścieżka. Dotychczas jednak zachowawczo podchodzili do pewnych trendów stylistycznych. Okazuje się jednak, że Nokia X6, którą wkrótce poznamy, ma oferować zupełnie inny wygląd.

Nokia chce się rozwijać

Dotychczas fińskie smartfony nie wypadały rewelacyjnie, jeżeli chodzi o wygląd. Trudno byłoby stwierdzić, aby HMD Global postawiło na nowoczesne wzornictwo. Szczerze mówiąc, to postawili na prostotę oraz solidność, co nawet dobrze komponowało się z pierwszymi modelami. Wraz z nadejściem drugiej generacji telefonów, postanowili już coś zmienić po ciepłym przyjęciu przez rynek. Nokia 7 Plus ma ekran 18:9, a w Nokii 8 Scirocco ujrzymy z kolei zakrzywiony obustronnie panel.

Teraz dowiedzieliśmy się, że producent planuje kolejny krok. Mianowicie wkrótce w Chinach zaprezentują nowy model z wcięciem w ekranie, który już nie będzie ustępowało liderom rynku. Cóż, sam nie jestem szczególnym zwolennikiem tego rozwiązania, ale przynajmniej pozwoli zdecydowanie zredukować ramki wokół wyświetlacza. Z tym Nokia miała problem.

Przełomowa Nokia X6

Oryginalna Nokia X6 została zaprezentowana na Nokia World 2009. Była ona flagowym muzycznym modelem, jednak pod względem możliwości, ustępowała high-endom, takim jak Nokia N97. Od tego urządzenia zaczyna się także seria Xseries, a jej przedstawiciele mieli w nazwie XpressMusic. Nowość jednak nie będzie stawiała na jakość dźwięku.

Tymczasem nadchodzący model zaoferuje 5,8-calowy ekran IPS o proporcjach 19:9. Jestem ciekaw, czy wcięcie przełoży się tu na jakieś dodatkowe funkcje, wykorzystujące wolną przestrzeń, czy też telefon niczym nowym w tej kategorii nie zaskoczy. Z tyłu natomiast pojawi się podwójny aparat z obiektywami sygnowanymi logo ZEISS. Myślę, że to będzie dokładnie to samo połączenie, co w 7 Plus, tj. matryc 12 i 13 Mpix.

W sprzedaży podobno pojawią się dwie wersje. Pierwsza, skierowana najprawdopodobniej na rynki zachodnie, zaoferuje ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 636 z grafiką Adreno 512 i 4 GB RAM, natomiast druga, stworzona pod państwa azjatyckie, pochwali się nowym Mediatekiem Helio P60 z grafiką ARM Mali G72MP3 oraz 6 GB RAM.

Nowa Nokia X6 miałaby stanowić łącznika na linii Nokia 6.1 / 6 2018 oraz 7 Plus. Zobaczymy jednak, czy i kiedy pojawi się w sprzedaży w naszym kraju – informacje z Chin na temat cen są już akurat zbyt optymistyczne. Oczywiście całość przynależałaby do serii Android One. Czysty system i pewne aktualizacje stanowiłyby jego kolejne poważne atuty.

źródło: DigiTech, Weibo

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu