Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Akcja Partnerska

Laptop do szkoły i na studia - taki sprzęt musi wytrzymać naprawdę dużo...

KK
Konrad Kozłowski
16

Przed nami początek roku szkolnego. Okresu, w którym zachowanie odpowiedniego balansu pomiędzy obowiązkami i rozrywką będzie dosyć trudne, ale nie niemożliwe. W końcu dysponujemy dziś urządzeniami, o których te kilka, a tym bardziej kilkanaście lat temu można było tylko pomarzyć. Przenośny komputer, który jest naprawdę lekki, wydajny, posiada duży i świetnie wyglądający ekran, a także oferuje coś więcej poza podstawowymi funkcjami i cechami, to dziś świetny kompan nie tylko do rozrywki, ale także do edukacji.

Jeśli nauka sprawia przyjemność, a urządzenie staje się przezroczyste, wtedy można powiedzieć o naprawdę udanym komputerze. A każdy z wymienionych przeze mnie punktów kilka linijek wyżej spełnia Asus ZenBook, który określany jest mianem najbardziej kompaktowego komputera z ekranem o przekątnej 14 cali i rozdzielczości 1920 na 1080 pikseli ze 100% pokryciem palety sRGB. Asus nazywa go NanoEdge, ponieważ ramki wokół wyświetlacza są rzeczywiście minimalne - o szerokości zaledwie 2,9 mm. Co to oznacza? Stosunek ekranu do obudowy wynosi 92%, a względem poprzednika nowy Asus ZenBook 14 jest o 13% mniejszy! A skoro o nim mowa.

Czy laptop zachwyci czymś jeszcze? No pewnie.

Takiego touchpada aż chce się używać

Pod klawiaturą znajdziecie nowinkę w postaci NumberPada, który pełni podwójną rolę - jest nie tylko touchpadem, ale zastępuje też blok numeryczny, który prawie nigdy nie gości już w przenośnych komputerach. Po aktywowaniu odpowiedniego trybu, na touchpadzie ujrzycie siatkę z cyframi oraz innymi najpopularniejszymi przyciskami podczas pracy z liczbami, jak wszystkie działania matematyczne, przecinek, enter i backspace. Jeśli więc Wasze zadania w szkole lub na studiach wymagają wprowadzania dużej ilości danych, to bez ogródek powinniście sięgnąć właśnie po to rozwiązanie, zamiast próbować przywyknąć to cyfr znajdujących się na jednym z górnych rzędów na klawiaturze, co wymaga korzystania z dodatkowych klawiszy podczas wprowadzania danych.

Samą klawiaturę trudno nazwać zwykłą, ponieważ dzięki niektórym rozwiązaniom, pracuje się na niej wygodniej, niż na wielu innych komputerach. Warto wymienić chociażby zawias ErgoLift, który sprawia, że cała konstrukcja unosi się o dokładnie 3 stopnie, co sprawia, że komputer oferuje nie tylko bardziej komfortowe warunki do wprowadzania tekstu, ale jest także lepiej chłodzony, a dźwięk może lepiej wybrzmieć. Skok klawisza wynosi 1,4 mm, a całość jest podświetlana, więc nie straszne są mu trudniejsze warunki oświetleniowe - czasy w których poleganie na świetle z ekranu, by móc pracować na klawiaturze mamy już daaawno za sobą.

Tym bardziej, że ekran w ZenBooku 14 można maksymalnie odchylić o 145 stopni, swobodnie organizując sobie środowisko do pracy. Jeśli zamierzacie dokonać prezentacji na ekranie laptopa lub po prostu spędzić miło czas ze znajomymi oglądając zdjęcia czy film, to na pewno docenicie 178-stopniowy kąt widzenia, który zapewni sprawiedliwe, czyli najlepsze wrażenia dla każdego członka widowni.

Specyfikacja nie pozostawia złudzeń - da radę

Ale taki dodatek nie byłby zbyt pomocny, gdyby komputer nie był w stanie stanąć na wysokości zadania przy tych mniej i przy tych bardziej wymagających zadaniach. Dlatego Asus ZenBook 14 napędzany jest przez procesor Intel Core i7 8. generacji, który w trybie Turbo Boost zaoferuje maksymalne taktowanie o wartości 4,6 GHz. W niektórych sytuacjach, jego wydajność wzrasta dwukrotnie w porównaniu z układem poprzedniej generacji. Co więcej, do dyspozycji ucznia lub studenta jest 16 GB pamięci RAM i układ graficzny od Nvidii, czyli MX 250. Dane zapisywane będą na dysku SSD 1 TB, więc jest nie tylko pojemny, ale i relatywnie szybki. To wszystko oznacza, że otwarcie kilkudziesięciu, a stron internetowych jednocześnie (różni ludzie, różne potrzeby) nie będzie dla niego żadnym wyzwaniem, podobnie jak praca w wielu aplikacjach, także tych bardziej wymagających, jak Lightroom czy Photoshop służące do pracy z grafiką i zdjęciami. 

Niezwykle ważne są też porty, dzięki którym będziemy podłączać nasze ulubione akcesoria i urządzenia peryferyjne. Oczywiście, że na krawędzi znajduje się złącze słuchawkowe 3,5 mm jack, typowe złącze USB 2.0 typu A, czytnik kart microSD, pełen port HDMI, USB 3.1 2. generacji (typu A) oraz USB 3.1 typu C. Powiedziałbym więc, że do wyboru do koloru, bo można je maksymalnie wykorzystać na wiele sposobów. Jeśli jednak wolicie bezprzewodową łączność, to nic straconego - laptop wyposażony jest w Bluetooth 5.0 oraz dwuzakresowe Wi-Fi 5 GHz 802.11 ac, więc transfery bez kabli też będą stabilne i szybkie. A wiemy, że niejednokrotnie czas i wygoda są na pierwszym miejscu.

Asus ZenBook 14 posiada też kilka innych, niezauważalnych na pierwszy rzut oka cech, które decydują o tym, jak komfortowo i pewnie korzysta się z niego nie tylko w domu, ale przede wszystkim w ruchu. To w końcu laptop, więc uczniowie i studenci będą go używać w przeróżnych warunkach, ale to nie oznacza, że należy rezygnować z bezpieczeństwa danych, dlatego logowanie do komputera może odbywać się za pomocą rozpoznawania twarzy dzięki Windows Hello. Dodatkowo, za udźwiękowienie w laptopie odpowiada harman kardon, który wprowadził funkcję inteligentnego wzmacniacza - zapewnia on głośniejszy dźwięk i mniej zakłóceń. Dzięki dołączonej aplikacji można w większym stopniu, niż na to pozwala system Windows, spersonalizować ustawienia dźwięku według własnych potrzeb. A ile ten komputer jest w stanie pracować bez zewnętrznego źródła zasilania? Asus zapewnia, że maksymalny rezultat wynosi nawet 14 godzin - jeśli wybierzecie się na uczelnię lub do szkoły bez ładowarki, to nic nie stanie.

Nie straszny mu chłód, upał i upadek...

Czego jednak obawiamy się bardziej od rozładowanego akumulatora? Mowa oczywiście o uszkodzeniach mechanicznych - do tych może dojść w przeróżnych okolicznościach. dlatego spieszę donieść, że Wasze obawy są zupełnie bezpodstawne. Pomimo smukłej obudowy, niezwykle cienkich ramek wokół ekranu i stylowego wyglądu, Asus zdołał sprostać wymaganiom wymaganiom wojskowego standardu MIL-STD-810G, więc upadek, przebywanie na dużej wysokości (samolot), skrajnie niskie i wysokie temperatury nie są mu straszne.

Kupując laptop z myślą o pracy czy edukacji nie trzeba dzisiaj rezygnować z niczego, co sprawia, że komputer będzie świetnym kompanem także w chwilach relaksu, o czym świadczą multimedialne cechy Asusa ZenBook 14. Jeśli wykonacie już wszystkie swoje zadania, ukończycie rozprawkę lub prezentację, przygotujecie animację i policzycie wszystko, co trzeba, laptop Asusa będzie gotowy na więcej.

 

--

Materiał powstał we współpracy z marką Asus.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Back to School 2019