90

Laptop z Biedronki – Hykker HELLO recenzja. Niewielki laptop za śmieszne pieniądze

Tego jeszcze nie było. Hykker lada moment wprowadzi do sklepów sieci Biedronka własnego laptopa - będziecie mogli go kupić już jutro 20 września za 749 złotych. W naszej redakcji sprzęt gości od kilku dni, dlatego mogliśmy się z nim zapoznać wcześniej i podpowiedzieć, czy warto zainteresować się laptopem Hykker HELLO.

Laptop Hykker HELLO mieści się w niewielkich rozmiarów pudełku. Jeśli będziecie go szukać w sklepie na półce, to zwróćcie uwagę na opakowania, w których raczej zmieściłby się tablet, aniżeli laptop. Taka sytuacja nie jest jednak przypadkowa, ponieważ produkt Hykkera posiada ekran o przekątnej 11,6 cala, a po wyjęciu go z pudełka od razu zaskoczy was fakt, jak skromnie się prezentuje. Mówię tu jednak tylko o wymiarach i smukłości komputera. Wbrew pozorom, a to zauważycie od razu po wzięciu go do ręki, wcale nie jest to sprzęt wykonany niedbale, od niechcenia czy z marnych materiałów.

Hykker HELLO, czyli laptop z Biedronki

laptop z biedronki hykker hello

Owszem, mamy do czynienia z plastikiem, ale odrobinę gumowanym – producent nazywa to wykończenie jako RubberTouch. Dzięki temu laptop nie wyślizgnie się łatwo z rąk, a i wygląda nieco lepiej niż zwykły plastik, który od razu zwraca na siebie uwagę. Hykker HELLO jest też stosunkowo lekki – niewiele ponad 1 kg masy to wartość, która pozwala schować go do torby czy plecaka i nosić ze sobą nawet cały dzień.

Pierwsze wrażenie po wyjęciu go z pudełka jest naprawdę świetne – wygląd jest miły dla oka.

Spoglądając na boczne krawędzie dostrzeżecie zestaw złącz i portów: dwa USB 2.0 mini HDMI, słuchawkowe, czytnik kart micro SD oraz od zasilacza. Na pokrywie oprócz połyskującego logo Hykkera nic więcej nie umieszczno, minimalnie prezentuje się także spód obudowy pozbawiony licznych otworów wentylacyjnych. Byłem niesamowicie zaskoczony tym, jak świetnie wizualnie prezentuje się laptop Hykkera. Czarna obudowa dodaje mu jeszcze odrobiny wdzięku i elegancji – nie przesadzam, na żywo może się naprawdę podobać.

Niestety, ale do chwili otwarcia pokrywy.

Ładny ekran, ale z tą ramką jest coś nie tak

laptop z biedronki hykker hello

Ekran i klawiatura są na swoich miejscach i znalazło się nawet sporo przestrzeni na niemały gładzik. Nie wiem jednak z jakich powodów pod ekranem ramka jest wyraźnie szersza, niż w pozostałych miejscach. Mierzy prawie 3 cm i sprawia, że laptop zaczyna przypominać mi przenośny odtwarzacz DVD, w którym najczęściej umiejscowione są tutaj głośniki. Co więcej, niemal na samym brzegu dolnej ramki znajduje się przednia kamerka – z pewnością przyda się wielu osobom do wideorozmów przez Skype czy inny komunikator, ale jej niefortunna lokalizacja sprawi, że możemy wyglądać dziwacznie po drugiej stronie.

Sam ekran wykonano w technologii IPS i pomimo moich sporych obaw jest to w pełni wystarczający panel do codziennych zadań. Posiada rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, co przekłada się na współczynnik PPI około 190. Jego kąty widzenia są naprawdę dobre, więc jeśli będziecie pracować lub oglądać film w mało sprzyjających warunkach, to wszystko powinni być w porządku (oczywiście poza tym, że znajduje się dziwnie wysoko).

Hykker HELLO to laptop z obracanym ekranem

laptop z biedronki hykker hello

Ale nie napisałem jeszcze przecież o jednej z najważniejszych cech! Laptop Hykker HELLO może też pełnić rolę tabletu, ponieważ dotykowy ekran obraca się o 360 stopni. Pozwalają na to podwójne zawiasy. W ciągu tych kilku dni używania komputera nie sprawiały mi problemów (poza drobnymi luzami, które przyczyniają się do delikatnego kołysania ekranu, gdy sprzęt stoi na biurku), więc w mgnieniu oka mogłem przekręcić klawiaturę na tył i o niej prawie zapomnieć. Prawie, ponieważ cały czas będziecie ją czuć pod palcami trzymając urządzenie w rękach, a i to przestaje być po dość niedługim czasie komfortowe – to nadal ponad 1 kg masy, więc o przeglądaniu sieci na leżąco w tym trybie raczej bym zapomniał.

Wydajność laptopa – Hykker HELLO jest jaki jest

Duże wątpliwości może budzić potencjalna wydajność komputera. Spójrzmy na specyfikację: procesor to Intel Atom® x5 Z8350 o taktowaniu 1.92GHz, pamięć RAM 4 GB i 32 GB pamięci wbudowanej. System Windows 10 Home Basic działa więc tak, jak byście się tego spodziewali – na większość zadań potrzebuje dłuższą chwilę. Nie zalecałbym przeglądania sieci z wieloma otwartymi kartami w żadnej z przeglądarek, a ja osobiście musiałem pożegnać się z Google Chrome na rzecz Microsoft Edge – domyślacie się na pewno dlaczego.

Łatwo przywyknąć do niezawodności i wysokiej wydajności, o czym przypomniał mi testowany komputer Hykkera. Na czas tych kilku dni musiałem postawić się w roli zwykłego, typowego użytkownika, który po uruchomieniu komputera włączy przeglądarkę, muzykę w tle, a później obejrzy film. W takich okolicznościach radzi sobie zadowalająco, choć od czasu do czasu będzie potrzebować chwilki na przetrawienie niektórych zadań. Aha, warto dodać, że komputer od razu będzie gotowy na instalację wszelkich dostępnych na Windows (10) aplikacji, ponieważ nie zdecydowano się na sięgnięcie po “tryb bezpieczny”, czyli Windows 10 S. Nic nie stoi na przeszkodzie, by go wyłączyć, ale tutaj nie musimy robić nawet tego.

laptop z biedronki hykker hello
laptop z biedronki hykker hello
laptop z biedronki hykker hello

Laptop Hykker HELLO to sprzęt z niższej półki i będziecie musieli pogodzić z wieloma kompromisami. Pomimo tego, że touchpad wspiera gestu multitouch, więc możecie za ich pomocą wywołać widok multitaskingu czy przełączać się pomiędzy wirtualnymi pulpitami, to nie podoba mi się materiał użyty do jego pokrycia – jest średnio przyjemny w dotyku i mnie osobiście drażni. Dodatkowo laptop wyposażono wspierający Windows Hello czytnik linii papilarnych umieszczony w jednym z rogów touchpada – sprawdziłem, działa. Rozmiar klawiatury natomiast jest oczywiście podyktowany rozmiarem ekranu i całej obudowy – tutaj trudno wymagać czegoś więcej, niż zrobiono, ale dodam, że wierzch przycisków pokryto tym samym tworzywem, co touchpad.

laptop z biedronki hykker hello

Jednym z ważniejszych pytań odnośnie tego sprzętu będzie to dotyczące czasu pracy na jednym ładowaniu. Pojemność akumulatora to 8000 mAh i producent obiecuje 6 godzin pracy, nie wspomina jednak o tym, w jakim trybie. Windows 10 pozwala dość elastycznie dostosować wydajność maszyny i jasność ekranu za pomocą wbudowanej funkcji, dlatego możliwe jest zyskanie dodatkowego czasu kosztem funkcjonalności komputera. W moich testach (przeglądanie sieci w Edge i pisanie, średnia jasność ekranu, połączenie Wi-Fi, tryb zbalansowany) wskaźnik zapowiadał pracę przez około 5 godzin, co nie jest złym wynikiem. Podejrzewam, że osiągi w przypadku wyświetlania filmu byłyby podobne, gdybyśmy zrezygnowali np. z Wi-Fi.

Ten laptop kosztuje tylko 749 złotych

laptop z biedronki hykker hello

Nie jest łatwo znaleźć laptop wart polecenia w cenie do 750 złotych. A tyle wydacie kupując Hykker HELLO. W naszym zestawieniu laptopów do 1500 złotych znajdziecie urządzenia, za które zapłacicie około 1 tysiąca, czyli o 250 złotych więcej, jednak po przestudiowaniu internetu zauważyłem, że wciąż są osoby, które szukają czegoś do 700 czy 800 zł. Czy warto więc wydać takie pieniądze na laptopa od Hykkera? Jeśli wiecie z jakimi ograniczeniami będzie to się wiązało (głównie pod względem wydajności i pamięci), to to nie będzie wcale zła inwestycja. Komputer wykonano dość starannie i przy użyciu niezłych materiałów, a największym jego plusem jest bez wątpienia wyświetlacz (pomimo dziwacznie szerokiej ramki). Zbyt niską pojemność rozszerzycie przy użyciu dysku zewnętrznego lub karty pamięci, lecz trzeba mieć na uwadze fakt, iż nie zastąpią one wbudowanej pamięci, jeśli niektóre aplikacje lub zadania będą wymagały więcej przestrzeni (np. zestaw aplikacji Office).

Plusy i minusy laptopa Hykker HELLO:

+ ogólne wykonanie

+ specyfikacja jak na tę cenę

+ czytnik linii papilarnych

+ ekran 1080p z dobrymi kątami widzenia

+ obracany ekran o 360 stopni

– tylko 32 GB pamięci

– dziwne umiejscowienie kamerki

 

Laptop Hykker HELLO dostępny od jutra w Biedronkach w całym kraju.