Felietony

Ładniutki nowiutki tablet od RIM czyli PlayBook

Grzegorz Marczak
Ładniutki nowiutki tablet od RIM czyli PlayBook
27

RIM czyli firma znana z urządzeń pod marką BlackBerry (lider jeśli chodzi o sprzedaż smartphonów w US) oficjalnie zaprezentowała swój tablet o nazwie PlayBook. Sprzęt ten zapowiadany był już wcześniej natomiast nie znana była dokładna specyfikacja i wygląd urządzenia. Jednak po konferencji DevCon 20...

RIM czyli firma znana z urządzeń pod marką BlackBerry (lider jeśli chodzi o sprzedaż smartphonów w US) oficjalnie zaprezentowała swój tablet o nazwie PlayBook. Sprzęt ten zapowiadany był już wcześniej natomiast nie znana była dokładna specyfikacja i wygląd urządzenia. Jednak po konferencji DevCon 2010 na której zaprezentowany był PlayBook znamy już szczegóły techniczne i trzeba powiedzieć, że jest nieźle.

PlayBook będzie miał 7 calowy ekran dotykowy (obsługą multi-touch i gestów itp.) o rozdzielczości 1024 x 600, dwurdzeniowy procesor o taktowaniu 1 GHz, dwie kamery HD – z przodu 3 Mpix, z tyłu 5 Mpix z obsługą rejestracji wideo w 1080p, wyjście wideo HDMI, odtwarzanie formatów video HD 1080p, H.264, MPEG, DivX, WMV itp.


Do obsługi tego wszystkie został przygotowany system operacyjny BlackBerry Tablet OS, który zapewni nam wsparcie dla WebKit/HTML-5, Adobe Flash Player 10.1, Adobe Mobile AIR, Adobe Reader, POSIX, OpenGL oraz Java. No i oczywiście jest wielozadaniowy i w pełni kompatybilny z innym sprzętem BlackBerry. Zabrakło niestety miejsca na karę SIM, ale RIM obiecuje że kolejne modele będą obsługiwać 3G i 4G.

Specyfikacja sprzętu jest więc lepiej niż dobra. RIM chce połączyć urządzenie do biznesu z sprzętem do rozrywki i jako jeden z nielicznych ma na to spore szanse. Jeśli uda się wypozycjonować PlayBook jak nadal narzędzie dla biznesu to mogą pojawić się całkiem ciekawe perspektywy sprzedażowe. iPad jest świetnym narzędziem ale chyba nadal przez wielu kojarzonym z rozrywką i multimediami bardzie niż z czymś do pracy.

Oglądając zdjęcia Playbooka przyznam, że jest to sprzęt który chętnie bym przetestował i to właśnie do zastosowań biznesowych. Warto też nadmienić, że RIM postarał się o bardzo ciekawe rozwiązania jeśli chodzi o integracje PlayBooka z innymi urządzeniami tej firmy. Jeśli chodzi o pocztę, kalendarz i inne usługi serwowane przez BlackBerry Enterprise Server to urządzeń tych można używać przemiennie nie martwiąc się o ich synchronizację.

Ps. Sprzęt ma się pojawić na rynku na początku 2011 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

TabletRIMPlayBook