Felietony

Który startup wyjdzie z Sauny?

Grzegorz Marczak
Który startup wyjdzie z Sauny?
12

Miło mi, że Antyweb będzie partnerem imprezy Starup Sauna, która odbędzie się 24 września w Warszawie. Startup Sauna to fiński program poszukujący najbardziej obiecujących startupów w północnej Europie, krajach bałtyckich i Rosji. W Warszawie odbędzie się Polski finał tej imprezy a o zwycięstwo w...

Miło mi, że Antyweb będzie partnerem imprezy Starup Sauna, która odbędzie się 24 września w Warszawie. Startup Sauna to fiński program poszukujący najbardziej obiecujących startupów w północnej Europie, krajach bałtyckich i Rosji.

W Warszawie odbędzie się Polski finał tej imprezy a o zwycięstwo walczyć będzie w sumie 15 startupów. 12 wybranych będzie przez fundusze VC patronujące imprezie (AIP Seed Capital i HardGamma Ventures), a 3 najbardziej obiecujące wybrane spośród wszystkich zgłoszeń z całej Polski przez jury).

Nagrodą dla zwycięzców będzie zaproszenie na super intensywny 6-tygodniowy (od 30 października do 12 grudnia) program mentoringowy odbywający się w Helsinkach w Finlandii. W tym czasie oprócz ciężkiej pracy nad swoimi projektami, startupy będą miały do dyspozycji mentorów, którzy będą doradzać, odradzać i pomagać w przygotowaniu ostatecznej wersji produktu.

Dalsza część całego programu zakłada, że najlepsze zespoły wyjadą do Doliny Krzemowej na tygodniowy roadshow i będą miały możliwość zaprezentować swój pomysł przed najbardziej znanymi aniołami biznesu i funduszami venture capital.

Czym się ten program różni od między innymi seedcampu?
W programie tym nikt nie kładzie pieniędzy na stół i nikt też, nie zabiera młodym przedsiębiorcą udziałów w firmie (czasem na narzuconych przez organizatorów warunkach jak to ma miejsce w przypadku Seedcampu gdzie obostrzenia przypominają prawie lojalki).

Organizatorzy sponsorują za to 6 tygodni w helsinkach (przeloty, zakwaterowanie, utrzymanie) a później dla najlepszych tydzień w Kalifornii gdzie wraz z mentorami starupy będą prezentować swoje produkty przez inwestorami.

Teraz słowo o tym, co w porównaniu do innych imprez tego typu trochę mniej mi się podoba. Polski finał Startaup Sauna organizowany jest przez dwa fundusze. Każdy z nich wybiera z swojego portfolio 6 startupów (czyli z 15 aż 12 pochodzi od nich), a jedynie 3 będą wybrane z nadesłanych zgłoszeń. Jest to pewnego rodzaju ograniczenie i właściwie wygląda to tak jak mecz do jednej bramki. Warto natomiast podkreślić, że zwycięzców polskiego finału będą wybierać Finowie a nie organizatorzy.

Mimo to uważam, że impreza zapowiada się ciekawie. Jeśli chcecie zgłosić swój zespół to rekrutacja zostanie otwarta 29 sierpnia i potrwa do 18 września.

Zgłoszenia przyjmowane są tutaj:

http://startupsauna.com/2011/08/warsaw-warmup-24-9-2011

Więcej informacji na startupsauna.com oraz na Twitterze: #startupsauna, @bargielk.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu